Duel

• Slovensko Duel šampiónov
Soutěžní
Slovensko, 2006, 22 min

Účinkují:

Janette Štefánková (moderátor), Michal Ďuriš st. (moderátor), Gregor Mareš (moderátor), Filip Jánoš

Vedomosti premenené na peniaze.  Vo vedomostnej súťaži Slovenskej televízie si pod moderátorskou taktovkou Janette Štefánkovej alebo Michala Ďuriša zmerajú sily, ako to už v dueloch chodí, vždy dvaja protihráči. V troch súťažných kolách majú možnosť porovnať si a premeniť na peniaze svoje vedomosti z najrôznejších oblastí života. Atraktívnou novinkou je bezpochyby okamžité odovzdanie celej finančnej výhry víťazovi v závere relácie. Samozrejme, ak sa nerozhodne hrať a vyhrávať ďalej... (oficiální text distributora)

nascendi

Komentár sa týka "novej" verzie Duelu vysielanej od roku 2012. Ani moje štyri hviezdičky nezdvihli priemerné hodnotenie a tak som jednu z nich vymazal. Duel je klasická vedomostná súťaž, od ktorej možno očakávať kvalitný zážitok v rámci existujúcich limitov. Úroveň by mohlo zdvihnúť použitie obrázkov, videosekvencií a hudobných ukážok. Údajne tomu bránia autorské práva. Po odchode Bibiany Ondrejkovej nemám voči Gregorovi Marešovi žiadne výhrady. Sledoval som množstvo televíznych vedomostných súťaží, ale Duel mi vyhovuje najviac. Prospela by mu vyrovnanejšia úroveň otázok, pestrejší výber tematických okruhov, prísnejší výber súťažiacich a možno aj vygenerovanie Superduelu najúspešnejších. ()

Marina111

Môžem hodnotiť len verzie s Marešom - iné som nevidela. A viete čo? Ja som s týmto programom spokojná. A keď som si ho zapla v maturitnom ročníku, hneď som bola aj pokojná. Človek sa čosi nové dozvie, tí múdrejší majú aj reálnu šancu získať peniaze... Keď už môžu "love" vyhrávať podivní exoti z rôznych reality show, prečo by ich nemohli získavať ľudia, čo naozaj majú niečo v hlave? Takže pre mňa taká dvadsaťminútová (takmer) každodenná pauza. Inak sa - čo sa mojich názorov na túto reláciu týka - stotožňujem s užívateľom "nascendi". ()

MontyBrogan

Duel ma baví, tak by som hodnotil možno aj vyššie, napriek prehnane korektnému Gregorovi Marešovi (ktorý vysvetľuje, čo by už moc nemusel, alebo sa opravuje, keď je každému jasné, ako to asi myslel), pretože je vždy pozitívne naladený sympaťák. Čo mi ale dlhodobo vadí, sú jednotvárne otázky pod danou kategóriou v druhom kole, ktoré má pre každú tému dve zadania. Keď si však vyberiete napríklad tému "Ako sa ten film volá?" a v prvej otázke pohoríte na slovenskom filme, lebo domácu tvorbu nesledujete, na reparát môžete rovno zabudnúť, pretože rozhodne dostanete v druhej otázke zase len slovenskú produkciu. Ako keby tie dvojičky súviseli nielen podľa názvu témy, ale aj detailnejším zameraním. Nabudúce bude možno rovnaká kategória obsahovať oscarové filmy, nie slovenské. No okruh, ktorý zahŕňa iba film ako taký, by mohol pozostávať z mixu týchto podskupín. Proste to pôsobí, ako keby otázky neboli "zamiešané". Update: Kašľať na detaily. Duel pozerám pravidelne, tak šup s ním do topky. ()

ModryPlamen

Boli časy, keď som túto vedomostnú reláciu spolu s 5 proti 5 sledoval denne. Tieto časy sú už dávno preč, neznamená to však, že si Duel občas nepozriem aj v súčasnosti, keď už mám profil na ČSFD a domácim televíznym súťažiam sa už nevenujem. A to preto, pretože táto vedomostná súťaž od verejnoprávnej televízie patrí k tomu najlepšiemu, čo dokáže domáca tvorba ponúknuť. Máme tu dvoch inteligentných súťažiacich, skvelého moderátora a zaujímavé otázky, na ktoré musia súťažiaci odpovedať za 5 sekúnd, ak chcú vyhrať čiastky, ktoré vsadia. Keď mám náhodou voľný čas a v televízií nič nie je, občas si to pozriem. Nie je dôvod sa tu ďalej rozpisovať, pretože nie je o čom. ()

borec999

Nie je náhoda, že Duel je jediná vedomostná súťaž, ktorá sa vysiela už nepretržite 16 rokov. Má dobre vymyslený koncept (3 kolá pričom každé je iné), otázky sú naozaj veľmi všeobecné a treba mať veľký rozhľad, ak chcete správne zodpovedať na väčšinu z nich, plus na ploche 25 minút ich je pomerne slušný počet (50), čo spôsobuje že relácia je strohá a zbytočne sa nezaoberá blbosťami naokolo. A aj keď mi Gregor Mareš sprvu liezol na nervy, tak časom musím priznať, že šou posunul v porovnaní s prvou moderátorkou o level vyššie a má veľký podiel na tom, že Duel funguje dodnes. A že sú otázky ťažké? Nuž sú, ale toto má byť predsa vedomostná relácia... 90% ()

• Výrobný cyklus vedomostnej súťaže trvá päť dní, počas ktorých tvorcovia pripravia sedem relácii denne. (donnie22)
  • Najstarší hráč Duelu mal 85 rokov a najmladší hráč iba krátko pred súťažou dosiahol vek 18 rokov, ktorý je podmienkou súťaže. (odmocnina)
  • Aktuálnym rekordérom v počte víťazstiev je mladý učiteľ Slavomír z Levíc, ktorý vyhral dovedna 33x a odniesol si 31 500 €. Osudným sa mu stalo až nešťastné 34. kolo, kedy sa dostal do mínusu (- 490 €), rovnako ako jeho súper (- 1530 €), lenže aj napriek lepšiemu skóre mu pravidlá nedovoľovali v hre pokračovať. (donnie22)