Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Mám rád starý seriál. Filmy jsou příliš postavené na ústřední postavě a to mě trochu irituje, protože to shazuje odlišnost od ostatních špionážních snímků. Tento díl si vysloužil hvězdičku za Dell Streak 5 Mini a za zdařilé akční scény, především honičku v písečné bouři a na parkovišti automobilky BMW.

Nic proti ničemu (2011)

Partička poloprofesionálů se sešla při natáčení filmu bez scénáře, s ruční digitální kamerou, bez solidního zasvícení scéy, s příšerným zvukem, bez režie a prakticky bez psychologie postav, myšlenky a vyústění. Pokud tento film budete posuzovat dle klasických kánonů, výjde vám amaterský snímek! Pokud si vyslechnete komentář autora, nabydete dojmu, že je to neskutečně hluboké filozoficke dílo. Pravda je někde mezi. Snimek dýcha láskou k filmu a ironickému humoru, zároveň se nemůžete zbavit dojmu, že zrovna tento film není ničím, co bychom mohli označit jako umění. Samotní tvůrci o to ve skutečnosti ani nestojí, to jen filmový recenzenti a "vědci" si rádi libijů v takovém hnidopišství.

Pina (2011)

Poutave filmove dilo velmi dobre kloubici jedno z nejstarsich umeni (divadlo) s nejmodernejsi technikou (3D efekt). Diky teto synteze je navozeni divadelni atmosfery (prostoru divadla, prostoru obecne jako nejdulezitejsiho atributu tance). Film rezignoval na strohe vypovedi nejblizsich Pine a daleko vice se soustredi na promluvu jeji prace, tzn. nabizi se nam bohata kolaz tance vychazejiciho primo ze srdce tanecniku. V tomto dynamickem projevuje se vyjevu Pinino dramaticke a predevsim hluboce emotivni a empaticke chapani lidskeho nitra.

Rango (2011)

V dnešní záplavě animáků, jejichž úspěch je postaven na parodii známých filmů a poněkud extravagatních hrdinech je tentp snímek sympatickým z jednoho důvodu. Western. Vše co se ve filmu objevuje funguje dobře a ačkoli se nejedná o žádnou velkou invenci, rádi to promineme, neboť se jedná spíše o dobrou zručnou práci, či spíše evoluci. Film tak nepřináší žádné velké překvapení, ale příjemné pobavení.

Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Takze co tu mame? Holcici roman ve filmove podobe! Zni to zajimave? Nezni a presto je to tak uspesne. Proc? Inu protoze tu mame chudinku holku a in bohateho kluka, ktery je tak zajimavy az je z nej nakonec upir. Druhy hrozne zahadny kamarad je zase vlkodlak co ma trable se svou smeckou. Vizualne se nam dava kycovita svatba z divcich snu, milovani v mori pri svitu mesice a dum na plazi. K tomu pridejte priserne efekty, herce neherce a vyjde vam nocni mura vsech upiru a vlkodlaku. Za to co jim tento film dela, by se meli na jeho stabu mstit spolecnymi silami!

Všemocný (2011)

Mnohokrát děkuji tvůrcům tohoto filmu, že ho natočili přesně tak jak ho natočili. Zároveň chci poděkovat provozovatelům takových webových stránek jako je ČSFD, že je provozují. Díky tomu jsem se dozvěděl co si současná společnost myslí o několikanásobném vrahovi, lháři, zloději, podvodníkovi, narkomanovi a politikovi v jedné osobě. Tento film je odrazem naší doby. Je produktem a zároveň autorem poptávky. Inteligence je dnes synonymem pro peníze a štěstí je synonymem moci. Film který má efektivní vizuální podobu, atraktivní herce, nutné východoevropské mafiány a happy end ve mě probouzí morální dilema, což předpokládám vůbec nebylo záměrem tvůrců. Osobně dávám pouze 2 hvězdy, a to pouze za formu a obsah, který je natolik aktuální, až mě z něj mrazí.

Vyměřený čas (2011)

Čas?! Spolu s prostorem jedna z nejzákladnějších a nejhůře uchopitelných podstat našeho světa. Co je podstatou tohotu filmu? bradl3y si správně povšiml odkazů na Robina Hooda. Obecně se zde opakuje stará dorbá kritika kapitalistického systému a obhajuje vykořisťovaná dělnická třída. Nejvtipnější na tom je fakt, že takovéto filmy dobře vydělávají právě oné kritizované vrstvě a peníze jí dává právě ona vykořisťovaná třída proletariátu. Myšlenka filmu jde v základu trochu dál. Bez peněz je těžké žít, ale v podstatě se to nějak zařídit dá, bez času toho moc nenaděláte. Čas a prostor nás definují! Pokud by někdo dokázal ovládat právě jednu z těchto dvou veličin, byl by to skutečný otrokář. Myšlenka je nesmírně silná. V čem je tedy problém? Proč film není tak jedinečný jako čas? V podstatě za to mohou maličkosti. Proč se Vám čas odpočítává od 25 let? Když konvertujete k náboženství, které má jiný kalendář než Gregoriánský, čas se Vám nějak přepočítá? Jak funguje trasfér času? Jakto, že neumřete na rakovinu nebo cukrovku, to jsou všechny nemoci vyléčitelné? atd. Otázek je velké množství. Film nám neodpovídá na žádnou malichernou ani podstatnou, Plácá se jen v patosu tržní ekonomiky a nesoustředí se na nejpodstatnější: Co je čas? Je to hodnota, veličina, měna? Jedná se tu o termín, s kterým denně operujeme aniž bysme si byly vědomi skutečného významu.

Zdrojový kód (2011)

Po všech stránkách nápaditá myšlenka s výbornými hereckými výkony, s kterými takový snímek stojí a padá. Nicméně se nedokážu ubránit zklamání z patetického závěru, který film sráží na úroveň hollywoodských cajdáků. Zároveň s odstupem času začnete přemýšlet nad určitými paradoxy a nelogičností celého systému alternativních realit, ovšem s nimi je problém vždy :-)

Železná lady (2011)

Výborně řemeslně zvládnutá práce. Celá forma filmu je podřízena příběhu, respektive hlavní hrdince. Vše (autentické záběry, hudba, flashbacky, detaily tváře a rukou, centrální postavení hl. hrdinky apod.) směřuje k jedinému cíli, podat kompletní obraz osobnosti Margaret Thatchrové. Je naprosto irelevantní ptát se, zda byl podán věrohodně. Tento film nebyl dokument, který by měl primárně zachycovat "realitu", respektive iluzi něčeho co mnozí označují tímto slovem. Film je postaven na výkonu Merryl Streep a dle mého názoru svoji roli zvládla skvěle. Její výkon je velmi přesvědčivý a nám se díky ní dostává portrét cílevědomé, sebejisté ženy, která je neochvějně přesvědčena o své pravdě, za kterou je doslova ochotna jít přes mrtvoly. Vcelku nelichotivý obrázek, na druhou stranu vidíme, o co všechno jí takovéto smýšlení připravilo. Děti se s ní skoro nestýkají, přátelé také téměř žádné nemá, pro spolupracovníky je jen stará, senilní, bláznivá ženská. Jediná milovaná bytost, která vždy stala po jejím boku, je výplodem mysli Margaret na zemřelého manžela. Tato žena se jen těžko vyrovnává s přítomností, spíše žije minulostí opojená mocí a láskou. Je nám líto hlavní hrdinky? Obdivujeme ji? Podle mě ji především chápeme. Z vlastních zkušeností víme, co stáří dokáže, a možná by nebylo špatné objevit železnou lady v našich matkách a babičkách. Sice možná nebyly premiérkami, jistě však mnohokrát bojovali za lepší svět a především náš život. Bojovali také proti mužské ješitnosti a aroganci ostatních. Film má své kvality a možná, že mnoho z toho, co jsem zde napsal, je moje konstrukce, nicméně mě vybídl k zamyšlení a hodnocení nejen našich premiérů a prezidentů, ale především své maminky.

2 $ocky (2011) (seriál)

Nemůžu se zbavit dojmu, že v postatě nejde o nic nového a sitcom čerpá inspiraci z takových komediálních sitcomů jako Přátelé, Blacks books a v neposlední řadě i Big bang theory. Jak káže povinnost dobrého sitcomu, musíme zde mít urýpanou postavu a tak trošku exotickou postavu. Nicméně padla inspirace na úrodnou půdu a je se tedy na co dívat.