Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Horor
  • Komedie
  • Drama
  • Sci-Fi

O mně

Filmový (NE)náročný fanda! Žánrově nevyhraněný! Akčárny, thrillery, sci-fárny, horory... stejně tak i komedie, kriminálky, dramata, hudební a dobrodružné filmy! Má-li to myšlenku a je to i řemeslně v cajku, pak to není waste of time! Dominuje pokleslý žánr akční, sci-fi a rozhodně horory (ideálně kombinace všech tří, bohužel spousta těchto crossoverů často selhává, víme?!).

Mj. fotograf, novinář, tiskař, (těžce)amatérský filmař, muzikant a nadšenec... Více viz:

www.martinhajek.net - oficiální stránky

www.fotofokus.cz - odborný magazín (fotografie, tisk, video a 3D)
acefoto.eu - tiskové a fotografické služby
eshop.acefoto.cz - fotoobrazy, fotobanka, fotoalba, fotoknihy a filtry

www.dstroj.com - web mého rock bandu

Akce a Sci-fi
Favourite pieces of my youth (a některé se v "personal TOP10" drží dodnes):
Predátoři, Terminátoři, Vetřelčí sága, Propast, Smrtonosné pasti a zbraně, Indiana Jones, Rambo, Star Wars... Nevyjímaje ani staré "dobré" seagalovky, van-dammovky či lundgrenovky (ano, dnes již k smíchu, ale tenkrát holt byla taková doba a není se tedy zač stydět).

Kolty proklatě nízko
Westernová klasika let 60. a 70-tých: 7 statečných, Butch Cassidy a Sundance Kid, Hodný zlý a ošklivý, Pro hrst dolarů a Tenkrát na západě... Ač kvalitu a dokonalost starých dobrých kovbojek řádně doceňuji až o mnoho a mnoho let později...

Hrůza, děs a běs
Mou "zvrácenou a chorobnou" mysl pomáhali formovat Mike Myers (Helloween), Freduard z Jalmové ulice (Nightmare on Elm street), Jason Vorhees (Friday The13.), Moucha, starý dobrý čtverák Charles L. Ray (známý též pod přezdívkou Chucky) nebo Věc (a vůbec Carpenterova filmografie obecně).

Komedie
Pochválen buď subžánr: parodie a jeho duchovní tatíci - tandem Leslie Nielsen/Jim Abrahams/Zuckers bros/Charles Sheen (Airplane 1-2, Naked Gun 1-3 a Hot shots 1-2). Zapomenout nelze ani na úžasnou trilogii - jednu z nejlepších, co kdy byla natočena - Back to the future. A samozřejmě české komedie (viz. dále).

Hudba & else
Mám moc rád filmy s hudební tématikou: Rocker, School of Rock, Pick of Destiny, Bizarní frekvence... atd. Stejně tak hudební videoklipy a DVD rockových kapel (žerujaxviňa: Godsmack, S.O.A.D., Dream Theater, Nickelback, Metallica, Megadeth, Ozzy, Anthrax, Testament, Pantera, Black Sabbath, Black label society, Queen, RHCP...).
A filmová hudba?! Bez ní by žádný film nebyl tím čím je! Mezi mé "Nej koně" patří Alan Silvestri (Predator, Back to the Future, Kontakt, Mumie 2, Van Helsing, Tomb Rider...), John Williams (Star wars, Indiana Jones, War of worlds, Vojín Ryan, Schindlerův seznam), Hanz Zimmer (Skála, Gladiátor, Black hawk down, Operace: Zlomený šíp) a fenomenální Erico Morricone (zde netřeba nic dodávat :-)!
Jediný filmový žánr, nechávajíce mé city cold, jsou muzikály (výjimkou jsou snad jen výtečné Formanovy Vlasy)! Vzhledem k tomu, že jsem sám aktivním muzikantem, je to samo o sobě dost paradox! Meine vlastní band: D-STROJ.


Patriotismus
A co zlatá "česká éra"? Aneb většina našich komediích natočených (až na výjimky) do roku 1990... Marečku, podejte mi pérko; Vesničko má středisková, Jáchyme, hoď ho do stroje, Kdo chce zabít Jesii, 4 vraždy stačí, S tebou mě baví svět, Jak utopit Dr. Mráčka, 3 veteráni, S čerty nejsou žerty a zejména - vše od skvělého a nedostižného Karla Zemana!

Současná (pseudo)moderní česká filmařina - nothing for me! Buďto jsou naše aktuální velkofilmy vážně slabé a nebo prostě není naladěn můj přijímač na tu správnou frekvenci! Kdo rozumí údajným (samo)spasitelům českého filmu - Hřebejk/Jarchovský?! Vyjímkou budiž Pelíšky nebo U mě dobrý! Kdo rozumí Ondříčkovi - který se po vynikajících Samotářích tolik zkazil?! Kdo má ještě co říct? Snad jen Svěrák Family (Tmavomodrý svět, Vratné lahve)...

Problems?
Že jsou filmy odvážnější, drsnější, otevřenější, je fakt a přirozený vývoj v kontextu současného světa. Násilí, sex i "drsný" humor (často za hranicí vkusu) - pokud je funkčním prostředek k navození té správné atmosféry a pokud to přispívá k celkovému dojmu z filmu, No problemo!
Každý občas (většinou čistě ze zvědavosti) rád nakrmí Pana Hydea v sobě a koukne tu a tam na nějakej hustej masakr! Ani moje maličkost není výjimkou

Něco jinýho je explicitní násilí či fekální humor a vůbec filmy obecně, výhradně na tom postaveny, jejichž účelem není nic jiného než šokovat (Hostel, Saw 3 - 280 a celkově vlna tzv. exploitation filmů)! Tento typ filmů nebrat! Nežrat! Až na výjimky jsou jen nechutnou ztrátou času!

Současnost
Zajímavé pecky: původní Matrix, Trilogie Pána Prstenů, Team America, Blade (až na trojku), Noví Batmani, Hellboy, Silent Hill, Saw (samozřejmě ta původní), série Final Destination, Equilibrium, nové Star Wars (2-3), District 9, Já-legenda, Krvavý diamant, Watchmani, 30 dní dlouhá noc, Bourne trilogy....

Série, seroše, seriálky
Simpsonovi, dále Akta X, Krajní meze, Krok za krokem, Ženatý se závazky... z poslední doby např.: Lovci duchů, Dr. House, Plastická chirurgie, Lost nebo Útěk z vězení (i když poslední dva zmíněné tituly, zdají se mi být poněkud přeceněné)!

Osobnosti filmu:
Silvester Stallone & Arnie Schwarzenegger a jejich ohromný přínos do oblíbeného akčního žánru, který je takovým jakým je především díky těmto dvěma pánům

Steven Spielberg & James Cameron - jejichž režisérské vizionářství je neodiskutovatelné a jedinečné.

Nebýt Sergia Leoneho a hudebního mága Erica Morriconeho ani western by nebyl nikdy tím, čím je dnes.

Joel Silver - jakýsi nekorunovaný "guru" mezi producenty (zejména akčních a sci-fi filmů).

Z českých filmových osobností je to (již zmiňovaný) Karel Zeman a bylo by hotovým hříchem opomenout v tomto výčtu famózního Jana Wericha...

Oblíbené Héérečky:
Charlize Theron, Kate Beckinsale, Jessica Biel, Sharon Stone, Maria Bello, Rebecca Romijn-Stamos, Lucy Liu, Sarah Michelle Gellar, Gwyneth Paltrow, Halle Berry, Kate Hudson, Catherine-Zeta Jones, Wynona Ryder, Natalie Portman, Jamie Lee Curtis, Jennifer Aniston...

Oblíbení Héérci:
Robert DeNiro, Al Pacino, Sean Connery, Denzel Washington, Harrison Ford, John Malkovich, Samuel L. Jackson, Jean Reno, Bruce Willis, Mel Gibson, Brad Pitt, Johnny Depp, Keanu Reeves, Antonio Banderas, Hugo Weaving, Morgan Freeman, Anthony Hopkins, Steve Buscemi, Ben Stiller, Adam Sandler, Peter Stormare, Lawrence Fishburne, John Travolta, Nicolas Cage, Christian Bale, Thomas Jane, Hugh Jackman.

Režiséři:
John Carpenter, Paul Verhoeven, John McTiernan, Steven Spielberg, Ridley Scott, Tony Scott, David Cronenberg, Robert Rodriguez, David Fincher, Sam Raimi, Christopher Nolan, James Cameron... Z našich režisérů je mým jasným favoritem geniální Karel Zeman...

A rada na závěr?
Co nemůžeme jednoznačně změřit a zvážit, nemůžeme ani objektivně zhodnotit! Výsledek tedy bude vždycky subjektivní! Proto neberte kritiky příliš vážně. Nikdo nemá patent na dobrej vkus (ačkoli si spousta lidí myslí že jo). Máte vlastní rozum, tak si udělejte názor sami :-)

Howgh!

Reklama

Reklama