• Thriller

Věc (1982)

Další skvělá spolupráce tandemu John Carpenter - Kurt Russell. První z nich je můj oblíbený režisér, druhý můj oblíbený herec. Hudbu složil můj oblíbený Ennio Morricone. Abych pravdu řekl, je to první horror, ve kterém jsem slyšel jeho hudbu. Vždy jsem si totiž myslel, že si hudbu stvořil sám John Carpenter, jak je občas jeho dobrým zvykem. Film mám natočený z televize v původním znění s titulky. Což je vždycky lepší, než dabovaná verze. Měl jsem také možnost vidět v televizi na Prima Cool dabovanou verzi. Nic proti Pavlu Trávníčkovi, dabér je to dobrý, ale souhlasím s ostatními, že ke Kurtu Russellovi se vůbec nehodí. Jinak ten dabing je celkem v pohodě. Film jsem si natáčel někdy v první polovině devadesátých let z České televize, když měla ČT ještě bílé logo. Vždy, když se na ten film podívám, si řeknu, jak ten čas letí, a jaká to pro nás, filmové fandy byla nejpěknější doba. Pár let po revoluci, mi nebylo víc než asi 12 let ( jak jsem to v ČT viděl ) a mi hltali jeden skvělý film za druhým. Dnes, když si jdu koupit třeba Cinemu nebo nějaké nové DVD, to beru jako samozřejmost, ale tehdy...krásná doba. Já vím, že víc, než o filmu, píšu o svých mladých letech, ale všichni už napsali o tomto filmu snad všechno, s čím souhlasím. Pouze bych se opakoval. Když film vyšel u Bontonu na DVD, bohužel jsem ho propásl. Což mě mrzí. Film tehdy vyšel v dvoudiskové edici.Snad jí ještě někde seženu. Zatím se mohu kochat verzí vydanou v Magic Boxu.

Policejní akademie 4: Občanská patrola (1987)

Tak ze všech čtyřech dílů, které jsem měl možnost vidět, se mi právě tento líbí ze všeho nejmíň. A podle hodnocení ostatních uživatelů a návštěvníků CSFD stránek nejsem sám. Dokonce je to i poslední díl, ve kterém hraje Steve Guttenberg. Možná už tehdy věděl, proč to zabalit. Slušný prostor dostala postava Zeda, kterému scénáristé dokonce dopřáli ženskou. Ve filmu se objevila také v té době ještě nepříliš známá Sharon Stone, které tento film ke kariéře stejně nepomohl. Logicky. Český dabing je stejně kvalitní, nějaké vtipné hlášky si ale nepamatuji. Osobně si myslím, že kdyby tento díl nevznikl, nic moc by se ani nestalo. Pobavil mě snad jedině Bubba Smith jako šaman říkající: " JAMAJAMAJAMAJÁMA..." . To bylo tak vše, u čeho jsem se zasmál.

Policejní akademie 3 (1986)

Ze všech prvních čtyřech dílů, které jsem měl možnost vidět, se mi právě tento líbí ze všeho nejvíc. Hlavně ta závěrečná, několikaminutová honička na vodních skútrech. Dobré jsou také gagy, které jsou mezi Zedem a Sweetchuckem. Chtěl bych opravit jednoho uživatele, který napsal, že je to poslední díl se Stevem Guttenbergem. Není to pravda, zahrál si totiž ještě ve čtyřce. V malých rolích se zde objevili dvě budoucí seriálové hvězdy - David James Elliott (známý jako Harmon Rabb z JAGU) a herečka Shawn Weatherly (hrála v první sérii Pobřežní hlídky ). Co se týče dabingu, kvalita je stejná. I když v tomto díle nedabuje Guttenberga Pavel Trávníček, ale Gustav Bubník. Je to sice dobrý dabér, ale na Toma Cruise, Charlieho Sheena nebo Stephena Shellena se hodí víc. Ke Guttenbergovi moc nepasoval.

Policejní akademie 2 (1985)

Tento díl je o něco slabší než jednička, ale stále si uchovává punc úspěšnosti. Přibylo zde několik nových postav, jako jsou Zed, Sweetchuck, Mauser ,Proctor, Lassardův brácha ( který se objevil myslím jen v tomto díle ) nebo Kirklandovic famílie. Upřímně nevím, jestli byl lepší Harris nebo Mauser. Český dabing si zachovává stejnou kvalitu. Navíc se k českému dabérskému týmu přidal Jiří Zahajský, který svůj hlas propůjčil Lassardovu bratru. A velmi dobře. Jiřího Zahajského jsem ve filmech slyšel dabovat jen občas, ale vždycky to stálo za to. A moje nejoblíbenější hláška: " TA RYBA SE VAŘÍ." A japonský kuchař na to: " MÁM JI SMAŽIT?"

Policejní akademie (1984)

Policejní akademie, to je pro mě klasika mezi komediemi. Z celé sedmidílné série jsem měl zatím možnost vidět jen první čtyři díly. Policejní akademie má pro mě ještě jiný význam. Hned po revoluci, jak jsme si kupovali video, to byl můj úplně první film, co jsme si koupili. Ještě navíc na obyčejné kazetě, v němčině s českým rychlodabingem. Později, když film vyšel u Warnerů, jsme si ho přetočili. Herecké výkony jsou skvělé, vtipné hlášky pobaví, stejně jako Modrá ústřice. Český dabing je skvělý. Podílelo se na něm několik skvělých dabérů, jako např. Pavel Trávníček, Petr Oliva, Ladislav Županič, Jiří Novotný atd. Hudba, kterou složil Robert Folk je také pěkná. Stačí slyšet ústřední motiv, a hned se vám vybaví Policejní akademie. A můj nejoblíbenější dialog z tohoto filmu je rozhovor mezi Harrisem a Mahoneym. Harris: " MAHONEY, ŘÍKAL JSEM, JÁ SE JEBAT NENECHÁM." A Mahoney na to: " NO MOŽNÁ DO DOBY, NEŽ SI NAJDETE TU SPRÁVNOU ŽENSKOU." Tak to mě pobaví vždycky.