• Mysteriózní

Vynález zkázy (1958)

Uznávam trikové kvality filmu, uznávam Zemanovo remeslo, ale žiaľ, príbehovo ma to nijako neoslovilo, a tak nemôžem inak. A to napr. Cesta do praveku patrí dodnes medzi moje najobľúbenejšie filmy, takže vekom filmu moje pocity ovplyvnené nie sú.

Svědek obžaloby (1957)

Brilantná kriminálka zo súdnej siene, ktorá ani chvíľu nenudí. No kým 90 minút je to "len" herecký koncert a skvelé repliky, čím sa divák môže kochať, v poslednej polhodine príde málo vídaný kolotoč zvratov, ktoré mohol len ťažko niekto predvídať. Geniálny film.

Věčný žid (1940)

V podstate nehodnotiteľné, ale ako dobový dokument dokonalé pre vcítenie sa do života bežných Nemcov a toho, prečo pre nich nebolo problematické stotožniť sa s činmi vládnucich nacistov. V tej dobe muselo byť jednoduché prijať takýto dokument ako stopercentne pravdivý. Propaganda fungovala vždy a vždy bude, len dnes musí využívať sofistikovanejšie metódy. Večný žid je ako materiál o vtedajšej propagande určite užitočnejší ako súčasné dokumenty z prostredia II. svetovej vojny. Práve preto, že je autentický.

Zrůdy (1932)

Najlepšie efekty sú žiadne efekty. Film však nestojí iba na kontroverzii, ale aj na skutočnej nefalšovanej emocionálnej sile. Film taký krutý a zároveň dojímavý. Rozhodne povinná jazda pre všetkých milovníkov filmovej klasiky.

Vražda! (1930)

Z hľadiska histórie kinematografie určite významné dielo, dokonca by som tipoval neskorší rok vzniku ako 1930 (!), ale ten príbeh už vyznieva v súčasnosti až príliš naivne. Chýba mu to, čo zdobí väčšinu Hitchcockových diel - väčšie napätie.