Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Dokumentární

Recenze (1 874)

plakát

300, The: Fact or Fiction? (2007)

Tohle je tak nějak hodnocení k bonusům o natáčení 300 obecně. Je to celkem nuda. Skoro celý film vznikal v interiérech před plátnem, takže žádná výpravná dokumentace. Spousta tlachání o ničem. Co je ale zajímavé jsou komentáře autora předlohy Franka Millera a nádherné obrázky z jeho komiksu. Líbí se mi jeho koncept popsání této dějinné událost téměř mýticky, přičemž klíčové aspekty děje, ale skutečně vycházejí z dobových pramenů. Takže i přesto, že ho nikdo nemůže obvinit z realismu, jak sám říká, princip událostí, či klíčové prvky sparťanské kultury, zůstaly zachovány. Díky tomu je film poměrně originálním mixem opulentní akční podívané, která ale vypovídá o jednom brutálním národě a jeho kultuře o něco víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Zcela průměrný dokument o vzniku nadprůměrného (ale ne vynikajícího) filmu.

plakát

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Možná by byl film lepší jako němý. Ační sekvence jsou slušně vyšperkované, ale jakmile někdo otevře ústa dostavuje se nuda. Bojové scény jsou na tomhle filmu to nejlepší, možná vlastně to jediné dobré. Scénář je slabý, herecké výkony někdo dokonce podprůměrné (vystoupení královny v senátu). Prostě průměrný film.

plakát

36. komnata Shaolinu (1978)

Dobý béčko. Dávám tomu průměrné hodnocení a to kvůli zábavné stránce filmu, kterou nejspíš tvůrci původně neplánovali. Scéna s bušením do zvonu...Není třeba parodie. Třešničkou na dortu je, že jsem viděl německou verzi předabovanou postaru jednohlasně do češtiny. Fakt prča.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Příznivci westernu se konečně po dlouhém půstu dočkali lahodného sousta. Největším kladem, kromě hollywoodsky standardně bezchybné avšak nijak objevné režie, kamery, hudby a střihu je to, že film nenudí. V oblasti westernu není třeba, zkoumat nové sféry, vše už bylo vyřčeno. Hlavně, že vše funguje jak má, to na nadprůměrnou zábavu stačí. Na začátku se film jako parní lokomotiva těžkopádně rozjede, a poté už je až do konce k nezastavení. Christian Bale se zde střihnul svého klasického tvrďáka - nemluvu, Russel Crowe nám s určitými obtížemi předvedl, ale nakonec vzhledem k malému prostoru přeci jen úspěšně, nelítostného vraha, z jehož nitra se začíná na povrch drát svědomí Nejvíc se mi zde stejně líbil Ben Foster. Výborně obsazený western funguje téměř bezchybně. Jen bych měl drobné k logice psychologických pochodů postav, ale zas tak moc by se u takoých filmů myslet nemá.

plakát

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007)

Krásná ukázka neuhlazené, ale razantní filmařiny. Režisér Mungiu se soustředí zejména na herce, pozoruje je až z intimní vzdálenosti a zachycuje jejich skvělé herecké výkony. Nic víc není třeba, žádný hudební doprovod, žádné nestandartní střihy, prostě jen sled dlouhých záběrů. A ono to skvěle funguje. Scénář je totiž tak drsný, že diváka mrazí a nelze film přestat sledovat. Velice silná je pasáž rozhovoru s doktorem na hotelovém pokoji, která až bolí, byť se o zákroku jen mluví, nic není prováděno. Nebo pasáž s narozeninovou oslavou, kde se baví za jiných okolností fajn lidi, ale v kontextu toho co víme, vše působí až hororově. Mungiu je bezpochyby velice empatický k ženám a jejich pocity dokázal zprostředkovat všem divákům.

40 let panic (2005)

Tahle komedie toha nabízí opravdu hodně. Jejím problémem je, že toho možná nabízí až moc. Zde platí, že méně je někdy více. V závěru jsem se nemohl zbavit pocitu, že už mě další zkomplikování děje opravdu nezajímá. Vypustit pár zbytečných scén, byl by to stejně vydařený film jako Knocked up. I tak je 40 Year Old Virgin důkazem toho, že komedie o ztátě panictví lze natočit jinak, kvalitně a důstojně.

50/50 (2011)

Příjemné na těch filmech co točí Apatow, Levine a spol. je, že působí tak nějak reálně. Reálně kecají o blbostech a reálně se smějí přiblblým fórům na hraně ala Kuato z Total Recall. Takový scénáristický přístup činí to, že tahle tvorba působí velmi současně ale je dost možné, že za pár let nebude mít divákům moc co říct. 50/50 je jeden z těch filmů, kde ale vše dříve uvedené funguje a kde funguje i ve všech rolích identický Seth Rogen. Osobně si myslím, že je to dost přeceňovaný herec, ale má kliku, že má role na tělo jako je tahle. Na to, že je to drama, není zde moc prostoru pro nějaké velké herectví, což však není na škodu. Film mě skutečně zaujal, ale nedojal.

8 MM (1999)

Joel Schumacher je kýčař. Není to kvalitní režisér a pro mě navždy bude tím, kdo zabil Batmana. Zde byl však asi osvícen a natočil skvělý novodobý noir film. Pravděpodobně byl scénář tak dobrý, že snad ani nešel pokazit. To jak se hlavní postava propátrává k závěru a rafinovaně rozplétá neřešitelný případ je natočeno vskutku na úrovni. A závěr s Mašinou, kde nechybí ani trocha toho napětí je prostě pecka. 5 dávám, protože si myslím, že film je narozdíl od přeceňované Telefoní budky neprávem opomíjený.

plakát

80 metrov pod vrcholom (1997)

Tento film mě trošinku zklamal. Těšil jsem se na něj nejvíce. Díky reputaci, kterou si u mě Barbáš vybudoval jsem čekal mnoho záběrů těžkého lezení a záběrů z pod vrcholu. Ty mi zde trošku chybí. Naopak je zde spousta záběrů himalájí, které opravdu stojí za to. Chybí mi jen troška nasazení. Komu se tento film líbil, bych spíše doporučil České himálájské dobrodružství.

96 hodin (2008)

Už dlouho jsem necítil u akčního filmu tak dobrý pocit zadostiučinění při scénách kdy někdo kosí záporáky. Přeci jen pasáci jsou spolu s náckama absolutně vděčným předmětem násilí. Divák se ani nemusí cítit ze svého pobavení a radosti provinile, protože likvidace takového šmejdu je jednoduše správná věc. Liam Neeson si v roli vražedného stroje počíná až překvapivě dobře, vzhledem k tomu jaké intelektuální role doposud ztvárňoval. Dobrý příběh, dobře obsazená hlavní role a také dobrý režisér.