Big Lebowski (1998)

Big Lebowski je jeden monumentů díla bratří Coenů. Film je srovnatelně geniální jako například Fargo, či Man who wasn´t there. Na rozdíl od těchto a jiných filmů je zde však mnohem větší porce humoru, což je rozhodně ku prospěchu. Některé momenty jsou prostě nezapomenutelné, což jen potvrzuje status Big Lebowskiho, coby kultovního filmu. Vždy když píšu o filmu od Coenů, nemůžu nezmínit propracovanost byť jen i těch sebevedlejších postav. A to si neodpustím ani zde, protože i zde je 60-ti vteřinoý výstup velkou mnohovrstevnatou rolí. Například Dudeovo domovník - shrbený, zakřiknutý silně introvertní mužík, který veškeré své emoce vypouští prostřednictvím bizarních tanečních představení, nebo vyhublý odpudivě se hihnňající filmař - impresário s knírkem, to vše jsou postavy, které by v hlavní roli jiným tvůrcům vystačily teba na celý film, avšak v Big Lebowski se jimi téměř plýtvá.

Blbec k večeři (1998)

Solidní komedie, která navázala na to nejlepší z tradice francouzské zlaté éry. Jacques Villeret si asi střihnul svou životní roli. Na druhou stranu jsem se přece jen nepopadal za břicho. Ale stejně všechna čest.

Bohové a monstra (1998)

Komu se líbí film Ed Wood, asi docení i tentno snímek. Oba jsou o excentrických režisérech převážně fantastických filmů s problematickým osobním životem, přičemž James Whale má na rozdíl od Wooda na kontě i nějaké ty kvalitní záležitosti. Film je vlastně dosti strohý, scénář mohl být klidně i podkladem pro kvalitní divadelní hru, protože se spoléhá především na výkony dvou hlavních představitelů. Ti jsou zde herecky mírně nevyrovnaní, protože Fraser na McKellena prostě nemá, ale není to takový rozdíl, který by rušil. Naopak potěší vidět tohoto herce i v něčem jiném, než v připitomělých komediích. Kromě scénáře, a harců potěší i povedený soundtrack.

Budhizmus na streche sveta (1998)

Tento dokument mě tak trochu rozesmutnil. Barabáš jako jeden z mála ukazuje úpadek Tibetu. Jak kultůrní tak duchovní. Tibeťany vnucující cetky turistům snad ještě nikoho předtím natočit nenapadlo. Smutné.

Can't Smeg Won't Smeg (1998) (pořad)

Sice to není taková prča, jako seriál, ale ujde to. Nejvíce se mi líbil kocour s nožem. Ale přijde mi, že tvůrci Trpaslíka už jen vymčkávají vyschlý citrón.

Černá kočka, bílý kocour (1998)

Hodně ulítlej film. Jak je ulítlej, tak je vtipnej. Tamten kokain man je fakt hustej týpek. Je to zatím jediný film, který od Kusturici znám, ale určitě si u mně udělal dobrou reklamu. Do ruky se mi dostal soundtrack. Hudba Gorana Bregoviče je neuvěřitelně našláplá. Je to perfektní podklad k takovému filmu.

Everest (1998)

Jako milovník hor a fanda do lezení nemám jinou možnost, než dát plný počet hvězdiček. "Nelezci" tento dokument pravděpodobně nedokáží plně docenit, ale myslím, že i jim by mohla imponovat nádherná imaxová kamera, jejíž potenciál je zde plně využit, stejně jako majestátní hudba. Příběhu nelze nic vytknout, je to totiž dokument a ona smutná událost se opravdu seběhla. Jediné co mi vadilo je stopáž, uvítal bych větší délku a více záběrů. Škoda, že takových filmů je tak málo, přitom by si výstupny na osmitisícovky zasloužili více pozornosti, jelikož se pravděpodobně jedná o fyzicky i psychicky nejnáročnější sport vůbec. Asi to prostě není pro masy tak vděčné, jako vrazit někoho na mantinel apod.

Everest: The Death Zone (1998) (TV film)

Tento dokument by se nezabývá ryze horami. Hlavním tématem tohoto filmu je to jak na člověka působí vysoká nadmořská výška. Vypráví o horské nemoci, a o možných mozkových poruchách způsobených pobýváním ve výšce, kde je nedostatek kyslíku. Oproti imaxovému Everestu zde není tolik líbivých záběrů, převládá autentická kamera a spousty zajímavých informací.

Generál (1998)

Generál je především zajímavý film o jednom gangsterském kmotrovi lokálního významu. Vše co film popisuje, jeho troufalé zločiny, nebo drzé kličky vůči soudům (jeho interpretace práva), výsměchy policii, vše je na samotné hranici uvěřitelnosti, ale zároveň podáno tak, že je jasné, že je to pravda pravdoucí. Herecky hodně vděčné role se Brendan Gleeson zhostil bez zaváhání a vytvořil postavu v níž se mísí primitivismus s genialitou a vůči níž i přes odpor nelze necítit určité sympatie. Hodně dobrý je i scénář Johna Boormana, který jej napsal jako sled epizodních událostí tak, že nemá žádná hluchá místa a film zároveň není roztříštěný a má dějovou logiku.

Godzilla (1998)

Dementní film. Nejsilnější část jsou úvodní titulky. Pak je to hnus. Já vím, že by si člověk neměl všímat takových detailů, jako že vrtulníky to perou po New Yorku mezi mrakodrapama a že hrdinové skáčou z okna s lanem v ruce, ale tady to nejde přehlídnout. Uráží to, stejně jako všechna Emmerichovská klišé. Ble.