• Válečný

Petržel (2022)

Veľmi kvalitné a emocionálne nabité komorné dielo o hroznom osude Haiťanov v Dominikánskej republike v predvečer svetovej vojny. V našich končinách úplne neznáma história.

Inspekcja (2018) (TV film)

Výborná psychologická dráma o sovietskom videní sveta a jeho logiky v súvislosti so známou historickou udalosťou.

Bitva v ústí Šeldy (2020)

Jedným slovom výborné. Každá dejová línia je zobrazená realisticky a bez príkras. Hrôzy vojny v surovej a uveriteľnej podobe. Na tento vojnový film len tak ľahko nezabudnem.

Neznámý voják (2017)

Film, ktorý má čo povedať predovšetkým ubolenej fínskej duši. Pre ostatných divákov akútny nedostatok bližších informácií o zobrazenom konflikte. Napriek tomu silný zážitok.

Sweet Country (2017)

Vynikajúca dráma, ktorá mapuje dva odlišné svety a kultúry. Divák sa za belochov musí na konci hanbiť. Morris hrá výborne a presvedčivo. Film je pomalší, ale má v sebe obrovskú silu.

Černý hřebec (1990) (seriál)

Seriál z 90. rokov, bežal na stanici sat 1 a neskôr na slovenskej VTV...

Jurassica (1999) (seriál)

Chlapci, trošku zabúdate, že ten seriál je z roku 1999. A vôbec to nie je také zlé.

Záložní jednotka (2015)

Škoda takého nevyužitého potenciálu. Na prvý pohľad je zrejmé, že ide o nízkorozpočtovú snímku. Nemusela by byť až tak nepríjemná, ale patriotizmus jej vážne uškodil. Ako úcta k padlým dobrý pokus, film však zráža na kolená slabší scenár. Porozumenie pre južanov čiernej pleti vyznieva u mladých kadetov (vojakov konfederačnej armády!) dosť zvláštne. Ako študentský film by som nastavil miernejšie hodnotenie, takto je to len 40%.

Ptačí zpěv (2012) (TV film)

Dnes som dočítal román Sebastiana Faulksa a bol som zvedavý na filmové spracovanie. Oproti knižnej predlohe je to o dosť horšie. Dejové línie sú zjednodušené, pričom skutočné emócie nie sú zďaleka také silné ako pri čítaní knihy. Napriek tomu je film pozerateľný a páčila sa mi najmä rola Jacka Firebracea.