Dobrá sestra (2022)

Film, na který jsem se těšila už jen kvůli obsazení. Film, který vznikl na základě skutečných událostí a film, kde si mnoho lidí oblíbí Charlieho dle mě hned od začátku, aniž by tušili, co se bude dít. Mám ráda filmy s pomalým tempem, kde se vlastně nic moc neděje a stejně děje. A když se spojí dva oskaroví herci v dramatu, který nepotřebuje moc akce, je to skvělý. Ne, není to nijak extra převratný film, protože s tím, jak je Netflix teď sype to snad ani nejde, ale je to film, který si hodně lidí, včetně mě vychutná s hrnkem horkýho čaje a zanechá to v nich stopu, na kterou jen tak nezapomenou.  Nemám co vytknout, není to sice film roku, ale rozhodně za shlédnutí stojí.  Ostatně do dnes se odhaduje, že Charlie za své působení zdravotního bratra zabil až 400 lidí. To sakra vážně není málo.

Vidím vás (2022) (seriál)

Sedmidílná minisérie The Watcher, kterou režíroval Ryan Murphy musí být zákonitě dobrá už jen kvůli jeho jménu - kdo neví tak, Amrican Horor Story, The Ratched, Dahmer... Je to inspirováno skutečnými událostmi - koho zajímá origoš případ, tak doporučuju podcast opravdové zločiny a díl 208, kde se tomu Lucka věnovala a dopodrobna Vás s případem seznámí. Jedná se o případ Stalkera, který psychicky terorizoval všechny, kteří v domě žili - hodně zkráceně. Vše začíná zasíláním dopisů, které jsou směřovány majitelům a končí paranoiou, která donutila majitele svůj vysněný dům prodat. Seriál oproti tomu jede víc na psycho vlně, kdy vlastně celou dobu nevíte na čem jste a buduje si dost pěknou atmosféru, která Vás vtáhne. Je to psychothriller se vším všudy, který se dá velmi lehce sjet na jeden zátah a od kterého se jen těžko odlepuje. Obsazení skvělý, atmosféra více než hutná a celkově si s tím Murphy poradil za mě na jedničku.  Případ do dneška není vyřešený, i když v seriálu je samozřejmě více méně jasné, kdo ten obávaný stalker je.  Zkouknuto za 2 dny.  Moje hodnocení: 9/10

Ďábel v Ohiu (2022) (seriál)

ďábel v Ohiu je seriál, na který jsem měla spadeno od momentu, kdy vyšel - jak se řekne sekta, psychiatrie a soužití tohodle tématu dohromady, tak com on! Pojď k mamince. A moje dychtivý buňky byly naplněny. Jsem naprosto spokojená.  Ne, nejedná se o horor a Netflix by si měl vážně rozmyslet, na základě čeho tohle označení k filmům uděluje, ale o psychologické drama.  Amy utekla ze svého domova a byla nabrána kdesi v pustině. V nemocnici vidíme přes celá její záda vyřezaný pentagram a její psychika je na bodě 0. Postarat se o ní přichází psychiatřička Suzzane (kůstka ze sběratelů kostí), která se později stane i její opatrovnicí. A tady se nám hezky rozjíždí příběh odhalování Amyné minulosti, kde je asi každýmu jasný, že to nebude úplně andílek a sledujeme postupně. nejen rozpad rodiny Suzzane, ale poodkrývá se nám podstata kultu, který má svá pravidla přes více než 100 let. Symbolika kultu se mi líbila, temných scén pomálu, za to pěkné.  Celkově to na mě jako celek působilo dobře a i když byl konec trošku na můj vkus uspěchaný, zkoukla jsem to téměř na jeden zátah.  Moje hodnocení: 9/10

Deník gigola (2022) (seriál)

dostaly se ke mě smíšené - nadšené i naštvané reakce od lidí, kteří tohle viděli a tak jsem si řekla, že si to pustím taky. Do pozadí, což úplně ve španělštině nejde, takže jsem na to nakonec musela koukat pořádně. A ztratila jsem tak 8 hodin svého života, naprosto zbytečně.  Jasně, člověk asi nemohl čekat něco převratnýho už podle názvu, ale někteří se oháněli tím, jak je kriminální linka seriálu propracovaná. A ne, není. To, že se v seriálu na pozadí vztahů všichni se všema a sex za peníze odehraje vražda a my celou dobu sledujeme vyšetřování je spíš ubíjející, než napínavý, protože každej kdo má trochu nakoukáno a načtěno v krimi žánru uhádne hned kdo je vrah a pak už se jen nudí.  Emanuel je možná hezkej chlap, ale hrát neumí - jeho drama scény byly tak přehrávaný, že mi způsobovaly záchvaty smíchu a celej ten scénář je jedno velký au.  Když pomineme samotný příběh, kde matka zaplatí gigolovi, se kterým spí, aby se sblížil s její dcerou, protože s ní nemá žádný bližší vztah, tak uvěřitelnost toho, že se borec, kterej žije v luxusu zamiluje do šedý myšky, která tahá jen volný šaty a dělá uměleckou školu je tak strašně pravděpodobný, že větší klišé už to být nemůže.  Tohle je tak strašně toxickej bizár, že člověk, kterýmu se to líbilo a nadšeně to bude doporučovat dál, nemůže být zdravě smýšlející jedinec.  Ke konci a rozuzlení toho, kdo je vrah se vyjadřovat ani nemá smysl - jednak mi to bylo jasný hned, ale je to tak strašně nedotažený, nedomyšlený a zpackaný, že to fakt nemá význam.  Jediná postava, ke které jsem si jakš takš vytvořila vztah byla Minou - bordelmama a galeristka v jednom, u které mě bavila její visage a outfity.  Jinak mi byli všichni tak nějak jedno... Moje hodnocení: 3/10 - za Minou, sem tam hezkej vizuál a snahu.

Jako Fénix z popela (2022) (seriál)

Ne pro každého je jméno Evan Rachel Wood známé, ale v momentě, kdy uvidíte její obličej a projev Vám pár filmů naskočí. Mě okamžitě naskočila jako královna v True Blood. Málokdo ví, že tahle žena žila ve svém náctiletém věku (18-21) tři roky po boku Marilyna Mansona. Mladá holka a 38 letý umělec, který ji brutálně psychicky i fyzicky zneužíval. Když se řekne Marilyn Manson, asi je nám všem jasné, že po tom, co předváděl a předvádí tenhle člověk na show, není úplně psychicky v pohodě. Drogy, alkohol, sláva a moc udělají hodně. Ale nikdy Vám nedávají právo jakkoliv týrat někoho z Vašeho okolí.  Evan byla držena doma po výhružkami, bitá bičem SS, protože je původem Židovka, byl na ní spáchán krevní pakt, sledováno bylo celé její okolí. Nechyběly výhružky smrtí, bití, svazování, znásilňování, podávání omamných látek, odstřihnutí od rodiny atd.. Ta holka si prošla peklem. A po letech zjistila, že nebyla jediná a rozhodla se s tím něco udělat.  Nehledejte za tímhle podobnost s Johnym a Amber, na které bylo od prvního okamžiku znát, o co jí jde. Emoce Evan a její kroky jsou opravdové. Už to, že se za ni postavili lidé, kteří s Marilynem spolupracovali na turné a znají jeho chování.  Nakonec šla Evan s celým svým příběhem a popisy brutálního mučení na veřejnost i se jménem a osoba Marilyna Mansona je v šetření FBI.  Brian Warner, svým civilním jménem byl v dětství týrán, zneuříván a  už dle svého chování, zpráv, výhrůžek a proslovů trpí mnoha psychickými poruchami a měl by se léčit. Člověk, který prohlásí, že Hitler byl první pořádnej rocker, uznává nacismus a vyžívá se v utrpení by měl být pod dohledem.  Smutné je, že i přes tohle všechno je to umělec, který na sebe nabaluje masy svým vystupováním, hudbou a v neposlední řadě šokujícími show, kde jde mnohdy na podiu o prolévání krve a ukázání bolesti.  Tohle není metal, tohle je prostě šílenství ve své čisté formě.  Snadno se na to nekoukalo, ale vidět to je rozhodně dobré.  Moje hodnocení: 8/10

Telefon pana Harrigana (2022)

Telefon pana Harrigana je povídka, která mě v poslední povídkové knížce Stephena Kinga vzala za srdce. Obrovským krokem proti sobě je, že Netflix tenhle film označil za horor, což to není ani v předloze. Lidi, kteří budou čekat něco na způsob Osvícení, nebo Carrie tak budou zklamaní, protože tenhle příběh je pomale plynoucí psychologické drama, které nám představuje spoustu rovin vnímání věcí.  Malý chlapec, který přišel o matku a čte v kostele, je osloven zdejším miliardářem, aby mu chodil několikrát týdně předčítat knihy, protože už mu zrak neslouží tak jako dříve. Z této práce se ale velmi brzy vyvine osobní vztah, který nemá daleko ke vztahu děda - vnuk. A jelikož na trh přichází nově iphone, je příhodné, že mladá generace chce naučit něco nového i tu starší. Pan Harrigen tak dostává svůj první mobil a sledujeme tu zajímavý příběh o pronikání technologií do našeho světa. Jak moc nás dokáží ovlivnit a jak moc na nich budeme závislí.  Když pan Harrigen zemře, jeho telefon mu zůstává v kapse obleku, pohřbený s ním. Měl by být vybitý a hluboko pod zemí, ale jak se zdá, pan Harrigen se umí ozvat i po smrti.  Ne, není to horor, je to mysteriózní příběh, kde Stephen King představuje opět do detailu své postavy a jejich charaktery a stejně jako v každém jeho příběhu, ať už se jednalo o krváky, nebo klasická díla zde jde především o jedno - o lásku.  Nemám filmu co vytknout, natočené i obsazené je to skvěle. Chápu, že to není film pro všechny, ale já jsem po dlouhé době naprosto spokojená s tím, jak to Netflix zvládl.

Bílý lotos (2021) (seriál)

Bílý lotos je satiristický seriál o 10 hlavních postavách, který si odnesl letos 12 cen Emmy. A není se čemu divit. Celé se to odehrává v jednom luxusním Havajském resortu (natáčeno ve Four season Maui) a sledujeme tu osudy lidí, kteří bojují se svými vnitřními démony pod rouškou lží, že jsou naprosto v pohodě. Máme tu ženu, která na Hawai přijela rozprášit popel své matky, manželský pár, který je tu na líbánkách, ale žena je už po pár měsících v manželství nespokojená, rodinu, ve které otec zjistil, že jeho otec nezemřel na rakovinu, ale aids díky sexu s muži, jeho manželku a dceru s kamarádkou, které přijeli na dovolenou vybaveny mnoha prášky a mají v plánu si to užít.  A v neposlední řadě tu máme samotného ředitele, kterému všichni lezou krkem, ale tváří se jako sluníčko, protože služby. I ve službách se ale dá vymyslet, jak se pomstít lidem, kteří Vás fakt vytáčí.  Dokonalost, skvělý vizuál, skvělá hudba, skvělá atmosféra.  Herecké obsazení top, stejně jako scénář.

Winx Saga: Osud - Série 2 (2022) (série)

Winx - pro mě kreslené komiksy, které si prohlížela moje dcera, když jí bylo cca 5-7 let. Pak najednou po x letech přišel Netflix s hranou verzí a my to sjely třígeneračně - já, dcera a moje mamka na jeden zátah. Teď máme venku sérii druhou, na kterou jsem se těšila, i přesto, že teenage věk mi byl už 2x. Místy je to dost nelogické, zkrácené, člověk postrádá smysl určitého jednání, ale když se v tom moc nerýpe, tak je to prostě velmi příjemná magická oddechovka na jedno delší odpoledne s hrnkem horkého čaje nebo kakaa, nebo k práci do pozadí v nynějších podzimních dnech. Mám ráda magii, mám ráda seriály, které odsýpají a člověk se u nich nenudí. A tohle všechno pro mě Winx sága zatím splňuje.  Jasně, není to Hra o trůny, nebo Rod draka, ale na odpočinek mozku je to naprostej ideál. Na další řadu se těším, už jen proto, že chci sakra vědět, kdo se ta hnusná černá postava.

Narušení (1999)

Podzim - čas na staré filmy se skvělým hodnocením, které mě minuly. Narušení je jeden z nich. Jména jako Winona Ryder, Angelina Jolie, Clea DuVall, Brittany Murphy, Elisabeth Moss, Jared Leto, Jeffrey Tambor, Vanessa Redgrave, Whoopi Goldberg už asi sama za sebe mluví za to, že tenhle film je herecký koncert. V dnešní době je to ale film, který měl na svou dobu obrovský přesah a stále ho má, protože se odehrává v léčebně pro duševně nemocné a mapuje myšlenkové pochody a činy různě nemocných lidí, mezi kterými vzniká přátelství, ale i rozdroje. Angelina jako Lisa je tu naprosto dokonalá, ale každá z holek má svou pestrou osobnost, která Vám tak nějak přiroste k srdci. Je to komornější film se silnějšími a slabšími momenty, ale rozhodně je to film, který je pro dnešní dobu aktuální.  A je to film, který si v hlavě píšu mezi své oblíbené, protože mi opravdu přirostl k srdci.

Poslední ze slavných králů (1996)

Film, který mi nějak unikl, i přesto, že hlavní roli tu hraje Jared Leto. Film, který vznikl na motivy knihy, která mi i přesto, že jsem knihomol nic neříká a film, u kterého jsem strávila rozkouskovaně 3 hezké večery. Film, který má osobitou atmosféru, krásné záběry Irské krajiny a poselství o jednom létě, které i přesto, že vypadá že nebude fajn je nakonec víc než hezké. Rodina, kde má hlavní slovo matka, která nežije ničím jiným, než tím, že její synové jsou potomci králů, sourozenci, kteří jsou mladší, ale láskyplní a otec, který je neustále pryč, protože jeho životem je divadlo a sen stát se slavným hercem. Je to pomalé, příjemné, je tu spoustu hezkých narážek a scéna, kdy si Frankie udělá srandu z otce při zpovědi doma v obýváku, protože zhřešil s protestantkou mi utkvěla okamžitě.  Catherine O´Hara je tu úžasná a celé herecké obsazení je vlastně hrozně fajn. Takže pokud film neznáte a nevíte co teď při podzimních večerech, rozhodně doporučuju.