Akta X (1993) (seriál)

Absolutně našláplý seriál. Některé díly možná pokulhávají, ale některé jsou prostě nezapomenutelné sci-fi/ fantasy/horory. Nejlepší jsou díly zabývající se UFO a konspirací vlády. Naopak slabší jsou ty zabývající se folklórními mýty jakými jsou vlkodlaci, upíři atd. Ale jako celek je to skvost. První dvě série jsou bezkonkurečně nejlepší. Tak 90% z nich patří k tomu nejlepšímu co kdy seriály nabídly. Ve 3. až 5. sérii už procento klesá, alevydařené díly silou dojmu převáží většinu těch špatných. 6. sérii považuje část fandů za nejlepší, nechápu proč, mě tedy dost zklamala. Převládají zde nevydařené komediální díly. 7. a 8. je na tom podobně, vydařených dílů je málo, ale ty povedené pořád stojí za to. A to dokonce i když v nich není Mulder. Duchovny není zrovna nejlepší herec, což ukazuje ve emotivních pasážích. Sice měl spíš možná dělat manekýna, nicméně Mulder mu sedne. Gillian Anderson hrát umí. V průběhu let navíc zrála a krásněla, takže v posledmích sériích vypadá nejlíp. Klišé jsou scény s baterkama potmě, proč si někdy radši nerozsvítí, neměli by to jednodušší? Jednotlivé série sice časem ztrácejí drasticky na kvalitě, ale já hodnotím Akta X jako fenomén. A ten pro mě představují první dvě série a všechny ty dobré díly až po devátou.

Akta X – Akta 1: Neotevřená akta (1995) (video kompilace)

Tři nazaující díly seriálu daly dohromady excelentní video film. Díly, s UFO a vládním spiknutím jsou prostě ty nejlepší. Film parádně graduje a konec je prostě boží. Skvělé.

Akta X - Film (1998)

Film navazuje na ucházející pátou sérii a je navázán sérií šestou, kterou mnoho fandů považuje za tu nejelpší. Film sám o sobě je dobrý, i když se nemůže srovnávat s úžasnou první a zejména druhou sérií. Oproti těm je ve filmu více akce na úkor atmosféry a více pompéznosti na úkor originality. Závěr filmu je pak i přesto svou velkolepostí skvělý, už jen proto, že si seriál po mnoha na speciální efekty sporých epizodách, nějaké ty velké scény přeci jen zasloužil. Tvůrci se chtěli divákům zavděčit a tak si to nejžádanější nechali pro film. Scéna kdy se Mulder a Scullyová téměř políbí je sice nejslabším místem možná celé série, ale po přesto je však film důstojným vrcholem fenoménu X Files.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

X-Files má oprávněně status kultovního seriálu. První dvě série a spousta jiných epizod patří k tomu nejlepšímu ze seriálové tvorby vůbec. Druhý film se nese v komornějším duchu, než první to ale mě osobně nevadí. Pro mě X-Files neznamená pouze UFO a spiknutí, ale i takový příběhy jaký vidíme zde. Myslím, že většina fandů čekala opuletní comeback, ale dočkali se pouze lehce mystického thrilleru. Někomu to může vadit, mě vůbec. Naopak jsem rád, že jsem dostal svou dávku napětí v podobě Chrisem Carterem kvalitně natočeného napínavého filmu. Dobrá hororová kamera a střih a také klasická hudba Marka Snowa. Návrat do zlaté éry.

Akta X - Úvod (1993) (epizoda)

Úvod do fenomenálního seriálu, Hned od začátku není pochyb, že se jedná o něco mimořádného.

Akumulátor 1 (1994)

Film jsem viděl po dlouhé době znovu v televizi. Když jsem na něj byl kdysi v kině nijak mě nenadchnul, ale tentokrát jsem byl téměř nadšen. Film je nadčasový, takový český Matrix. Dva světy, kamerový přechod z reality do televize... Co bych vytknul je možná nevěrohodná výstavba vztahu mezi Oldou a zubařkou a to jak se film snaží být na každý pád milý.

Aladin (1992)

Alladdin se řadí k tomu lepšímu co v Disney vytvořili. Bohužel se ani zde tvůrci nevyhnuli trapným písničkovým výstupům ala muzikál. A tak i zde nejsme ušetřeni utahaných duetů, při kterých se mi zavírají oči. Na druhou stranu, nejde neocenit skvělou, tiťernou animaci džina a hlasový projev Robina Williamse.

Alenka v říši divů (2010)

Zde se ukazuje, že Tim Burton je zejména mistrem vizuálním. Coby vypravěč příběhu občas pokulhává. Přesazení Alenky z dětství do adolescence se zadařilo. Zejména úvod, kdy je Alenka konfrontována s realitou všedního života se zadařil. Pak ale Alenka skočí do díry a divák se začne ztrácet. Ne snad, že by byl příběh komplikovaný, ale vyprávění tak nějak ztrácí pevné kontury a rozmělňuje s v moři charakterů, jejichž role ve filmu není vždy nezbytná. I když jsou zde krásné postavy, hlavně Kloboučník Johnyho Deppa je důkazem, že Bruton umí z tohoto herce dostat maximum, některé z nich by tu vůbec být nemusely a nic by se nestalo. Danny Elfman se skládání hudby tentokrát asi také příliš nenamáhal. Tak nějak se mi zdá, že tentokrát Burton neexperimentoval a vsadil na jistotu úspěchu. I přes klasickou burtonovskou ulítlost je Alenka poměrně obyčejná.

Alexander Veliký (2004)

Ultimate cut = 5*; kinoverze 2*: oceňuji, že se Stone nepokusil natočit klasický hrdinský epos, ale portrét rozpolceného dobyvatele. Bohuže rozpolcenost se přenesla i do jeho snímku. Největším kemenem úrazu je to, že se jedná o tříhodinovou nudu. Děj je o ničem a je nezajímavý, a ani fandové bitevních scén si moc neužijí. Sice určitě existují diváci jimž velkolepost a velká jména stačí, mě však ne. Colin Farrell se absolutně nehodí na to, aby hrál homosexuála, na to je moc kaňour a taky na to herecky nemá. Anthony Hopkins je ve filmu tak nějak navíc. A spíše populární, než dobrá herečka Angelina Jolie sice haje celkem solidně, ale její dialogy jsou napsány tak nezáživně, že by po tom scénáři nesáhl ani Hallmark. Jared Leto sice není v tomto filmu špatný, ale zato bezvýznamný. A tak zbývá už jen pěkná, ale prvoplánovitá hudba skladatele, který se za posledních pár let výrazově nikam neposunul. Nejmíň 30 let starý Spartacus je mnohem lepší. Skečovitý Gladiátor je také lepší a dokonce i hloupá Trója je lepší, protože tam se divák nenudí, alespoň při bitevních scénách. Oliver Stone už svým fanouškům naznačil jakým směremse bude ubíratl v reklamě na DVD, nebo co to bylo, a Alexander je toho důkazem. Ale měl raději zůstat ve Vietnamu. To by bylo pro všechny lepší.

Ali G Indahouse - Film (2002)

Docela prča. I ve skutečném životě potkávám lidi co se snaží být cool, nosí rapperský hadry a myslí si že jsou černoši. Myslím, že z takových prosťáčků si střílí tento film. A u simulace orálního sexu na chlebíčku jsem se málem pochcal smíchy.RESPECT. Myslím, že je to nadprůměrná komedie, jen si nemyslím, že by mohla fungovat i nadabovaná. Prý je Ali G nadabován úplně normálně. Je skoro zločin takový film dabovat, je to stejně hloupé jako dabovat Monty Pythony.