V moci ďábla (2005)

Vymítám, vymítáš, vymítáme, aneb Jak exorcista ke kadidlu přišel a jak z toho soudní aféru udělal. Tak nějak ve zkratce lze popsat film V moci ďábla. Jestli očekáváte další z řad hororů, kde do všech světových stran létají střeva, pak pláčete na špatném hrobě. Tento snímek je hororem jen v opravdu velmi střízlivém slova smyslu a jde spíše o krimi-thriller s nádechem mystična, který se ze 75% odehrává v soudní síni. Kdo má rád McBealovou příjde si na své, kdo má rád zapeklité hraní si se slovy, shánění a vraždění svědků, vypovídání děsně vážných vědem, či nadržování soudců, ten také, ale kdo by si rád tu kuchnul, tu párnul, nechť vystoupí na jiné stanici.

Saltová (2010)

Pořád všude jen slýchám, jak je to hrozné, že už se netočí filmy jako dřív. Všichni jen kňourají, že dnešní filmy nestojí za nic. A tu náhle přišel Salt - film s pořádnou reklamou, abormálně populární Angelinou Jolie, který do dnešní doby převedl v moderní podobě kdysi populární snímky typu Mission Impossible, Smrtonosná past či MacGyver. Okamžitě po premiéře sklidil film nevalný ohlas, jak u běžných diváků, tak u kritiků. Proč? Všechny ty chudinky, co fňukají po kořenech žánru, dostaly injekci jimi inspirovanou. A samozřejmě se jim to nelíbilo, což mě přivádí k názoru, že lidská povaha je zvláštní, ne-li divná. Nedivme se potom, že už nikdo takové filmy nechce točit, když je okamžitě popliveme. Tento stav bych popsal slovy Ally McBealové: "Je to jako obvykle. Nechci to co chci, a chci to, co nechci. A abych to ještě víc zkomplikovala, nevim co chci, nebo nechci..."

Srdce v Atlantidě (2001)

Naprosto úžasný snímek s Anthony Hopkinsem v jedné ze svých nejlepších rolí. Předloha samotná od Stephena Kinga je vybočením z řady jeho tajemných hororů, což ji ale vůbec v ničem neznehodnocuje - sice se není moc čeho bát a napřiprozené jevy jsou zde také poskrovnu (vyjma trošky telepatie), ale právě díky tomu na tom všem něco je. Něco víc, co řadí tento počin mezi jedno z mých nejoblíbenějších děl. Mohl bych sice začít tento film porovnávat s knihou (jejíž příběh řádně očesal), ale proč? Film sám o sobě je výborný - takže není, co řešit.

Michael Clayton (2007)

Tento snímek je naprosto odzbrojující. Po celou jeho dobu jedná s divákem, jako se sobě rovným a nastoluje informace tak, aby byla udržena dostatečná míra napětí. Naprosto bravurně podaný, i když ve své podstatě jednoduchý příběh dělá z toho filmu dílo, na které se budete dívat se zatajeným dechem od jeho úvodního neskutečného monologu, až po jeho opravdu famózní konec. Tilda Swinton je má oblíbená herečka, a sic je v tomto filmu nemnoho minut, předvádí naprosto skvělý herecký výkon (právem oceněný Oscarem). A George Clooney? I když trpím na něj alergií, mile rád na ni na 115 minut zapomenu.

Hačikó - příběh psa (2009)

Zcela určitě jeden z nejlepších filmů, které jsem měl zatím tu čest vidět. Ano, asi to je "jen" další prvoplánová hollywoodská ždímačka, ale tak co? Naprosto dokonalá hudba, režie, výprava a herecké výkony mě nedovolí dát méně než 5 hvězdiček. Akita je velmi sypmatická psí rasa a uvědomíte-li si, že vše je inspirováno skutečnou událostí, musí vás celý příběh a atmosféra naprosto pohltit. Pes hrající Hachiho by měl dostat Oscara. // Jen nesouhlasím s označením tohoto filmu za rodinný - pokud nechcete své dítě citově vystresovat, doporučuji nepouštět mu jej.

Předtucha (2007)

Sandra Bullock umí zahrát vše. O tom není debat. Tento hororovo-thrillero-mysteriózno-dramatický snímek je toho důkazem. Zpočátku možná budete trochu zmateni (na konci možná tedy také), protože vás tvůrci vrhnou ihned do víru děje, za pár minut se ale vzpamatujete a začnete hledat odpověď na prostou otázku: "Co se to tu kruci děje?!". Příběh je naprosto logický, vše je dříve, či později osvětleno. Slečna drsňák střídá emoce jak na běžícím páse, avšak zcela plynule, takže jí všechny věříte. Čeho si na snímku také velmi cením je hudba a tísnivá atmosféra, která na vás dýchá s každou následující sekundou. Navíc potěší příjemná délka 93 minut.

Pevné pouto (2009)

Už vás někdy napadlo, co se děje s mrtvými, když zemřou? Bdí nad námi a dokud nedosáhnou svého, klidu se jim nedostane. Přesně tak je tomu v tomto snímku Pevné pouto. Peter Jackson vybočil ze svého stylu a nutno podotknout, že mu to náramně svědčí. Toto dílo komornějšího charakteru natočil Jackson s několika málo herci a s jedním nadupaným počítačem. Kýčovité efekty možná opravdu byly, ale něco zkrátka jiným způsobem vyjádřit nelze. Každý si v tomto snímku najde své - krimi, thriller, fantasy, drama, mysteriózno, ale i trochu té akce. Slabší povahy si potom i při závěrečných titulcích pobrečí.

Máj (2008)

Máj aneb Jak z lyricko-epické básně udělat kýč. Nemohu si pomoci, ale dojem, že tvůrci udělali z tohoto díla zvážnělou taškařici mi vyvstane na mysl vždy, když se podívám na obal. Devastace původního díla ve formě textu je vlastně to hlavní, co tenhle film sráží. Zejména pak přetvoření postavy Jarmily na totální blbku. Jinak musím vyzdvihnout hudbu, která je opravdu dobrá a potom velmi ikonické a monumentální scény a záběry (z nichž se bohužel pak v drtivé většině případů stal již zmiňovaný kýč).

Zrození Evy (2002)

Oko se pokochá, ucho se pokochá a mozek? Mozek po10ti minutách donutí oko se rozplakat a ruku vypíchnout ucho.

Sirotčinec (2007)

Geniální snímek. Konečně horor, u kterého se dočkáme, co znám, zatím nejvíce racionálního vysvětlení a hořkosladkého konce. Byl jsem naprosto unešen výborně vystupňovanou hrůzou. Film ctí jedno z mých přesvědčení a sice to, že výborný a strašidelný horor lze natočit, aniž by se v něm ukázala jediná kapka krve (pomineme-li zlomený prst, který je vidět asi nanosekundu). A právě z toho by si měli dnešní tvůrci vzít příklad. A ještě jedna věc - toto dílo mi velice připomínalo (možná prostředím a asi trochu i dějem) nedoceněný a ne příliš známý film Nepřemožitelné zlo.