Nezvaní hosté (2011)

Velice fádně natočený mysteriózní thriller, který je sice technicky na vysoké úrovni, ale kvůli naprosto nezvládnutému scénáři jej lze jen stěží označit za alespoň průměrný. Hezká hudba a povedený digi-bubák nemají šanci vyplnit pázdný příběh, který pracuje jen s jedinou silnou myšlenkou, ke které je navíc velmi náročné se dopracovat - až příliš dlouho víme příliš málo a když už zjistíme CO se děje, autoři nám velmi násilným a šroubovaným způsobem zatajují PROČ se to děje (což je navíc odhaleno v posledních cca 5ti minutách stopáže). Nemohu si pomoci, ale takovýto přístup zkrátka jednoho otráví...

2001: Vesmírná odysea (1968)

Ve své době nepochybně epochální podívaná zejména díky skutečně skvělým efektům, které by s přehledem obstály i dnes. Jinými slovy se nám dostává vizuálních orgií, balených však (na dnešní dobu) v neúnosně dlouhých záběrech, které (ač si to leckdo rád nalhává) nemají žádný větší význam a v takovéto podobě zkrátka nudí. Kubrick se vydal cestou velmi přesného přepisu knižní předlohy a já si nejsem jist, že to byla dobrá volba - jestli by někdy nějaká kniha potřebovala ve své filmové podobě nějaké úpravy a oživení, pak 2001: Vesmírná odysea je žhavým adeptem. // Závěrem ještě zamyšlení - sám Kubrick přiznal, že tento jeho film nelze úplně pochopit. Když jej tedy nelze úplně pochopit, lze jej úplně docenit?

Poslední vládce větru (2010)

Filmu uděluji nálepku "neškodné" a s hrdostí oznamuji, že klání o nejúdernější urážku Shyamalana se nezúčastním :) Ruku na srdce - skutečně je žánr fatasy tolik sofistikovaný, aby si nemohl dovolit takovéto vylomeniny? Značná část negativního hodnocení tohoto počinu je jen a pouze projevem stádovitosti diváků a nezdravé snahy zúčastnit se hromadného poplivání Shyamalanovi tvorby. Já osobně bych filmu dal hodnocení nižší, ale když vidím tento nesoudný hon na čarodějnice, s klidným svědomím další hvězdičku přihodím.

Zuřivost rozuzlení (1957)

Standardní western s jednoduchým příběhem a sympatickou stopáží, díky které i navzdory své ukecanosti (akce je zde všehovšudy stěží 5 minut) zkrátka nestihne nudit. Skutečnosti, že tento film upadl v zapomnění, se ale nelze divit, neboť nenabízí nic, co bychom již tisíckrát jinak (a lépe) neviděli. Na druhou stranu - lze od ukázkového béčka padesátých let očekávat něco víc?

Ghost Rider 2 (2011)

Kde začít? Nicolas Cage je skutečně snadný terč, protože to, co ve filmu předvádí, vážně nemá obdoby (minimálně v jeho filmografii) - přehrávání dostalo tímto jeho "výkonem" nový rozměr. Troufám si ale tvrdit, že nikdo by nezahrál hlavní postavu v tak příšerném scénáři lépe - extrémně primitivní děj a zoufale tupé dialogy jen stěží dovolí herci dobře hrát. Opomineme-li ovšem scénář, ani ostatní aspekty filmu za moc nestojí - kamera, díky které vypadá vše ještě laciněji, než je, chaotický střih, nepřehledná akce, nevalné efekty... Jediné, co za něco stojí, je kupodivu prostředí. Hezká krajinka však jen stěží dokáže tento film spasit.

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007) odpad!

Překousnu leccos - scénář napsaný dětmi z mateřské školky, nesympatické a ploché postavy, tupé dialogy, chaotický střih, díky kterému nemáte šanci poznat kdo koho kde a jak právě zabil, a dokonce i skutečnost, že produkce nejspíš zapomněla najmout osvětlovače. Natáčet ovšem násilnosti na zvířatech, těhotných ženách, malých dětech a novorozeňatech v laciné snaze vyvolat v divácích alespoň špetku strachu a napětí (navíc neúspěšně) je pro mě jednoduše vrchol ubohosti, kterému bych s nějvětší chutí udělil i mínusové body - ani hodnocení odpad! totiž nedokáže v případě tohoto filmu dostatečně popsat můj postoj k němu.

Davidovy narozeniny (2009)

Měl jsem skutečně nutkání udělit plné hodnocení, ale nakonec jsem se rozhodl "jen" pro 4* - tento film totiž nefunguje v celém svém rozsahu a spíše než o cosi konzistentního se jedná o směsici působivých (nebojím se říci, že chvílemi dokonce až mistrovských) scén a záběrů, které postupně gradují až do epochálního závěru, který zkrátka bere dech. Paradoxně zde také platí, že méně je někdy více a minimum dialogů tedy vydá za tisíce slov - bohužel však tento způsob pojetí přichází až po první, velmi nezajímavé půlhodině, což leckterého diváka odradí... Ale kdo si počká, ten se dočká :)

Jiná žena (1988)

Až v poslední půlhodince jsem zahlédl ono kýžené gró celého filmu, ale to už bylo jaksi pozdě, protože první hodina mě téměř uspala. Nabízí se srovnání s jiným, ne nepodobným Woodyho filmem Zaří, který má sice hodnocení nižší, ale mě přišel o poznání lepší. Oba snímky stojí na sebeuvědomění a vnitřních psychických pochodech postav. V Září se na první pohled vlastně nic neděje, což je ale správně - ono ticho po pěšině vlastně nastoluje to správné prostředí pro dokonalé vykreslení nejniternějších pocitů. V Jiné ženě se toho pro změnu děje celkem dost a nějaké vykreslování pak ustupuje ději, který nemá žádný směr a jednoduše nudí. A ač byla Gena Rowlands opravdu skvělá a snažila se sebevíc, na více než tři hvězdy to zkrátka nestačí.

Stalo se (2008)

Filmovou katastrofu bych zde nehledal, to určitě ne, jen si musíte zvyknout na skutečnost, že i navzdory žánru sci-fi je tento snímek velice jednoduchý, neřku-li chvílemi přímo hloupý. Všechno stojí a padá s několika šokujícími scénami, jimiž je film protkán, a které (nutno přiznat) skutečně fungují, nicméně nejsou ničím, co by dokázalo utáhnout celý snímek od začátku do konce. Hlavní kámen úrazu já nalézám ve scénáři - vedle občas vyloženě špatných dialogů disponuje prakticky nijakým vysvětlením, proč si onou smrtící eskapádou celé lidstvo prošlo. Dnes už zkrátka nestačí říct: "Tak to bylo a nazdar," a doufat, že to divácí stráví. Nestráví. Ale pokud nechcete moc přemýšlet a u filmu si v trochu napínavém stylu oddychnout, s The Happening krok vedle, myslím, udělat nemůžete.

Není kam utéct (2011)

Už si vzpomínám, proč mám strach z výšek :) Čtyři hvězdičky jsou to maximálně vratké, ale přece. Na první pohled působí tento film jako laciné béčko (zejména pak díky dialogům, které doslova trhají uši) - prvních patnáct minut by člověk dokonce řekl, že se to zvrtne v nějaký trapný teen slasher. Pokud jste ovšem ochotni se přes toto přenést, dostane se vám kvalitního survival thrilleru s atmosférou, ze které skutečně běhá mráz po zádech. Uznávám, tu a tam to, podobně jako postavy, ztrácí dech, ale já odpouštím, mě to ani nevadilo - konec konců, takovéto žánrovky se nerodí každý den.