• Rodinný

Šťastný nový rok (2019)

Prečo v dnešnej dobe ani pri násilnej snahe vytvoriť niečo naozaj vtipné a z čoho by sálalo aké také teplo, tak výsledným pocitom je vždy len prázdnota a trápnosť. Sú tie naše vzťahy tak prázdne, že už ani zahrať nejakú úprimne myslenú vrúcnosť nedokážeme? Ako netvrdím, že po hereckej stránke by to bolo zvládnuté zle, ale sladkobôľný výraz Pauhofovej, zvláštne strhaná (bez make upu?) tvár Liškovej či sebavedomý výraz pózerského Koleníka, ktorý akoby si neustále myslel, že pôsobí dokonale a sexi (pritom skôr namyslene a slizko), starnúca (inak vynikajúca) Vášaryová, silené výrazy a humor ostatných, všetko to skôr nastavuje smutnú tvár obrázku dnešnej doby. Hviezdička za to, že som sa občas trocha pousmiala a že som to dokázala dopozerať do konca, pri niektorých dnešných slovenských či českých filmoch je nemožné už aj to.

Duel (2006) (pořad)

Viac menej náhodou to občas sledujem, aspoň niečo normálne popri všetkých tých sprostostiach, ktorými nás slovenské televízne programy v dnešnej dobe zaplavujú. Keďže tu vidím viac komentárov ohľadom moderátora Mareša, dovolím si napísať, že podľa mňa je príjemný a do takejto relácie sedí ako vyšitý a ani tie jeho rozprávania po odpovedi súťažiaceho ( ktoré myslím že súťažiaceho už nezaujímajú) mi neprekážajú, veď aspoň sa človek niečomu priučí. Ale ten čas na rozmyslenie odpovede majú teda riadne krátky, čudujem sa, že spolu s prípadnou trémou to niektorým súťažiacim ide dosť dobre. Ale tak v mojom prípade absolvovanie podobnej súťaže určite nehrozí.

Devil's Island (2021)

Nedá mi tejto blbôstke nezvýšiť zúfalé hodnotenie. Jasné, každý čakal na nejakú pointu, ale či táto nebola normálnejšia a možno aj pravdepodobnejšia než v hororoch typu Záhada Blair witch, kde banda deciek pobieha po lese, celý čas dúfam v konečné vysvetlenie a tam im padne v nejakom dome kamierka na zem a koniec? Alebo rôzne scifi postavičky či idiotské vykrikovanie prípadných obetí, ktoré bežia pred prípadným vrahom nelogicky smerom nahor schodmi miesto von z domu? Tu som pôvodne plánovala stráviť večer s knihou pričom môj muž si zapol tento film s tým že uvidí o čom to je, až som zistila, že miesto knihy nonstop poškuľujem na obrazovku a sledujem čo to tá priemerná americká buchtička vlastne robí až som napokon knihu úplne odložila a s príjemným napätím dopozerala a tá vyše hodinka prešla veľmi rýchlo! Napokon po skončení filmu som sa smiala asi desať minút. Žiaden horor v dejinách mi tak nedokázal zlepšiť náladu na celý večer a fakt sa mi viac pozdáva prekvapivo odvážna buchta, ktorá krabicu s neznámym obsahom v zlosti jednoducho odkopne do vody, než všetky zárezy motorovou pílou, nezvratné osudy a podobné záležitosti.

Agatha Christie's Poirot - Vražda na golfovém hřišti (1996) (epizoda)

Z môjho pohľadu jedna z najlepších častí. Jednotlivé skladačky príbehu vraždy sa dali pri troche snahy a v mojom prípade občas aj úspešne logicky skladať či aspoň hádať spolu s Poirotom, čo mám veľmi rada. Pravda, nechýbajú typicky agátovské prepletence a Poirot má občas nepochybne presnú krištáľovú guľu do minulosti, ale to vôbec nevadilo. Tiež mám pocit, že režisér si dával záležať aj na celkovom vizuále a aj na smiešne melancholickom Hastingsovi som sa musela priblblo pousmievať. Pekný bol tiež kontrast medzi oprsklým, necharizmatickým a namysleným detektívom Giraudom a diskrétnym, ohľaduplným no v každom prípade sebavedomím Poirotom, ktorého len tak niečo ponížiť nemôže a stačí mu aj jediná veta na elegantné zotretie súpera. Aj ostatní herci však mali tentokrát niečo do seba a nesplývali mi ako more pretiahnutých anglických tvári (aj keď zo začiatku som si musela dôkladnejšie porovnať tie ženy- ako tu niekto poznamenal, všetky tmavovlasé, podobné, ale dabing a celkové vystupovanie boli rôzne). Veľmi pekná časť!

Agatha Christie's Poirot - Záhada lovecké chaty (1991) (epizoda)

Áno. je to klasicky šarmantný Poirot, natvrdlý Hastings a stručne sarkastický Japp plus spisovateľkin dôvtip ako veci či rovno podozrivých nakombinovať tak, aby sme nakoniec neverili vlastným očiam či ušiam, čo je fakt, ktorý sa dá v podstate využiť pri amatérskom hádaní páchateľa. Mňa táto časť ale až tak neoslovila, možno preto, že pri zohratí vraždy trebalo sledovať trocha chaotický sled obrázkov plus prerozprávanie ďalšieho deja podozrivými. A tie dôkazy proste niekedy holt aj tak chýbajú.

Agatha Christie's Poirot - Temný cypřiš (2003) (epizoda)

Skvostný, potemnelý diel, dobová atmosféra hmatateľná vrátane bielej tváre a vínového rúžu dámy ktorej prípad Poirot rieši. Poirotov krátky sen je pomerne hororový a celý čas vidím ako mu v hlave pracujú šedé mozgové bunky na plné obrátky. Úplný záver milý a ani postáv nie je príliš, ale čo sa týka odhalenia páchateľa za mňa predsa hviezdička dole (SPOILER: už len za to jačanie tej ženskej s ihlou v ruke a že ona jed zo svojho tela vedela dostať pichnutím nejakej protilátky ak som správne pochopila- to sa mi moc nepáčilo, tiež občas columbovský dôkazový systém typu- zabijem detektíva a tým sa vyhnem odhaleniu mi nikdy moc logicky nesedel- skôr tak sám seba usvedčím, že som vrahom).

96 hodin (2008)

Zatiaľ videl môj muž, ale okomentoval ako po dlhom čase konečne videl výborný film, reálny v zmysle- nie sú tu žiadni nesmrteľní borci za každú cenu.

Agatha Christie's Poirot - Vánoce Hercula Poirota (1994) (epizoda)

Ten starec bol príšerný a jeho dom vo mne budil hrôzu podobne ako v Jappovi. Inak výborná časť, dobre spracovaná a vonku stále biela obloha a okolie, aj keď inak tá atmosféra veľmi vianočná nie je a ide tu hlavne o príbeh. Na nejaké vtípky tu možno tiež nebolo až toľko priestoru, ale čas je vyplnený sledovaním jednotlivých postáv a ich konania.

Columbo - Případ vysokého IQ (1977) (epizoda)

Určite je to zaujímavá časť, ale 84 percent je myslím až príliš, mne sa to zdalo trocha prekomplikované, síce keď vezmem do úvahy, že sa malo jednať o extra inteligentných tak prečo nie (ale mimochodom čo použil na to buchnutie dverí som nikde nepostrehla). Zo začiatku ma prekvapila mierne psycho atmosféra tých nadpriemerných ľudí čo neskôr vyústilo aj do niektorých úsmevných scén. Inak pekne prepracované, páchateľ napokon svojím spôsobom celkom sympoš a nenudila som sa vôbec.

Agatha Christie's Poirot - Bonboniéra (1993) (epizoda)

Treba si sústredenejšie všímať postavy a jednotlivé súvislosti a staneme sa súčasťou zaujímavého prípadu siahajúceho až do Poirotovej minulosti kedy zistíme, že Poirot aj s trocha hustejším tmavým porastom na hlave bol odjakživa gentlemanom na správnom mieste. Mínus bodík za pomerne jednoduché prerieknutie páchateľa, ale inak je to príjemné sledovanie s viacrozmernou zápletkou a milým záverom.