Jan Žižka (2022) odpad!

Šel jsem do kina s nízkými očekáváními, film byl však ještě horší, než jsem očekával. Přestože to v některých ohledech není špatné, např. lokace, kamera, herecké výkony, všechnu snahu zabijí scénář (a režie?), který jakoby neexistoval. Žižka za celý film řekne asi 3 věty, postavy se nijak nevyvíjejí, děj je pouze slátanina náhodného běhání po lese, které jednou za čas přeruší potyčka bez jakéhokoliv smyslu. A tak zatímco ve filmu samotném se nestane vůbec nic, na konci slyšíme hlášky vybrané ze Statečného srdce, jako čest, svoboda apod., které s dějem filmu nemají nic společného, a čteme, že Žižka byl jeden z největších vojevůdců všech dob, nikdy neporažen, což pro diváka neznajícího historické okolnosti musí působit jako vtip. Poslední špetkou je šílený šedý filtr, který likviduje tu jednu z mála pěkných věcí, již zmiňované lokace. 1/10

Mlha v srpnu (2016)

Velmi silné téma s velmi emotivním závěrem. Herecké obsazení skvělé. Bohužel první polovina filmu je poměrně utahaná a zdlouhavá. Ačkoliv to druhá polovina filmu vynahradí (řekl bych, že přelomem je příjezd chladnokrevné sestřičky s malinovou šťávou, průměrem mi vychází 4 hvězdičky

Fatima (2020)

Pokusím se vyhnout spirituální stránce a hodnotit film jako takový. Chvílemi mi některé scény přišly příliš kýčovité, některé z pasáží šly rozhodně zpracovat lépe. Toť k slabým stránkám filmu. Naopak velmi pozitivně hodnotím Buonvinovův hudební podkres. Co se hudby týče, řekl bych, že je to jeden z nejlepších snímků, co jsem letos viděl. Vzhledem k tomu, že příběh samotný je natolik silný a jak zde někdo poznamenal, hudba dokáže v těch správných chvílích ještě více vyburcovat emoce, pak nelze hodnotit jinak než pěti hvězdami.

Odsun – Vertreibung (2020) (TV film)

Skvělá kamera, záběry, rozhovory, režijně zvládnuto na jedničku. Co do obsahu ještě o úroveň výš. Dokud Češi neakceptují fakt, že jeden z největších zločinů proti lidskosti v dějinách lidstva máme na svědomí právě my, bude nutno tyto dokumenty točit pořád a pořád! Bohužel narozdíl od Němců se nedokážeme z vlastní minulosti poučit a rozebrat vlastní selhání. Místo toho se je snažíme neustále obhajovat, překrucovat nebo dokonce vychvalovat... Bohužel 40 let komunistického překrucování dějin a vymývání mozků zapříčinilo, že skutečné omluvy se Němci (v té době maximálně děti jejich dětí) dočkají až někdy za 30 let...

Ve stopách Einsteina (2019)

Velmi příjemný dokument, viděno na AFO. Rozhodně jeden z poveden+jěích počinů o Einsteinovi resp. jeho teoriích

Einstein a Eddington (2008) (TV film)

Takový ten film na večer, ani mastné ani slané, neohromí, neurazí. Radši jsem měl seriálového Génia...

Hranice poznání (2018)

Dokument/film, který nadchl, ale je vlastně o ničem... Diváka si získá svým bezprostředním humorem. Snadno uchopitelné, zajímavý námět, zpracování. Někde na pomezí 4-5 hvězdiček, hvězdička navíc udělena za spontánnost vědců a především oroginalitu. Viděno na AFO Olomouc.

Genesis 2.0 (2018)

Viděno na AFO Olomouc. Poetický kontrastní dokument věnující se problematice genetických výzkumů a s nimi spojeným etickým otázkám kombinovaný s drsnou realitou získávání mamutí slonoviny. Vytkl bych však zbytečné natahování některých pasáží přibližně v polovině dokumentu. Klidně bych se nebál o 20-30 minut kratší verze. Potěšila spousta úsměvných momentů, čistota a vytříbenost filmu.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Co o tomto seriálu napsat? Wau. Sci-Fi? Jen do chvíle, než si uvědomíte, jak blízko realitě se tento seriál přibližuje. Horor? Ze stejného důvodu. Bizarní, vizionářské, šokující, nešvary dnešní společnosti dovedené do krajnosti, ale nic nemožného. Po shlédnutí každé epizody si kladete spoustu otázek a to je dobře. Má lidstvo, respektive jedinec nějaké morální zábrany, smysl života? Nikdo mi nebude tvrdit, že se alespoň v některých momentech nenašel, případně nikoho takového nezná... Pak vězte, že takový člověk je už ztracen. Díky za tento skvost! 91-93 %