Fallout - Season 1 (2024) (série)

Som plakal prvých pár minút, keď padli bomby...moja oblúbená herná RPG séria, ktorú si vychutnávam od roku 1997 sa dočkala vlastného seriálu! Nechýba typická štylizácia a brutalita Falloutu, len ikonickú vetu "War never changes" zabudli. Potešil Johnny Cash, ten sa hodí do Wastelandu, rovnako aj Ghoul cowboy prináša nádych New Vegas. Inak zbytok songov na soundtracku sú z playlistu, ktorý už skompilovali fanúšikovia pre Fallout 3 na Nexus mods. Trocha mi nesedia zmutované abominations - medveď aj vodná príšera pôsobia skôr groteskne ako z 1950´s Ed Wood movies než desivo. Takisto zbrane (Lucyina needler pistol, Titusov guľomet, Thaddeusov motion sensor) pôsobia ako lacné plechové atrapy. Príbeh je klišé - quest za mocným artefaktom, ktorý umožní ovládnuť Wasteland a všetko sa zo začiatku veľmi rýchlo deje, na seriál to má až príliš dynamický spád. Zatiaľ ziaden woke shit, akurat ze mlatia belosi cernochov, zbytocne projektuju producenti hate a racism. Woke shit ALERT: ten BOS vojak, co mu dali ziletku do boty neni transgender??

Wham! (2023)

Veľmi dobre spravený dokument, prenesie do 80. rokov. George rozpráva, ako keby stále bol na žive a premietal si svoj život. Vyrastal som na nich a Last Christmas som počul na Vianoce 1984 ako aktuálny hit, keď sa za komanča dalo v Bratislave chytať Radio Ö3.

Avatar: The Way of Water (2022)

Lepšie než prvý diel, neprerušované konštantnými virtuálnymi vstupmi a výstupmi do sveta Pandory cez Avatarov ako v jednotke a tým pádom väčšie zžitie s obyvateľmi útesov Metkayina.  Okrem klišé postáv Jake Sully a Neytiri udržiava pozornosť pri ešte dlhšej stopáži Colonel Miles a náčelník Tonowari a k srdcu mi prirástli Kiri a Lo’ak s Tulkunom. Prekvapivo aj  na nevkusnú neónovú faunu a flóru si už pomaly zvykám.  Pre deti opäť krásna rozprávka 3,5*

Batman (2022)

Nechápem ten predsudkový hejt na adresu Pattinsona zo strany fanúšikov Batmana. Ani šancu by mu nedali. Veľmi príjemné prekvapenie, Batmana stvárnil ako rozorvaného, osamelého freaka, podobného Jokerovi. Výborná hudba, skomponovaná s láskou k Batman univerzu - krajšia než Elfmannov fenomenálny soundtrack pre Batman Returns. Zoë Kravitz mi veľmi pripomína Natalie Portman vo svojich začiatkoch. Je to smutný a melancholický Batman, plný utrpenia, ale aj dlhej nudnej stopáže. Gotham je tu skorumpovaná žumpa. Toto nie je nič pre deti, Lego si to uvedomilo až po premiére a ďalšie Batman sety nenasledovali :D 3*

Na západní frontě klid (2022)

Úžasné, že to natočil Nemec a zahrali Nemci zo svojho pohľadu. Cítiť, že Netflix im dal budget a voľnosť. Skvelí herci, priblížili dobu. Hlavná postava si ma ale nezískala a chýbajú mi životné príbehy, pozadie všetkých vojakov, aby som sa s nimi zžil. Film kľudne mohol mať 3h. Minimalistická hudba, iba občas desivé industriálne zabrnkanie. Snáď žiaden iný film neukazuje tak dobre nezmyseľnosť a tragédiu vojny. Na prvé pozretie až tak veľmi nezaujalo, ale dlho po pozretí film vo mne ostal a premietal som si ho v spomienkach. 3,5*

Predátor: Kořist (2022)

Vrámci progresívnej agendy treba dosadiť ženu do role premožiteľa predátora. Inak je to veľmi pekné a atmosférické z obdobia života Indiánov. Scéna, keď sa predátor vrhne na súboj proti medvedovi má silný náboj. Indiánkin brat Dakota Beavers zaujal autentickosťou .

Věčné jaro (2022)

Pútavé a dojímavé, s dynamickým strihom, komixovým štýlom pripomínajúcim PC hru Borderlands (mix 3d animácií s ručne kreslenými textúrami). Hacknutie propagandy štátnej TV sa odohráva v dobe, keď väčšina ľudí sedela o 19h pred bedňou a žrala hlavné večerné správy. "Duck Song" mi je blízky ako introvertný umelec, "Big Truck" veľký a jednoduchý chlap s dobrým srdcom. Stopáž by som skrátil na 60 minút pre väčšiu imerziu. Ikonická a motivujúca snímka, prenikavé a autentické. Pohladí srdce ľuďom, ktorí poukazujú na utrpenie spôsobené komunizmom a pomáhajú, aby sa pravda dostala na povrch... A zaujalo ma, čo o filme napísal ČSFD uživateľ Moco: "Tolik věcí, na které se díváme do historie s katarzí, se odehrává i dnes. Problémem však často je, že to málo koho zajímá právě ve chvílích, když se to odehrává a dá se s tím něco dělat. Historie se snadno kritizuje z pohodlí obývacího pokoje při sledování dokumentárních snímků."

Boží ruka (2021)

Film o plynutí života, krásne reálne zachytil každodenný život na juhu Talianska. V podstate ale o ničom, chýbala mi k tomu pointa a silný moment. Ak to boli spomienky z režisérovho detstva, potom chápem, je to pre neho citový vzťah k jeho rodnému Neapolu. Sú tam ale aj podivnosti, sprosťárne a hlášky pod úroveň. Typicky rozvetvená talianska rodina s veľa príbuznými má zaujímavé postavy, ich príbehy sa ale nestihnú rozvinúť, alebo sú náhle useknuté, chcelo by to spraviť aspoň dva diely, divák by si tým vytvoril aj väčšie puto k postavám. Páčilo sa mi, ako sa k sebe správali bratia, podporovali sa, i keď už ako veľký stále bývali spolu v jednej izbe. Majstrovská kamera bez prestrihu. Dobre to popísal Enšpígl: "Paolovo nádherné vyznání své rodné Neapoli,  Italům, ženám, tradicím, vášním, bláznovstvím, snům." 3*

Matrix Resurrections (2021) odpad!

Ako keď dáte vylúhovať čaj 4. krát - už to je slabé...ani efektami nezaujalo. A k tomu bolo pre mňa veľmi skľučujúce vidieť moje idoly Neo a Trinity, ako zostarli - ukázali mi zrkadlo. Renton to vystihol "zde není jediná nová geniální myšlenka, geniální scéna, geniální hudba, geniální nápad, geniální akce. Prostě nic, díky čemu by se dalo k Matrix 4 s radostí a chutí ještě někdy znovu vrátit. Jde jen o další kvalitativní sešup značky níže a ukazkové tvůrčí zoufalství za velké peníze."

Zásek (2021)

Lepšie než som čakal, v humore je pravda, film hovorí za všetkých ľudí, ktorí trpeli a trpia kvôli nezmyseľným a škodlivým opatreniam vlády. Postavy sú až komixovo groteskné, občas naivné. Prekvapivo málo politickej korektnosti na rok 2021 👍 a ku koncu ma to dojalo k slzám. 3,5*