Crazy Heart (2009)

Bridges je výborný ( ale nie oscarový ), príbeh je nudný ( koľko krát sme už niečo podobné videli a ešte uvidíme, a koľkokrát to bolo lepšie vyrozprávané a natočené ) a tam kde sa to malo trochu odlíšiť, zvýrazniť a nachytať plusové body ( teda v réžii ) ostalo to v totálnom šedom priemere. Country ma navyše vôbec nezaujíma takže aj tie pesničky šli mimo mňa. Mne tá takmer dvojhodinová one man show utekala veľmi veľmi pomaly. Bridges jednoducho chcel toho oscara a nakoneic ho dostal ( hlavne kôli toho roku slabšej konkurencii ) ale vydupal si ho na úkor všetkého okolo seba. Tie tri hviezdy sú u mňa v tomto prípade dosť krkolomné.

Paprika (2006)

Výborný začiatok s ešte lepšími úvodnými titulkami a hudbou mal našliapnuté k tomu aby bol z Papriky vynikajúce mysteriózne psycho. Sny a realitia dokopy vo vzájomnom prelínaní, to je látka ako stvorená pre poriadne vybáznenie sa na divákovi. A prvých pár minút tomu jasne nasvedčovalo. Čo sa ale stalo potom tomu vážne nerozumiem. Takýto príbeh si nezaslúži zakopať sám seba hlúpou, miestami až detinskou atmosférou ( tancujúci cirkus,chladičky, hydranty a hračky, klauni, ružové slony, a podobne), pričom sa chce stále tváriť strašne vážne a takisto niektorými charaktermi ktoré boli pre mňa ako zlý sen vystrihnutý niekde z produkcie Walta Disneyho ( šéf výskumu, a 200 kilový pupkáč ). Ďalší výborný nápad ktorý doplatil na to že Satoshi Kon to chcel tentoraz natočiť pre ,,všetkých,, ale nenatočil to pre ,,nikoho,,. Po Perfect Blue by som to nečakal ani náhodou. To atmosférou Papriku jasne rozdrvilo aj keď tu mám veľké pokušenie k tým trom hviezdam pridať štvrtú iba za tú geniálnu hudbu ktorá znela pri úvodných titulkých a v momente keď Paprika letela na tom oblaku do sna.

Klinika (2010)

Scénaristický guláš ( počas celého filmu ide logika do hája ) ktorý sa snaží na poslednú chvíľu zachraňovať záverečná pointa ktorá sa s prižmúrením oka dá akceptovať ale stojí na veľmi chabom základe. Austrália mala celkom dobrý nápad, ale horšie je to v tomto prípade s jeho prevedením. Natočené je to veľmi priemerne, atmosféra miestami funguje, nejaká tá krv tam je ale toto je jeden z filmov ktorý by som chcel vidieť v rukách zručnejšieho režiséra. No a k tomu záveru. Tá pointa sa mi celkom páčila ale myslím že oveľa efektívnejšie a emocionálne horšie zvládnuteľné by bolo keby sa to skončilo SPOILER SPOILER resp. neskončilo tým happyendom. Ten retardovaný chujala na konci a jeho zásah do situácie dosť pokazil výsledný dojem. Záverečné odhalenie mohlo byť v kľude funkčné aj keby to tá kefa neprežila. KONIEC SPOILERU KONIEC SPOILERU. No takže skrátka , do kategórie odpadov a nepozerateľných vecí to rozhodne nepatrí. Pozerať či nepozerať. To už nechám na Vás. Ja som sa pri tom ani moc nenudil.

Město (2010)

Nakoniec môže byť. Affleck z toho príbehu vyždímal všetko čo sa dalo a urobil to tak že aj cez ten jasný a predvídateľný dej smerujúci ku ešte jasnejšiemu a dosť klišé koncu to dokáže zaujať. Akcia, rýchle scény a adrenalín to moc takisto Benovi nejde ale ono to aj vyzeralo že si je toho zrejme vedomý. Na druhej strane zasa hercov, tých si on vie postrážil parádne. Navyše on sám zahral podľa mňa ten svoj lepší štandard. A tak je z toho nakoniec dobrá realisticky zrežírovaná krimi ktorá neponúkne nič ,,nové,, ale to ,,staré,, drží pevne v rukách. O 15 minút kratšia stopáž by určite nezaškodil.a 150 minútová SE by bola s najväčšou pravdepodobnosťou s hodnotením nižšie. Nech ma niekto opraví ak sa mýlim. Je to niekde medzi 3 a 4 ale prikloním sa vyššie. 75 percent.

Griffinovi - Griffinovi ve Star Wars (2007) (epizoda)

Tak neviem. Obyčajného Family Guya som sa naučil mať naozaj rád ale zrovna tieto tri SW paródie mi prišli o dosť slabšie ako seriál. Ale nejake dobré fóry sú aj tu.

Perfect Blue (1997)

No priznávam sa že prvých 30-40 minút som dosť dobre nechápal to hodnotenie ale ono ma to potom veľmi rýchlo prešlo. Výborná druhá časť likviduje ten šedý priemer prvej polovice a z filmu ku koncu stáva čoraz väčšie,serióznejšie a uletenejšie psycho. Silná stránka je tu jednoznačne príbeh, aj keď som teda všetky detaily na prvý krát nepochytil a je možné že si to v blízkej dobe pustím znova. A ako niektorí nadávajú na animáciu tak zrovna v tomto prípade mi vôbec nevadila, ešte by som povedal že tomu filmu presne pasovala. Výborný kúsok aj keď k tej absolútnej spokojnosti ešte niečo chýbalo. Možno len druhá projekcia. Zatiaľ to vidím na tých 80 percent.

5 centimetrů za sekundu (2007)

Veľmi pekné grafické a vizuálne spracovanie častokrát počas tých troch poviedok nestíhalo uniesť celý ten naivný, pomalý a hlavne nudne podaný príbeh. Ale hovorím keď už romantiku a melanchóliu tak jedine na japonský spôsob. Tí vedia aj z ničoho urobiť niečo.Nech mi ale nikto netvrdí že to v anime s týmito ingredienciami nevedia aj oveľa lepšie ako tu. Pár momentiek to malo ale nič extra výnimočné. A keď už sa zdalo že to bude aspoň pekný priemer, posledný príbeh sa na konci vytasil s úplne hlúpou hudbou. To bol u mňa rozhodujúci faktor. Ale je mi jasné že mnohé romantické duše to zadupe do podlahy. 40 percent.

Megapiraňa (2010) (TV film) odpad!

Tak toto bolo neskutočné :D. Najskôr som uvažoval že dám z recesie nejakú tú hviezdu ale potom som sa spamätal. Ide o to že dokonca aj ten odpad je zrejme len výsmech tejto neuveriteľnej záležitosti. Je mi ľúto ale väčšia časť filmu iba preklikaná.

Život po životě (2010)

Mix všemožného klišé, nudy a lacného hrania na city diváka. Teda že niečo takéto poviem o filme čo točil Eastwood by som vážne nepovedal hoci už Invictus bol nejaké podozrivé znamenie že niečo nie je v poriadku. A zrejme už nebude. Clint jednoducho starne, tak ako všetci a v jeho veku už má právo na trochu senility, ktorá je v tomto prípade roztiahnutá do dvoch hodín absolútne nič nehovoriaceho deja. No a je vidieť že si uvedomuje, že téma život po živote sa pre neho stáva takisto tak trochu aktuálnou. Nie že by so chcel niečo privolávať, skrátka je to tak. Ak má J. Edgar za niečo stáť a byť lepší ako jeho posledné dva filmy, mal by prestať rozmýšlať nad nesmrteľnostou chrústa a pokúsiť sa ešte raz a možno naposledy poriadne preraziť. Toto bola veľká slabota a zbytočný a chabý pokus vykradnúť Inarritu.

Odpočítávání (2010)

Dobre natočený drama-thriller. To je všetko. Cez všetky tie vypäto sa tváriace situácie, cez všetky dramatické dialógy, cez všetky odporne sa tváriace scény, chladné ako psí čumák. Príliš príliš sa nám niekto sústredil na technickú stránku a zabudol že vo filme ktorý chce byť takto odvážny musia byť zvládnuté aj iné veci. Herci hrajú, ale nepovedal by som že sa idú pretrhnúť. Navyše je tu zásadná chyba že čím sa film snaží byť ku koncu nepredvídateľnejší a chaotickejši, robí presný opak. Posledných 30 minút malo ale našliapnutých naozaj ku špičkovému finále, všetko čo bolo treba urobiť je nehrať zbytočné čačky mačky a dotiahnuť celé to dianie až do nekompromisného konca. Keď už sa to tak tvárilo od začiatku, bola veľká chyba prestať práve na konci. Hoci na druhej strane rozumiem že práve na tú ,,humánnosť,, v podobných sitúciach zrejme niekto chcel poukázať. Škoda že v skutočnosti by to bolo tentokrát oveľa nekompromisnejšie ako vo filme. Väčšina čo film videla určite vie alebo aspon tuší na čo som týmito pár vetami narážal takže ďaľšie spoilery si nechám pre seba. No a posledné WTF sekundy ani nemusím komentovať. Škoda. Na poslednú cvhíľu nezvádnutý film ktorý ale ako celok stojí určite za veľkú pozornosť.