The Mandalorian - Kapitola 24: Návrat (2023) (epizoda)

V mém celkovém hodnocení na tuto sérii (zformovaném ještě před koncem) jsem vyjádřil svůj optimismus s budoucností tohoto seriálu. Poslední epizoda mě v tom však moc neutvrdila. Závěr byl spíš směšný než epický. Záporák v jedné scéně učinil několik prohlášení a v následujících scénách je všechny ignoroval a choval se jakoby nic. Rozložení základny bylo hodně divné - očividně přizpůsobené akčním scénám. Postavy měly klasický plot armor, který mi tentokrát připadal až moc absurdní (rytíři s mocnými zbraněmi mají možnost někoho rozsekat za pár sekund, ale místo toho jim to trvá několik minut). Tyhle scenáristické prostředky mi normálně nevadí. Tohle bylo však až moc absurdní. Akci jsem si užil - na víc než 68% to však není.

The Mandalorian - Season 3 (2023) (série)

Tak Mandalorian nám roste do pořádného Sci-fi seriálu. Je to sice škoda, že to trvalo dvě podle mne poněkud slabší série, ale myslím, že se to začíná vyplácet. Už se to neskládá jen ze zanedbatelných epizodek Mandova života nebo questů za fanservisem (2. série). Ale snaží se to vyprávět vlastní příběh s menšími odbočkami a rozmanitějšími lokacemi. Tvůrci konečně zapojili svou fantazii a i když jsem se předtím bál jejich prohlášení, že neví kdy bude seriál končit (pět prvních sérií bych nevydržel). Tímto mě víceméně přesvědčili, že jsou schopni vystavět originální příběh i bez pomoci levných berliček. 3. série tak nejen rozvíjí svět jako ty předchozí, dělá to však ještě lépe. Líbila se mi odbočka s planetou přímé demokracie (voliči SPD už shánějí lístky do mezihvězdného transportu) nebo dějová linka s bývalým imperiálním vědcem. Stále jsou zde úsměvné prvky, od nichž už by se mělo upustit (posádka 20 lidí zvládne obsluhovat loď určenou pro tisíce) a Andor je pořád mnohem lepší v představování běžného života. Zažehlo to ve mě však optimismus, tak držím palce do dalších sérii! 80%

Babylon (2022)

Na tento film jsem se poměrně těšil - alespoň trailery slibovaly spektakulární podívanou. Navíc jsem viděl od Chazella i Whiplash a to je známka kvality. Tato pocta Hollywoodu před sto lety mě nakonec vůbec nezklamala. Scény jsou krásné vyšperkované a je na nich vidět ta náročnost a nákladnost. Tu a tam jsou zde i poschovávané vtipy, které ještě zážitek stupňují. Ne však tolik jako soundtrack - ten mi utkvěl v paměti ještě mnohem víc než ve Whiplashi a úplně z něho čišelo, že režisér a scenárista mají hudbu v krvi. Na tři hodiny to uběhlo celkem rychle, akorát jsem si třeba 7x myslel, že už to končí. Jednotlivé scény parádní, bohužel celkový příběh působil moc nadneseně a neskutečně - možná kvůli přílišnému zjednodušování a přeskakování částí z životů hlavních postav. Chtělo by to něco více konzistentního. Takhle to slouží hlavně pro audiovizuální potěšení a vzpomínku na Hollywood. Ta je motivem i jednoho dalšího filmu, který zde nemůžu nezmínit - Tenkrát v Hollywoodu od Tarantina. A já bych si dovolil tvrdit, že Babylon v tomto ohledu funguje lépe - ano, není to sice ta samá doba, to je však jedno. Jestli si někdy budu vybírat, jestli se podívám znova na Tarantina nebo Chazella, volím Chazella. 86%

The Mandalorian - Season 2 (2020) (série)

Tohle mne bavilo určitě víc než 1. série. Scenérie byly propracovanější, nové světy a postavy zajímavé. I když se to nevyhnulo tomu kýčovitému fanservisu (dívám se na tebe, Luku Skywalkere). Úspěch 1. série se tu taky pozitivně podepsal a umožnil autorům se zaměřit víc na zastřešující příběh a svět. Pořád to však těží hlavně z drobného rozšiřování SW universa a propojování různých nitek, co se dají vytáhnout z předchozích SW děl. Ještě bych to ideálním Sci-fi seriálem nenazýval. Čtyři hvězdy, ale 76%.

The Mandalorian - Season 1 (2019) (série)

Doporučoval bych opravdu jenom pro SW fanoušky, protože i přes všechno to chválení je to velmi nudné a příliš roztahané. Navíc mě celkem štvalo, že se v podstatě celá série odehrává na té planetě, kterou ze SW filmů známe prakticky nejvíc. Jakoby autoři zapomněli, že mají k dispozici celou předalekou galaxii. A i když potom tuto planetu využili ještě v The Book of Boba Fett, bylo toho písku už moc (to už i ta Duna je akčnější). Jinak lore to rozvíjí pěkně a nápad je to mnohem lepší než poslední díly z nové trilogie. Jenom kdyby to nebylo tak nudné. Možná že na to měli míň peněz a nedokonalou Stage Craft technologii, kdo ví. Ještě že se to potom zlepšilo. 70%

The Last of Us - Napospas (2023) (epizoda)

Tak jsem se zase jednou odchýlil s názorem od zdejšího průměru. Není to však proto, že bych tento seriál bezmezně miloval. Jenom mi přijde, že zdejší lidé, co toto považují za "hrozně nudnou a zbytečnou výplň", se asi dívají jen na Marvelovky a Fast and Furious, kde přeskakují dialogy delší než 90 vteřin. Nechci se nikoho dotknout, ale interakce postav a budování charakteru má při vytváření příběhu velkou roli. O homofobii vůči lesbám ani nemá cenu mluvit. Ze zdejších komentářů jsem čekal skoro nevázaný film pro dospělé. 79%