• Romantický

Eragon (2006)

Film zdařile obsazený hvězdnými herci. Má spád, a nikde netrčí. Sice se od původní knižní předlohy "mírně" odbočí a jede si svou. Koneckonců takovým syndromem značně trpí i seriál Hra o trůny. Obě díla ve své podstatě jsou nedodělaná a potom na mě Eragon působí jako zbytečně natočený film. Pokud se rozhodne Stefen Fangmeier dotočit  knižní předlohu, budu jen rád. Měl by si ales pospíšit, něboť hvězdy stárnou a ne že ne. Nemám rád rozehrané děje. Kostky byly vrženy, hra nedohraná. Divák po roce 2006 čeká, zda se dočká pokračování. Marně. I po 15 letech stále doufám, zda se "někdo" ujme dotočení a dopoví nám v daném světě příběh, který je bez konce. A nebo natočí obdobný příběh celý. Na to si po zůsobu točení remakeů budu muset třeba takových 30 let počkat.

Osada (2021) (seriál)

Český seriál líčí odlehčeně problémy chatařů dnešní doby. Nikterak nemá za cíl strhnout velkou pozornost a zanechat na divákovi jistý šok. Dle mého se scénáristovi podařilo odhadnout, jak se v chatařské oblasti žije i když okrajově. Dle mého by měl být seriál víc "chatařský" a zaobírat se hlouběji do problematiky s chatou. V seriálu je divák postaven před hotovou věc. Chatky jsou postaveny a skoro všechny mají podobu dřevěných chýší. Ani žádná další se nestaví, studna už je vyhloubena, stromy zasázeny. Chybí mi tak větší trempský nádech. Takové filmové prostoje v podobě delších nic neříkajících záběrů a natahování dějových linek jsem ale nepochopil. O co jsem mile překvapen v hudbě, kterou k seriálu složil Jiří Hájek. Pokud se Petru Kolečkovi podaří napsat pokračování, budu i přesto určitě sledovat.

Mistr popravčí (2015) (seriál)

Seriál se u mne těšil velké oblibě, ačkoliv není u ostatních recenzí trhákem jak jsem si všiml, který by lámal rekordy. Má svoje kouzlo a zaujal mne, líbí se mi prvotní námět, který se prolétá do různých linek. Že je seriál v místech naivní a leckdy až moc krvelačný, tomu nepřídává na škodě. Ba naopak. Podoba středověku tohoto seriálu je pro mne neokoukaná. Jediné co mě mrzí, že seriál je pouze 10 dílný, protože by se dalo dle mého natočit dalších pár dílů navíc a některá témata dokončit. Jistě že si divák spousta věcí může domyslet po svém a nikde se nemusí uvádět úplně všechno. V tomto seriálu bývalý rytíř Wilkin Brattle zaujímá riskantní úlohu vedle baronky lady Love. I tato dějová linka by mohla být dokončena. Byť by se jednalo o lovestory s happyendem. Sir Cormac by se měl vrátit s Gavestonem a pokusit se se svými spojenci bývalého rytíře pomstít. A Anora je dle mého velkou neznámou po celý seriál. I tak hodnotím seriál kladně.

Nesmrtelná teta (1993)

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek, ve které nechybí pohádkovské segmenty tak jako mají být. Řada hereckých hvězd a místy i humorný a napínavý děj, který má spád. Nenudí, i když se na pohádku díváte x krát. Jedna z mála věcí, abych byl upřímný, co se mi od režiséra Zdeňka Zelenky líbí. Dlouho jsem neměl FIlipa Blažka rád, ale pak jsem jeho stylu hraní nějak přišel na chuť. Jinak před výkonem Jiřiny Bohdalové smekám i po tolika letech!

Jára Cimrman ležící, spící (1983)

Životopisný film o jednom z největších Čechů, kteří kdy žili. Toto dílo by mělo být povinné ve školních lavicích, jako příklad lidského a srdečného humoru, navíc inteligentního. Mrzí mě, že spousta negativně přispívaných recenzistů nepochopilo podstatu tohoto díla. Po shlédnutí již řadu let nepochybuji o existenci Járy Cimrmana. Navíc skvěle propracované jako každé dílo z pera pánů Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit...