Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Akční
  • Drama
  • Animovaný
  • Krimi

Recenze (415)

plakát

Planeta 51 (2009) 

„Vítejte ve Slizojedech, městě klidu a pohody!“ Je to povedený příběh, který si zaslouží lepší hodnocení. Co oceňuji, je veliká spousta narážek na různé filmy (Terminátor, Vetřelec a pod.), různé souvislosti z historie a umění (Sputnik, Odyssey z Apolla 13, Marilyn Monroe v její klasické póze atd.) - prostě fakt pěkná přehršel detailů, se kterými se tvůrci doslova vymazlili (roztomilý pes, který je sice z klanu Vetřelců, ale je to spíš taková Vetřelčí bílá vrána...). Jistě, příběh je na jednu stranu docela jednoduchý (sakra lidi, vždyť je to přece pohádka, tak nechápu proč v komentářích řešíte bezmála filosofické otázky...!), na druhou stranu je ovšem hodně přepracovaný. Ona už jen taková invaze z pohledu mimozemšťanů, pro které se mimozemšťanem stane člověk, je fakt hodna kladného hodnocení. No a samozřejmě takové ty klasické narážky na oblast 51 (a příslušnou oblast 9 na ufounské planetě), to je prostě radost vidět. A hlášky, těmi pohádka přímo srší („Ufoni naše pravidla parkování neuznávají!“ - a vzápětí reklama na zubní pastu - „Leje jako z kamenolomu!“ - a najednou opravdu déšť kamene...)... Jo, opravdu jsem si pochutnal na tom zeleném světě s tykadýlkama a svéráznou architekturou. Za sebe dávám 4 hvězdičky - 75%, ovšem s varováním: „Pokud jste spatřili ufona, vytočte jedničku, pokud létající talíř vytočte dvojku!“

plakát

Boeing 747: Revoluce (2014) (TV film) 

Úžasný dokument o úžasném stroji. Letadlo stvořili za 28 měsíců a kolik desítek let už je králem oblohy! A přitom když si člověk uvědomí, že pokud by první let (který byl fakt obrovským riskem) nevyšel, dnes bychom pravděpodobně ani neznali firmu Boeing. Užasné taky bylo vidět tvůrce letadla, devadesátiletého pána, který o té době mluvil. Opravdu smekám a už se těším na svůj první let. Ale to už možná nebude nejnovější model 747-8, ale 747-milion... :-) I když třeba ne, kdoví?

plakát

Raubíř Ralf (2012) 

Velice povedená pohádka. Prolnutí „skutečného“ a počítačového světa se v tomto filmu povedlo dotáhnout do krásné dokonalosti. A to jak příběhem, tak i různými hláškami („Mantra záporáka - jsem zlej a to je dobrý, nikdy nebudu dobrý a to není zlý!“ - „Nesmrkej mi do trika, Gagarine!“ - „Cože? Neslyším tě! Smrdí ti z huby, takže se mi poblily uši!“). Ale hlavně úchvatnou animací. Cukrářky byly prostě k nakousnutí, a neodradil by od toho ani zkažený chrup. Hlavní hrdina, který už ze své podstaty je naprogramován k rozbíjení, je zde vykreslený jako velice milý chlápek, který maže rozdíly mezi raubířstvím a hrdinstvím. Film samozřejmě nemohl být ochuzený ani o akci: „Mince vhozená, tohle není cvičení!“. Raubíř Ralf má prostě všechno, co může člověka potěšit a nezáleží přitom na věku. Hodnotím na 4 hvězdičky - 90%, s tím, že hláška „Soudnej den a armageddon právě měli dítě, a je dost hnusný!“ o této pohádce absolutně neplatí...

plakát

Škatuláci (2014) 

Stalo se něco nepopsatelného, musím vám to ihned popsat! Viděl jsem kouzelný příběh z goudovatého města k životu, ze Sýrečkova, a byl jsem Škatuláky unešen! Byť to tak zpočátku nevypadalo, ona ta animace je opravdu trochu nezvyklá, ale už po několika minutách jsem se do toho města zamiloval. Tvůrci dokázali z dokonale pokřivených tvarů vykouzlit jedno z nejúchvatnějších měst, jaké jsem v animovaném příběhu viděl. A nešetřili ani na pokřivených charakterech. Archibald Chňapal (trpící chorobnou touhou po cylindru a unikátním sýrovým záchvatem) a jeho parta (spíš její část, jak se nakonec ukázalo - „Myslíte že škatuláci chápou dualitu dobra a zla?“) poskoků, byla ve své zlotřilosti úžasná. A tvůrci příběh neochudili ani o několik drsných výrazů - „... ohryžou vám oči, kousnou vám do kolena, sporcují střeva...“ a dobrých hlášek: „Vejceslav? Zbožňuji jména z bible!“. Hlavně ale dali světu Škatuláky, exotické postavičky žijící svým extravagantním životem pod městskou dlažbou, obklopeny neuvěřitelným bordelem nastřádaným s velikou láskou. Opravdu unikátní animáč, nelze hodnotit jinak, než 4 hvězdičky - 90%. To vám povídám: „Stalo se něco nepopsatelného, musel jsem vám to ihned popsat!“

plakát

Život Briana (1979) 

Pro mně, jako naprostého nemilce náboženství (jak jsem již uvedl i v komentáři k pohádce Legendární parta) byl tenhle film opravdovým svátkem. Monty Pythoni použili drtivou většinu náboženských dogmat v kontextech, které ukazují náboženství v jeho pravé podobě - jak je primitivní („... to je fakt moudré ve dvě ráno oblejzat chlévy!“), nelogické („Jsi mesiáš! Já to musím vědět, pár jsem jich už následoval!“), násilnické (k popukání skvělá scéna kamenování) a zaměřené na uctívání neuvěřitelně stupidních věcí (svatá tykev, bota a sandál). Opravdu jsem se hodně bavil. A poučil. Konečně jsem například pochopil, že v církevním dějepisu nastala chyba - neexistuje totiž žádný Nazaret, ale máme doloženo město Nosaret. Zjistil jsem taky, že v oné době vládl císař Pius Čurrus a jeho manželka Polulina Permanenta. Fakt nelze vypsat všechny hlášky, které ve filmu zazněly, protože to bych musel opsat celý děj. Nicméně hláška: „Nemáš dělohu! Kde chceš nosit plod? Šoupneš ho do škatule?“ mluví za všechny. Prostě totální pecka! Nedivím se že různé církve a sekty napojené na takzvanou knihu knih (popravdě jeden z nejhorších plagiátorských braků historie) protestovaly. Vždyť bylo poukázáno na nesmyslnost jejich existence a to formou, kterou náboženství k smrti (mnohdy doslovně) nenávidí - vtipem. Za mně je to jednoznačně svaté hodnocení 5 hvězdiček - 100% se vzkazem církvím všelijakého druhu: „...a seš v prdelince, krasotinko!“ :-D

plakát

Legendární parta (2012) 

Jakožto zapřisáhlý nemilec náboženství a tudíž i jeho vlezlého proroka, kterého davy přihlouple vzývají, zvlášť v tomto čase (byť už je vlastně zdárně za náma), volám pln radosti: „Ať žije Santa Klaus!“ Už třeba jen proto, že všichni víme, že je to pohádková bytost a nesnažíme se nalhávat si (a hlavně dětem), že je to jakýsi pochybný spasitel, nebo nějaká jiná bláznivá mimosmyslová představa. Ale to jen tak na okraj. Co se týče pohádky, jsem mile překvapen. Velice hezké animace, milý a dramatický děj a fůra stylových hlášek („Uklidni se, Zuběnko, ten patří k nám, je z francouzského oddělení!“, nebo „Podívej se, zoubky, a jak jsou krásné! Ještě je na nich krev a kousky dásní...“) - prostě koktail, který mi u pozdní večeře a před blížícím se spánkem vždycky udělá dobrou náladu. Vykreslení řídícího centra Santu Klause (který pro změnu vzývá Šostakoviče i Rimského-Korsakova) s Globem, armádou roztomilých skřítků, Sněžných mužů a skvadrou různých spolupracovníků, je (jak to jen říct, abych korespondoval se svým dramatickým úvodem... ?) prostě boží. Snad mi jen trochu vadilo vykreslení stinného padoucha, který se docela nápadně podobal na jistého Avatara, ale třeba to byl on, jen mu trochu hráblo a vzal ten kšeft z nouze a nudy. V každém případě tleskám a hodnotím na skvělé 4 hvězdičky - 80%. Víte: „Našeptal mi to Měsíc. A až něco řekne Měsíc Vám, tak mu to prostě věřte... “ :-)

plakát

Asterix: Sídliště bohů (2014) 

Asterix má jakousi svou vlastní „filosofii“, které moc nerozumím a tudíž se u něj jaksi nedokážu bavit. Nemyslím, že je to špatný animáč, jen mu prostě nerozumím a jaksi nejsem schopný se „do něj dostat“. Ten pocit jsem měl i u hraného filmu. Ale to naprosto nevadí, nebyl to špatně strávený čas. Akorát ve stylu „jednou a dost“. Přesto byly okamžiky a hlášky, které mě pobavili. Například když Caesar prohlásil, že slavný projektant vyprojektoval už řadu budov, z nichž mnohé dosud stojí, to bylo (od toho projektanta) obdivuhodné. Taky hlášky typu „... otroci si stěžují, že mají málo práce a nudí se...“, nebo údiv Obelixe: „Cože? Malý výprask, to fakt existuje?“ stály za to. Nicméně to bylo asi tak všechno. Je to prostě tak, jak řekl Caesar: „Veni, vidi, vici, ale pokaždé se nedá vici!“ U mě to fakt není vítěz. 3 hvězdičky - 50%, dál ani Via Appia nevede...

plakát

Konečně doma (2015) 

Absolutně kouzelný animáč, to bez debat. Předně samotnou animací, krásné postavy lidí i mimozemšťanů. Pak docela poutavým dějem, takovým docela dětským (je to přece nakonec pohádka, no ne?), který ale zároveň má co říct i dospělému diváku. No a nakonec tím, co já na filmech oceňuji mnohdy nejvíc, a to vtipem. On ten vtip už začíná, a vede nás průběhem celého filmu, u slovníku mimozemšťanů. Tolik kouzelně popletených slov pohromadě, to se jen tak neslyší - „Buvové nedělají krady a únosy, dělají svobodu a přátelé! “ - „K čertu s tvojí špičkovou vysokostí! “ - „Proto byl nevrlý, iracionální a fyzikálně násilný. “. Nebo třeba takové určení směru v Galaxii, to mě dostalo: „U velkého vozu jeďte doprava, třetí planeta od slunce... “ Dalo by se citovat ještě hodně dlouho, ale lepší je to slyšet na vlastní uši, tak do toho! Za sebe pohádku hodnotím jednoznačně na skvělé 4 hvězdičky - 90% a malé poučení k tomu: „Mysluji si, že párty je mnohem zábavnější, když přijdou i hosté. Pokud to teda budou Buvové... “ :-)

plakát

Kniha života (2014) 

Velice milá pohádka. Zvláštní animace, nezvyklé, ale o to půvabnější, a děj, který zahřeje - prostě krása. Pobavilo mě několik docela milých hlášek, například ta o pravdě: „Ta kniha hlásá mnoho pravd, a některé jsou skutečně pravdivé! “, nebo ta o návratech: „Mnoho lidí se tu zemi pokoušelo překonat, ale nikdo se nikdy nevrátil... alespoň ne v jednom kuse.“. Jako celek se to prostě povedlo, byl to příjemný večer. 4 hvězdičky - 90% a malý povzdech na závěr, tak moderní: „Ty dnešní děti s dlouhými vlasy a tím jejich nezabíjením... “... :-)

plakát

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005) odpad!

No, vůbec jsem se nebavil, usínal jsem a trpěl. Příšerná králíkárna... pardon, volovina... První hodnocení jsem dal za dvě hvězdičky, asi z lítosti k tvůrcům. Pak jsem to po úvaze změnil na jednu, spal jsem u toho děsu dost špatně. Nakonec jsem ale dospěl k poznání, že jsem shlédnutím toho pseudodíla utrpěl psychickou ránu, takže sice nebudu očekávat odškodnění, ale ten paskvil patří do odpadu!