Jen o rodinných záležitostech (1990)

Drsný film o dvou komunistech, kteří jsou v 50. letech vybráni k likvidaci, tj. psychicky a fyzicky mučeni, nuceni k přiznání nesmyslných obvinění a bezmocně směřují k šibenici či dlouholetému žaláři zatímco jejich majetky jsou rozebrány stranickými funkcionáři a jejich rodiny odsouzeny k životu v bídě. Jeden z těch filmů, po kterém si člověk řekne co asi za lidi může ještě spoustu let po revoluci, kdy už jsou všechna tahle zvěrstva dávno známá, volit komunisty. Nicméně, díky za tento depresivní film, jednu z prvních záporných rolí Karla Rodena i výborného Hanzlíka.

Pějme píseň dohola (1990)

Uz jsem to viděl nejmíň 10x a pořád se u toho skvěle bavím, jednak je tam celá řada dokonalých hlášek a pak Bob - kapitola sama pro sebe. Je to možná nejhorší herec kterého jsem kdy poznal, ale právě proto je neuvěřitelně zábavný. Tenhle film je pro mě rozhdně kultovní a myslím, že mě nikdy neomrzí.

Cesta na jihozápad (1989)

Na tomto rádoby westernu jsem byl kdysi dávno v kině se školou, zažil jsem po projekci navíc ještě i debatu s představitelem hlavní role Jiřím Strachem, ale už tenkrát mě to dost nebavilo a jediné co mně z filmu i debaty utkvělo v paměti je fakt, že v tomhle snímku nehraje ani jedna žena...ale v rámci žánru to zas přece jen taková zajímavost není.

Cyborg (1989)

Příšerné postapokalyptické nízkoropočtové béčko osmdesátých let s Van Dammem...ani jako skalní fanoušek JCV se sklony k nostalgii nemůžu nějak tenhle sci-fi-akčňák zkosunout. Rozhodně jeden z nejhorších filmů kterými nás belgický karatista "obohatil". Mj. když se podíváte na trailer, uvidíte prakticky vše podstatné.

Člověk proti zkáze (1989)

Tragický konec našeho největšího spisovatele 20. století. Celým filmem se line ona depresivní atmosféra konce 30. let, prokládána o něco méně smutnými rozhovory s tzv. Pátečníky, někdy jen s prezidentem Masarykem. Každopádně Abrhám i Řehák jsou pro role bratří Čapků jako stvoření a zejména v závěru je z nich obou cítit obrovská opravdovost - zklamání z Mnichovské zrady, bezvýchodnost přicházejícího nacismu a hlavně jakási bezmocnost něco změnit. Oceňují navíc, že na sklonku totality nebyl snímek nijak ideologicky pokřiven a zachovává věrný obraz o neveselé době.

Dlouhá míle (1989) (seriál)

Vynikající seriál, oficiálně si sypu popel na hlavu za to, že jsem za nejlepší Adamcovo dílo považoval Sanitku, Dlouhá míle je minimálně na stejné úrovni a hlavně absolutně bez politky, když to člověk srovná např. s Poslední sezonou kde také byla jakási snaha o podobné téma, tento Adamcův seriál vyhrává přesně tam kde onen hokejový epos naprosto selhal, tj. 1) Ve Dlouhé míli jde primárně o sport a ne o rodiné poměry údržbáře stadionu, drogově závislou přítelkyni sázkaře a podobné nesmysly, 2) Samotný sport vypadá velmi autenticky, včetně plných stadionů, sportovních komentářů, tréninků apod., 3) Chování postav je věrohodné, uvěřitelné a výborně zahrané a konečně 4) Seriál dokáže diváka naprosto pohltit a fandí hlavnímu hrdinovi podobně jako tomu je třeba u série Rocky. Podotýkám, že už vůbec nemohu srovnávat s naprostým brakem, který se dnes natáči v příšerných kulisách a který je celý založen na partnerských rošádách ve stylu "škatulata, hejbejte se". Adamec dnes bohužel točí právě toto a bohužel to pořád lidé sledují. Právě u seriálů je přesně vidět, že před rokem 89 šlo spíš o kvalitu, jedinou vadou na kráse sice často byla propaganda, dnes jde ale prakticky výhradně jen o bezhlavé honění sledovanosti. Jinými slovy...kdo chce dnes vidět něco pořádného, musí chtě nechtě zašmátrat v archivu.

Valmont (1989)

To že Colin Firth jako Valmont nepůsobí dostatečně chlípně a odsouzeníhodně je možná i částečně způsobeno tím, že většina z nás ho zná spíš jako sympatického čtyřicátníka (ano i já jsem viděl Valmonta až po Bridget Jones diary, Lásce nebeské atd.), druhým faktorem je zcela určitě konkurenční Valmont Johna Malkoviche, který je prostě slizký a typicky záporný jen co je pravda, ale ten prostě na to vulgárně řečeno "má ksicht". Je tedy třeba brát fakt, že obě zpracování jsou poněkud jinak pojatá a Formanův Valmont je řekněme odlehčenější, při sledování Nebezpečných známostí jsem na konci skutečně měl pocit znechucení, při Valmontovi spíš jakoby to víceméně dobře dopadlo.

Vážení přátelé, ano (1989)

Náš podnik by měl podle všech ekonomických ukazatelů v reálné době zkrachovat, jenže nezkrachuje...nakonec vždycky splníme plán a jsou prémie, jak se to dělá?...nevím...a ani to nechci vědet...je naše národní schizofrenie, že neschopné pracovníky vždycky vyhodíme na nějaké vyšší místo nahoru...měly by se pro zřídit zvláštní domovy důchodců...něco podobného jako mají kněží v Jindřichově Hradci. Film naprosto geniální, někdy bych dokonce řekl, že prakticky jakákoli scéna z podniku je takové "Jistě, pane ministře" po česku. Scény, které se týkají rodiny zase dobře ilustrují krizi středního věku chlapa co má doma 3 ženský. Co dodat...vedle série básníků a dobrých holubů, nejlepší Kleinův film.

Cesta do Ameriky (1988)

Každopádně jde o jeden z nejlepších Eddieho filmů...navíc mám rád když si někdo dělá legraci z američanů...o to víc když si jí dělají sami ze sebe. Prostě jde o parádní oddychovku, kterou už jsem viděl opravdu hodněkrát.

Druhý dech (1988) (seriál) odpad!

Měl jsem nutkání dát za I. Chýlkovou alespon jednu hvězdičku, ale když jsem seriál dokoukal až do konce, shodnu se s většinou že se jedná o jeden z nejhorších českých seriálů vůbec a nic jiného než odpad si nezaslouží. Žena za pultem byla místy alespoň zábavná (i když to většinou nebylo záměrem) socialistická kravina, Druhý dech je neustále nudná socialistická kravina.