• Mysteriózní

Zhubni! (1996)

Nepovažujem to zrovna za horor, skôr drámu s hororovými prvkami, ale rozhodne zaujímavú. Myšlienka zaujme, dej aj vďaka kratšej stopáži odsýpa a človek sa preto nenudí. Možno len škoda, že sme nevideli viac z prerodu človeka na jaštera, ale tento film proste nehral primárne na hororovú strunu.

Obvyklí podezřelí (1995)

Úžasný film. Režisérsky i scenáristicky perfektné, Spaceyho životná rola. Záver je geniálny aj napriek tomu, že mnohí tušíme, že sa to tak skončí. V kategórii krimidrám jeden z najlepších filmov histórie. A nestráca nič zo svojej pôsobivosti ani pri druhom či treťom sledovaní. Práve naopak, každé pozretie nám umožňuje postrehnúť nové a nové detaily, ktoré nás majú v priebehu deja priviesť k rozuzleniu.

Válka barev (1995)

Nemožno sa hrať na Lyncha, keď ste Renč.

Forrest Gump (1994)

Geniálne, fascinujúce, dojímavé aj úsmevné. Čo sa tomu dá vytknúť? Gýčovitosť? Pátos? Možno, ale do Forresta to jednoducho pasuje a bez toho by nebol tým veľdielom, ktorým je. A Hanks v role prihlúpleho dobráka je až znepokojujúco presvedčivý.

Komisař Rex (1994) (seriál)

Obľúbený seriál z detstva, ktorý si však rád pozriem aj dnes. Zápletky sú jednoduché, v podstate vždy viete, kto je vrah a o zvratoch nemôže byť ani reč, ale to neprekáža. Celé je to natočené ako ľahká oddychovka s nádychom krimi a v tejto rovine to funguje skvele. Nie je to vulgárne, nie je to surové, taká kriminálka pre deti. Štyri hviezdičky za prvé série so skvelým Morettim a sympatickou dvojicou pomocníkov. Potom to šlo dolu vodou a v závere som už mal rád len postavu Kunza a psa. Záverom myslím posledné nemecké diely, ten taliansky odpad ani nezaraďujem do tejto línie.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Ja tomu Tarantinovi nikdy neprídem na chuť. Je to síce jeho najlepší film, hlášky sú výborné, herci fajn, ale u mňa ani na 5 hviezd, nie ešte kult. Nadnesená zmes prepojených historiek, ktorú vlastne nepotrebujem vidieť znova.

Šest vražd stačí, maminko! (1994)

Silné momenty to má, ale je ich pramálo a Watersov humor mi očividne nesedí, čo som zistil už v plameniakoch. Tam som však kvitoval, že ma dokázal zhnusiť a zaskočiť, toto je divácky určite prístupnejší film, ale aj nudnejší. Pravdupovediac, neviem či ma mali baviť repliky alebo teatrálnosť vrážd, každopádne to vo všetkých rovinách zostalo mdlé. Nefungovalo to ani ako vážny film, ani ako čierna komédia, to by bolo treba viac tlačiť na pílu spoločenskej nekorektnosti.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Filmová dokonalosť vo všetkých detailoch. Slová sú zbytočné, treba si to vychutnať plnými dúškami a kochať sa majstrovstvom Darabonta a kompletného hereckého ansámblu.

Addamsova rodina 2 (1993)

Dejovo asi slabšie ako jednotka, no o to morbídnejšie a podľa mňa aj vtipnejšie.

Fantozzi v ráji (1993)

Tu už je v podstate všetko postavené len na čoraz preexponovanejšom humore točiacom sa okolo Fantozziho opičky, jej malej opičky a jej opičiaka. Zabaviť sa ešte dá, ale tvorcovia si už vôbec nerobili starosti s tým, aby pridali vtipy z iných súdkov (tie pokusy z druhej polovice filmu nestoja za veľa), ak nerátam niektoré opakujúce sa. Slabé 3 hviezdičky, ďalší pokles oproti predchádzajúcim dvom dielom, ktoré si aj napriek sentimentálnej rovine stále udržali solídnu kvalitu.