I Am Here… Now (2009)

Po uspávacím Dvojitém Dolů je _Já jsem zde... Nyní prvním skutečně kvalitním Breenovým dílem. Tvůrčím přístupem jsme stále ještě neopustili pomalou kinematografii a stylisticky film navazuje zcela jednoznačně na první dílo - už jen stále silně prevalentními velkými celky, drženými zhruba dvakrát nebo třikrát déle, než je konvenční divák schopen vydržet. Breen ale rozpoznatelně nabral na sebevědomí, co se týče dialogů, a proto se dočkáváme mnohem rozsáhlejšího fikčního světa se zásadně větším množstvím postav. Matoucí, nekonzistentní a evidentně nepromyšlená struktura Dvojitého dolů byla nahrazena kruhovým narativem, který je aplikován až podezřele přirozeně a osnovu díla viditelně zpevňuje. Ta má přitom několik dramatických špiček, které jsou v pravidelném rytmu rozmístěny po dobu celého snímku - mezi ně patří například odporná scéna s dívkami v bazénu nebo Breenův krevspouštěcí pohled do očí šikanátora. Vše vrcholí krvelačným finále s překvapivým twistem, které stylem i dialogem jako by vypadlo z Tarantinovy dílny. Jednoduše vzato, tohle se prostě Breenovi povedlo.

TBH (2022) (seriál)

Česká seriálová tvorba má nové dno, Likehouse byl sesazen z trůnu. TVÁŘÍ V TVÁŘ SMRTI, VOLE. HIHII

Kdyby tisíc klarinetů (1964)

Scatová duetová improvizace československých popstars 60. let byla nesmírně inspirující, ale s filmem nemá tohle nic společného. Jedná se o divadelní estrádu, která měla být minimálně o hodinu kratší. Většina písní nudí, vtipy jsou leckdy laciné a děj se vleče až hanba. Karlu Gottovi byl po tomto počinu odepřen přístup k psychadelikům.

Uzenáčova chýše (1972)

Legenda praví, že tento film inspiroval Davida Lynche... k tomu aby se po jeho zhlédnutí ožral do němoty, bo tohle jsou vážně splašky.

Špunti na vodě (2017)

Jedna z nejlepších moderních českých komedií! 3/10

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Určitě nejslabší díl ságy, ale to při úrovni všech předešlých epizod rozhodně není samo o sobě nic špatného. Čtyřka stále má hodně co nabídnout, asi nejvíce se blíží hraným filmům pro dospělé (komplexní vykreslení záporáka, realistická motivace Woodyho, existencialismus zhmotněný ve Vidlíkovi) a přitom nechybí skvělé gagy a fórky. Nebýt konce, který mě osobně fatálně zasáhl a přijde mi, že nebyl dostatečně opodstatněný ve výstavbě dynamiky vztahů postav (Woody se vysloveně vzpírá starému dobrému "bros before hoes" a kvůli staré lásce opouští nerozlučného parťáka, PROČ?!), dal bych minimálně těch 9/10, ale takhle musím jednu hvězdu ubrat. Shrnuto, čtyřka přijít nemusela, ale přišla a za to jsem jedině rád.

Od stupně k stupni (1910)

Dvě hvězdy za Astu Nielsen, ale jinak bída. Pocitově mnohem delší než oněch 37 minut.

Brooklyn 99 - Výslechovka (2018) (epizoda)

Tohle je peak televizní tvorby. Kvalitní komedie se tu potkává s neobyčejnou scénárstickou prací. Výsledkem je opravdu virtuózní epizoda, na kterou se dá dívat donekonečna.

Titanic (1997)

Samotná existence tohohle filmu je pro mě nesmírně fascinující. Cameron prostě s rozpočtem o velkosti HDP středně velké africké země natočil film, který slouží jako automatická volba pro všechny páry a jejich movie randíčka po celém světě a ví to. Tak dokonale technicky vybroušený kus filmařiny s takovým prostým přeslazeným námětem, to je prostě na pobavení. Velká škoda že Kate Winslet není tak úžasná jak by bylo potřeba a že pro mě film trochu paradoxně ztrácí dech hlavně v těch romantických pasážích, pokud tedy někde. Legendárních scén je ale příliš mnoho a já nemohu nedat pět hvězdiček, to se na mě opravdu nezlobte. Jasných 9/10 a už se těším až se podívám znovu.