• Válečný

Forbidden Ground (2013)

Nerozumiem tomuto nízkemu hodnoteniu. Film stavia na absurdnosti celej vojny a aj zo zákopov a blatistej zeme podáva ohromujúce svedectvo o nezmyselnosti vojnového ošiaľu. Pre mňa oveľa presvedčivejšie ako veľkovýpravné americké snímky. Žiadny pátos, len osudy troch mužov v srdci pekla.

Válečná generace (2013) (seriál)

Nezdieľam Zeckov názor. Áno, hlavní hrdinovia nie sú presvedčení nacisti (čo v prípade Viktora ani nebolo možné), ich myslenie dnes už asi nikdy neodhalíme. Napriek tomu si myslím, že aj vo Wehrmachte boli vojaci, ktorí mali s plnením likvidačných rozkazov naozaj problém, čo však neznamená, že by som ich zločiny chcel ospravedlňovať. Nie všetci patrili k presvedčeným ideologickým podporovateľom Hitlera. Mohli sme to vidieť na počiatočnom nadšení väčšiny nemeckých vojakov, ktoré však po prežitých hrôzach a charaktere vojny začalo postupne vyprchať. Film má možno viaceré nedostatky, tie však dokážem prepáčiť. Naopak, oceňujem pokus a snahu o realistické zobrazenie hrôz vojny a človeka v nej, jeho premenu na fatalisticky zmýšľajúcu bytosť v dôsledku prežitého utrpenia. Treba si tiež uvedomiť, že ľudia prešli za necelých 7 rokov 2. sv. vojny obrovskými zmenami a udržať čistý štít musel byť nadľudský výkon. Nemci touto minisériou naozaj milo prekvapili, po filmovej stránke je to bravúrne zvládnuté dielo, o ktorom sa nám môže v našich končinách iba snívať. Ostatné povedal za mňa gogo76.

Čarbák (1986) (TV film)

Socialistická agitka z druhej polovice 80. rokov. Jediná hviezda za dva zábery meštianskej školy a kúska pôvodnej časti Starej Turej, z ktorej pochádzam. Detské úlohy veľmi slabé, film pôsobí umelo a nezmyselne. Andy Hryc ako Miloš Uher je ďalšou katastrofou. Najhlúpejšie však vystupuje James Kirchhoff, snímka z Američana urobila polodementa (nebol nadchnutý pre pomoc partizánom, čo je neodpustiteľné!). O historickom prínose filmu nemôže byť vôbec reč, žiadne pozadie, žiadne napätie. Zjednodušená optika partizánskeho odboja v kraji pod Javorinou vytvára vhodný výchovný produkt pre stretnutia príslušníkov SZPB, ktorí si chránia svoje socialistické odbojové dedičstvo.

Velký sen (2011)

Predvídateľné, príjemné, ľudské.

1911: Pád poslední říše (2011)

Historicky a vizuálne celkom slušne zvládnutý film. Nepresvedčivý a agitáciou presiaknutý záver mi však pokazil dojem z celej snímky. Naozaj neviem, či komunistická strana a napr. Maova kultúrna "revolúcia" viedla ľud k zotaveniu národa. Dosť o tom pochybujem.

Varšavská bitva 1920 (2011)

Solídne natočené bojové scény zráža na kolená veľmi slabý scenár. Poliaci sa objavili v tyle Sovietov z ničoho nič, divák je ukrátený o precíznejšie spracovanie oslavovaného "zázraku nad Vislou." Na druhú stranu pobaví úloha sovietskeho komisára v úvodnej časti filmu, v ostrom kontraste pôsobí primitivita boľševikov a silná religiozita Poliakov. Chvíľami je rozdiel možno väčší , než by bolo treba, ale v tomto smere netreba Poliakom nič vyčítať, je to predsa ich film :) Naozaj škoda pokazeného scenára, viac diplomacie a zákulisia z tak významnej časti poľskej histórie by nebolo na škodu. Napriek tomu je to dobrý film.

Nikdy viac (1958) odpad!

Súdny proces s členmi POHG z roku 1958 naozaj pôsobí ako nacvičené divadlo. Bol zmanipulovaný, i keď niektorí z uvedených členov sa skutočne dopustili viacerých vrážd a ako takí si súdny proces určite zasluhovali. Napriek tomu proces i samotný film ukazuje skôr na podstatu komunistickej justície - za každú cenu obžalovaného obviniť a odsúdiť podľa vopred pripraveného scenára. Film plní aj dobovú "vychovávateľskú" úlohu, mieša zábery jeden cez druhý, s cieľom poukázať na zločinnosť fašizmu a ľudáctva (bohužiaľ medzi nimi vôbec nerozlišuje - ďalšia propagandistická fraška z dielne budovateľov krásnych zajtrajškov). Spojenie imperializmu, fašizmu, USA a západu pôsobí ako zlý žart.

Stopař (2010)

Nádherná prírodná scenéria s komorným príbehom o mužoch z odlišných kútov sveta a podobným osudom. Príbeh je jednoduchý, ale nenudí. Sharp je ďalší človek po Gibsonovi (dokonca z domáceho súdka!), ktorý si trochu kopol do Britov. Treba povedať, že decentnejšie ako Mel.

Za hranicemi (2011)

Výborný film. Severská kinematografia ukazuje, že to s filmami z obdobia 2. svetovej vie. Po Fínoch ma Švédi veľmi milo prekvapili.

Čekist (1992)

Boľševický teror vo svojej najčistejšej podobe.