• Mysteriózní

Poznámka pod čarou (2011)

Táto humorne odľahčená, ale emocionálne hutná akademická dráma sa absolútne vyžíva vo verbálne vyšperkovaných detailoch malého sveta, Kto má aspoň trochu hlbší vhľad do zákulisia akademického života, úplne pochopí, ako hlboko pravdivý tento snímok je. Tvorcovia si skutočne brilantne poradili so scénami svižne zobrazujúcimi myšlienkových pochodov hlavných postáv, takže nenudia ani pri opakovanom pozretí.

Velká hra (2017)

Ak by som mala spraviť rebríčk najlepších filmových expozícii, Molly's Game je rozhodne niekde na vrchu. Pre človeka ako ja, ktorý má neliečiteľnú literárnu úchylku na hutné svižné scenáre so spústou referencií a skrytých vtípkov, je tento film pastva pre ...básnické črevo? Slová ženú tento príbeh dopredu, a že ich vyslovujú brilatní herci ako Jessica Chastain a Idris Elba, je proste ako za odmenu. Viem si predstaviť, že takýto príbeh pre senzácie chtivých ľudí, by mohol v rukách iných tvorcov dopadnúť ako príjemný očin na sobotný večer a bodka. No Aaron Sorkin z neho spravil vec, na ktorú sa proste dá dívať stále dookola.

Polina (2016)

Príbehy o umelcoch mávajú často tendenciu skĺznuť do jednoduchého vzorca "od nuly k hviezde", preto mi nad Polinou po prvom zhliadnutí doslova ostal stáť rozum. Tento film dokazuje, že sa to dá inak, že je možné ukázať cestu umeleckého progresu aj ako bolestivé hľadanie vlastného vyjadrenia, skúšanie rozličných možností, poučenie i za rizika istých obetí. A to všetko i bez akejokoľvek narkotickej odbočky a osobného epifácie zmučeného génia. Polina je silná postava, ktorá nestráca vieru v seba, ale musí si prejsť skúškami, aby mohla byť sama sebou čo najautentickejším spôsobom. A celé je to vizuálne nesmierne citlivé a krehké ako tanec samotný.

Rocketman (2019)

V skratke by sa dalo povedať, že Rocketman prináša to, na čo sa v Bohemian Rhapsody mierne pozabudlo, a teda hĺbku. Hoci ponúka skôr o skratkovité momenty trefných vhľadov, tie prichádzajú v správnom čase a dávajú absolútny zmysel. Scenár teda vôbec nepôsobí spoštene a šikovne zvolené hudobné čísla zosilňujú ich pôsobenie. A to musím pochvalne skonštatovať aj napriek mojej obrovskej alergii na muzikály a muzikálo-idné filmy. Dá sa povedať, že všetkého je v tomto filme tak akurát.