Hra o trůny - Série 3 (2013) (série)

Ano, konečně, takhle jsem si to představoval. Velkolepost, intriky a žádné slitování s postavami, včetně těch hlavních. A i kdybych většinu třetí série pořád ještě pochyboval, tak svatební Deště Kastameru musely veškeré pochyby rozptýlit.

Útok na Bílý dům (2013)

Jako kdyby si někdo odškrtával nákupní seznam. Hodně amerických vlajek. Check. Drsné hlášky. Check. Vtipné hlášky. Check. Výbuchy. Check. Záporák se skrytou motivací. Check. Záporák s finanční motivací. Check. Divný záporák, který poslouchá operu a cucá lízátko. Check. Záporák s poruchou osobnosti, který má jako náckovské tetování. Check. Zrada. Check. Rádobytwist. Check. Hodně patriotismu. Check. Zároveň taky trochu té společenské a politické kritiky a angažovanosti. Check. Pohledný a drsný hlavní hrdina. Check. Statečné a prudce inteligentní dítě. Check. Vtipná postavička, která provede něco hrdinského. Check. Co na tom, že je to samozřejmě úplná pakárna. Když vypnete mozek, tak se na to dvě hodinky dá úplně v klidu koukat, stejně jako na desítky podobných filmů. Tenhle měl možná jen o něco větší rozpočet, než většina těch dalších. Nakonec s nimi ale stejně splyne v jeden celek.

Poslední závod (2022)

Zatímco u většiny filmů bych minuty spíš osekával, tady bych zgruntu 15 nebo 20 minut navíc snesl. Snad by se pak stihly rozvést a dovyprávět některé zajímavé linky, možná bychom se vyhnuli pocitu, že v některých momentech film zbrkle skáče dopředu a třeba by šlo poslední třetinu filmu ještě o kousek víc vygradovat. A Vrbata by nemusel být tak trestuhodně odbytý. Ale to nic nemění na tom, že máme co do činění s poctivě natočeným a odvyprávěným příběhem, kterému těžko můžeme vyčítat, že známe jeho závěr. Velmi, ale opravdu velmi oceňuju nápad, vyprávět celý příběh očima Ratha, který byl dlouhé roky z téhle story vyzmizíkován. A jsem doslova šokován, jak moc ve formě vypadá Oldřich Kaiser. Hory jsou krásné. A zrádné. V Posledním závodu jsou obě polohy velmi dobře vidět.

Čerkasy (2019)

Já vlastně nevím. Válečný film to není. Díky zpracování celý ten příběh vypadá jako takové hrdinství (ne)všedního dne. Problém ale je, že to tam člověk musí hrozně moc hledat, protože orientace v ději není moc snadná, přestože se to prakticky celé odehrává na jedné lodi. Z čistě filmového hlediska je podstatné, že se to docela vleče, ačkoliv stopáž je velmi střízlivá. Potěšilo mě ale, že se to evidentně snaží o nějakou objektivitu a nedělá to z ruských vojáků prvoplánově nějaké krvelačné bestie, ačkoliv by se tomu nikdo nemohl divit. Zvlášť teda v současné době. Sláva Ukrajině.

Hra o trůny - Série 2 (2012) (série)

Na můj vkus trochu moc přepostavováno, ale je to jako u Sekory - já se orientuji. Trochu jsem teda začínal být nervozní, že se v celém seriálu bude o velkolepých bitvách jenom povídat, ale naštěstí přišel devátý díl. Nebyl to sice úplně Helmův žleb, ale to je příliš vysoká laťka. Jsem spokojen a těším se dál. Třeba ještě trochu ubyde dialogového balastu a přibyde víc akce.

Pád Londýna (2016)

Je to teda totální vymletá šílenost s příšernými triky, ale na druhou stranu se to s ničím moc nezdržuje (včetně logiky a alespoň elementárního smyslu pro realističnost), párkrát se tam dobře zahláškuje, záporáci dostanou nekompromisně přes držku a je tam fakt pěkná přestřelka v jedné londýnské uličce. Když si nebudete dělat nároky na nějaké zbytečné přesahy a vyšší smysly, tak tenhle výplach s vypnutou hlavou na hoďku a půl bez problémů přežijete.

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Dvojka je ta s tou bombou na hajzlíku! Ježiš, to je celý tak krásně pitomý a naivní. A přitom to není blbý. Feel good film, ve kterým umírají desítky lidí. Pesci chemii mezi ústřední dvojící vůbec nenarušil, naopak. Ale stejně to zase stojí na párečku policajtů, kteří mají mnoho přívlastků "nej" - nejneopatrnější, nejšťastnější, nejvtipnější, nejsympatičtější. Bez nich to bylo jen vysmívané akční béčko. Protože v tom filmu je tolik nesmyslů. Ale je to úplně jedno. Výborný je třeba rande, které naruší dvě helikoptéry plné chlápků se samopalama, kteří se vás snaží zabít, což se jim nepovede, protože zabijete vy je, a když to uděláte, tak co uděláte? Pokračujete v rande na jiným místě a přitom se právě prožité situaci chichotáte, jako byste maximálně odněkud utekli bez placení. Mrtvoly nemrtvoly. A kdo doprdele projektoval a stavěl ten pylonový dům na pláži?! To byla pěkná fušeřina. Od nich bych si nenechal udělat ani poštovní schránku. Zato si velmi rád nechám líbít třetí pokračování. ITS JUST BEEN REVOKED!

Smrtonosná zbraň (1987)

Banální kriminálka se spoustou nesmyslů a cheesy osmdesátkovým feelingem, ale hlavě fantasticky zábavnou a charismatickou ústřední dvojíci, která to celé táhne. Na ničem jiném tady nezáleží. Vtipné situace střídá dostatečné množství akce, která sice není vždy úplně přehledná (závěrečný souboj), ale všechny neduhy vyžehlí zas a znovu nahláškovaná chemie mezi Gibsonem a Gloverem. I´m (never) too old for this shit!

Sedm (1995)

Mistrovské dílo. Napínavé, atmosferické, depresivní. Inteligentní. Ale opravdu INTELIGENTNÍ. A navíc opatřené závěrem, který působí, jako kdyby vás někdo vzal s rozběhem kladivem přímo do mordy.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Třeba říct, že tohle jsem viděl prakticky hned po Eternals, takže mi to bezprostředně po závěrečných titulcích přišlo jako minimálně stohvězdičkový film, který by měl navždy zůstat v pantheonu filmové zábavy a každý rok automaticky sbírat všechna filmová ocenění, která se ve všech alternativních realitách rozdávají. Střízlivý pohled mi říká, že je to zábavné, jsou v tom emoce, skvělé akční scény, střízlivý humor, důsledný fan service a v rámci možností chytrý konec. Nic jiného od Marvelu nečekám a nic jiného od něj ani nepotřebuju.