Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Den versus noc. Konečně tu máme proti sobě   dva hrdiny a někde uprostřed   je Zack Snyder. Přemýšlel   jsem, jak tento film   zhodnotit. A asi takhle.   Snyderův Batman je více   komiksový a tamnější, než   ho známe z Nolanovi verze.   Což si myslím, že je   dobře, protože u Nolana mi   hodně vadil fakt, že se   občas vytracela z filmu   telmnota a to nezpůsobilo moc   dobře.Jinými slovy Snyder   dle mého názoru podchytil   komiksovou verzi lépe, i   když tu máme pár   odlišností. Ale žádný   spoiler!  Tak   ale teď, co se tu povedlo a   co ne. Affleck v roli Batmana.   No ať si každý říká co   chce, ale mě se Affleck v   roli Batmana líbí. ( i když   jsem kdysi před natočením   dával hate). Výhodou   Afflecka je, že má jako   herec rozptyl, takže v něm   najdete část Keatona a Bale.   Co se týká Cavilla, jako   Supermana, tak zde opět není   co vytknout. Cavill přesně   působí jako   “vyžehlená”   spravedlnost. A   nesmíme zapomenout ani na   Ironse, který je prostě v   roli Alfréda   nepřekonatelný. U Ironsovi   verze se mi líbí, že má na   Bruce i narážky a   nepůsobí tak jako loutka která   říká Ano pane nebo ne   pane. Co mi tu   ale trochu vadí jsou efekty.   Vadí mi, že z celého filmu   je moc cítit CGI. Jako ono to   funguje, ale pokud jste   viděli TDK, nebo Batman 1989   od Burtoná který měl   reálné kulisy a vše   natáčel v malém ateliéru,   tak vám místy BVS   připomíná Avengers akorát   temnější. V některých   místech prostě cítíte to   zelené plátno. Co se týká příběhu,   tak za mě je poutavý a dosti  zajímavý pro diváka. Když   tedy opomenu CGI, tak můžu   dát jednoznačně 9/10.

Matrix Resurrections (2021)

Vzkříšení do béčka Matrix resurrections  Tak už jsem konečně   dokoukal tento ehm, jak jen to nazvat počin.   Předem se omlouvám, ale bez malých spoilerů se   tento film nedá popsat. Takže pokud jste ještě   neviděli, tak dál nečtěte. Neo je zpět a   tentokrát dělá programátora her a pracuje jak   jinak než na Matrixu IV. (Velice originální).   Opět je vyhledán Morpheusem a opět mu jsou   nabízeny tabletky. (Měl jsem si dát taky jednu   před filmem…) Když to vezmu bez spoilerů,   tak prvních 40min je vlastně kopie Matrixu I. s   trochu jinak natočený s pár detaily navíc,   které mimochodem moc nefungují. Ovšem hned po   vyčerpávajícím úvodu se však setkáme s   nemesis Nea a to s agentem Smithem. A tady se   hned zastavíme a něco si k tomu řekneme.   Všechny postavy hned od začátku filmu mají   flashback, abyste je poznali, protože je hrají   jiní herci. Jsou chvíle, kdy to je fajn,   neříkám že ne, ale třeba u Smitha a   Morpheuse, to je na škodu.  Nový Smith v   podání Jonathana Groffa vyvolává smíšené   pocity. Na jednu stranu Vám nevadí, na tu druhou   ho srovnáváte s Hugo Weavingem. A hned si pak   řeknete “Proč?” Nejhůř je na tom však   Morpheus, který v podání Abdul Mateen II   působí spíše jako teplý bratr (díky jeho   převlekům), než jako legendární Laurence   Fishburne. Hlavní postavy Nea a Trinity už   také nepůsobí tak fresh a jejich love story   vás už v tomto díle ani nenadchne, nedojme a   vlastně vás ani vůbec nezajímá. Ono vlastně   buďme kompletně transparentní celkově ten   příběh dosti pokulhává a to nejenom tato love   story.  SPOILER: naopak hodně pěkně je   vysvětlený nové využívání lidi pro matrix a   také znovuzrození Nea. Co se však dále   povedlo je obsazení Neil Patrick Harrise do do   role Architekta! Musím říct, že NPH byl pro   tuto roli jako stvořený a dle mého názoru se   jedná o nejlepší herecký výkon v celém   filmu. Tím nechci říct, že by byl bývalý   Helmut Bakaitis byl špatný, to ne. Ale NPH to   obohacuje svoji elegancí a dodává tomu jistý   ujm, díky kterému ta postava nepůsobí tak   suše, jako v M. Reloaded. Co se týká těch   akčních scén, tak Ty tu opravdu nefungují.   Není tu nic, co byste už neviděli v předchozí   trilogii. Nová moc Trinity a Nea je něco co   působí jako kombinace Thai Chi a Pottera.   Celkově když vše sečtu, tak film působí   spíše jako paroidie na původní trilogii. A   díky tomu jsem si říkal, “byl tento film   opravdu nutný?” Odpověď na to si budete muset   najít sami podle svého názoru. Já dávám   filmu cca 40%.

Není čas zemřít (2021)

Už dost!! No time to die Film na který jsem se cely rok  těšil se dostal konečně do kin. Jestli se však nový Bond povedl nebo ne, se podíváme v  teto recenzi. Daniel Craig se tu naposledy vrací  do role Jakeše Bonda a musím uznat, že vzhledem   k jeho věku se toho zhostil bravurně.  Bond je tentokrát na odpočinku a užívá si svoji love story s Madeleine (Léa Seydoux). Vše to docela i zapadá a navazuje na předchozí díly,   dokonce i vzpomínka na Vesper byla docela fajn. Nebyla by to však bondovka, kdyby tento happy end   nenarušil nazvaný host. Ten se představí   hned ve flashbacku v úvodu filmu. Díky kterému máme možnost nahlédnout do minulosti Madeleine. A právě o její minulosti je cely tento film.  Nezvaní hosté naruší jejich “líbánky” a  díky tomu ji oddělí od Bonda a nový příběh   tak může začít.  Musím však uznat, že  oproti například Matrixu IV. má tato bondovka   pěkné akční scény, které se ukáží už na  začátku filmu a postupně provází celý film.   Co však trochu zamrzelo, možná můj dojem byla scéna, kde Bond rybaří. Nevím, ale oproti   předchozím filmům se mi zdálo, že pro tento film trénoval spíše pivní mozol, než svaly. (Možná jen můj dojem.)  Co mne ale více štvalo bylo obsazení Lashana Lynch, která se mi  sem prostě nehodila. Jako chápu rasovou   vyrovnanost ve filmech, i nutnost feminismu, ale boha jeho! Je tolik krásných Afroameričanek, a  oni musí vybrat p*delatou ne zrovna charismem výraznou herečku, kterou si občas můžete splést s chlapem. Což kazí i flirt s Bondem v   jedné scéně. Naopak potěšila přítomnost  Moneypenny v podání Naomie Harris, kterou jsem si oblíbil už ve filmu Skyfall. Co se týká  dalších postav z předchozích dílů, tak tu  najdeme většinu herců od Skyfall po Spectre. A to mají tvůrci u mně k dobru. Díky tomu i v jistých místech funguje jistý druh humoru, který pochopí jenom fanoušci této “Craig” série.  Humor tu je však o dost  vážnější, než u předchozích dílů a  místy mi připadalo, že už je Craig z role dosti unavený a ze srdce si opravdu už přeje konec. To však na jeho výkonu nijak neubralo, spíše naopak se mi zdálo, že do toho šel na  110% ne jako u filmu Spectre.  Co mi však   hodně kazilo celou bondovku byl hlavní záporák  a ta zápletka. Jako Rami Malek je skvělý  herec, ale v roli Safin. Jako já nevím, ale prohlášení Maleka, že jeho Safin vyděsí  moderní svět byla dost zcestná. Jeho postava nepůsobí zrovna děsivě. Vlastně působí  spíše jako že tam prostě je. Jako kdyby tam byl jen kvůli tomu, že bez záporáka to prostě nejde. Safin se snaží trochu působit, jako Dr.   NO, ale i tak to prostě nefunguje. A slavná  zápletka s nano virusem? Ale no ták. To už bylo snad v každém špionážních filmu a tady  tvůrci mohli vymyslet opravdu něco lepšího. Jako kdyby utekl Bloefeld (Christoph Waltz) a chtěl opět zničit svět, tak bych to bral jako lepší volbu, než nano virus. No co říct   všeobecně na závěr? No time to die je povedená bondovka, která funguje, jako   zakončení série. Jako samostatné dílo dosti  pokulhává. Nejvíc je však povedený závěr filmu u kterého jsem si říkal, že po titulkách nechci vidět větu “James Bond se   vrátí.” Bohužel tam byla. Tím se dostávám  k tomu, čeho se bojím. Toto dílo není jen  bravurní zakončení Craigovi série ale vlastně  i celé série s 007. A díky tomu mám dojem, že  další restart série 007 už jen uškodí, nebo  jen zabije skvělé zakončení nějakým  béčkem…

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Zack Snyder’s JUSTICE LEAGUE Tak konečně jsem se dočkal a mohl jsem shlédnout Snyderovu verzi Justice League, která byla speciálně natočena pro HBO Max. Od původní verze uběhly už dlouhé čtyři roky, ale přesto jsme se dočkali. Otázkou však je, jestli se jedná o posun k lepšímu. No ale vezmeme to od začátku. Upozorňuji, že tato recenze obsahuje spoilery!! Už od uplynutí pár minut filmu je jasné, že tu budou značné rozdíly. Základ však zůstává stejný. Bruce Wayne si uvědomí příchozí hrozbu a snaží se svolat tým hrdinů. Mezitím přichází na scénu Stephenwolf, který se snaží ukrást ukrást kostku, která je ukryta ve svatyni amazonek. Ovšem svět netuší hrozící nebezpečí, protože se ještě nevzpamatoval z padlého “boha”. No a zde se objeví na scéně Diana Price, která ihned v úvodu zachrání děti v muzeu, před šílenými teroristy a následně uvidí ve zprávách plápolající oheň v chrámu amazonek, který zapálila její matka, jako varovný signál před blížícím se nebezpečím. Samozřejmě signál pochopí a proto se vydá hledat Bruce Wayna, který se snaží naverbovat Aquamana a Flashe. Což se mu samozřejmě nakonec povede. Jediný kde je však klid je Metropolis, kde Lois stále truchlí za zesnulého Supermana. No to je asi k úvodu vše. Vlastně se to moc neliší od verze z roku 2017. No drobné rozdíly tu jsou. Hlavním rozdílem už od začátku je hudba. Ta je tu dost ponurejší, než v předchozí verzi. Dalším odlišným znakem tu je fakt, že každá z hlavních postav tu dostala větší prostor, který občas doplňuje a vysvětluje hluchá místa která měla právě předchozí verze. No buďme zcela transparentní, jediné co mne iritovalo bylo jak Lois truchlí za Supermana. Dle mého názoru moc natahované ale chápu chtěli ukázat důležitost této postavy. Co však potěší je, že příběh Cyborga a Flashe tu má větší prostor stejně tak jako vysvětlení krychlí, po kterých prahne Stephenwolf. No ale teď se mrkneme spíš na to, co tu funguje a taky na to, co tu pokulhává. Tak jdeme na to. Hodně se mi líbí, že postavy dostaly větší prostor, díky čemuž se vysvětlili některé otázky z předchozí verze. Celý příběh je temnější, což podtrhuje i hudba, která zde dostala dost velký upgrade. Tohle se někomu muže líbit někomu ne. Já osobně jsem za to rád, alespoň se to odlišilo od načinčané předchozí verze, která kopírovala Avengers. Některé charaktery postav dostaly taky změny. A právě tady budu asi poprvé kritizovat. Nejlépe to je vidět ve chvíli, kdy Bruce se svoji skupinou uvažuji o oživení Supermana. V původní verzi byla Diana proti a šla proti němu. Právě to se mi líbilo, protože to mělo docela dobrý protiklad názorů ve skupině. V nové verzi mu jde prostě na ruku. 4. Další změnu prodělaly i kostýmy. Batman už nemá takový lehce namodralý tón, ale má klasickou černou což mu sedí mnohem víc. Superman má naopak kontroverzní černou, což jako fanoušek asi pochopíte. ( v komiksu má při znovuzrození také černou) 5. Změna zasáhla i souboj při oživení Supermana, která je teď víc cool a Batman u ní nemá vtípky, které se k němu nehodily. 6. No a tím se dostáváme k tomu, co tu nefunguje. Co mne hodně irituje ve filmu je právě Cyborg. Opravdu tu jsou pasáže, kde to nízké CGI je na něm vidět. Což je obdivuhodné když vezmeme v potaz ten rozpočet. Další věcí která mi tu moc nesedí je Stephenwolf, který má dle mého názoru lepší zbroj v původní verzi. Hodně mi taky vadila Lois, která měla v původní verzi lepší vývoj. V této verzi jenom chodí s kávou a truchlí, nebo alespoň většinu filmu. 7. Finální fight má konečně spád a nádech temnoty oproti dřívější verzi a to je dobře. Vlastně celkově ten poslední fight působí lepším dojmem. Samozřejmě nahypovaný Superman zůstal i zde LUL,ale ten ending je o poznání lepší. No a to by byly zásadní body, teď koukneme na finále této vyčerpávající recenze. Stopáž má čtyři hodiny! Musím ale říct, že mi to ani tak nepřišlo. Celý film plynule plyne, takže vám ve výsledku ani nepřipadá tak dlouhý. Co však dost ve filmu pokulhává je CGI. Ano to je místy dost lidl. Těch světlých chvilek ovšem více. Hodně mě však mrzí některé vynechané scény. Například, když Diana ošetřuje Brucovi rameno, která byla podle mne pěkným doplňkem toho, že i hrdina je zranitelný. Co ale ve filmu působí dobře jsou prostě detaily. U této verze prostě nemáte pocit, že by byla nějaká uspěchaná, ba naopak. Co mě však hodně “rozsekalo” byla scéna, kdy je Joker a Batman proti sobě. Snyder si zde opravdu pohrál s emocemi a ten compare psychologie těchto dvou postav je opravdu neuvěřitelný. Za mě skvělá scéna. Ovšem poslední scéna s Brucem ve mne nechala trochu rozpolcené pocity. Scéna působí dobře, ale Affleck v ni působil trochu pohuble oproti celému filmu a předešlým dílům, možná jenom můj pocit. Takže pokud jste to dočetli až sem, tak neváhejte a koukněte na tento nebojím se říct masterpiece! Hodnocení: 90%