Bláznivá mise (1982)

Tato Hongkongská bláznivá komedie je neuvěřitelně poplatná své době a tak se na ní i musíte dívat. Jsou jen 2 možnosti, buď vám to bude připadat jako naprostá hovadina, se strašnejma trikama, hudbou a ubohýma rozhovorama, nebo to bude brát jako guilty pleasure, které budete milovat. Na filmu je také vidět, jak současná oblíbenost osmdesátek vůbec neodpovídá tomu, na co se dnes vzpomíná, protože tohle jsou opravdové osmdesátky se vším všudy, tak jaké opravdu v popkultuře byli. Snad bych ještě dodal, že zde se nejvíce vyřádí klukovská dušička a to platí i pro další díly této série.

Baron Prášil (1961)

Pokud by u nás v době vzniku filmu nevládla tvrdou rukou strana, stal by se film světově slavným a dnes by byl ve světě považován za klasiku a Zeman obdivovaným tvůrcem. Bohužel byla doba, jaká byla a tak se z toho skvostu mohli těšit v podstatě jen na domácí půdě, protože tento film je doslova převtělením knížky. Výborné herecké výkony, knížkám věrný vizuálního í styl a hlavně fantasie, hravě překonává všechny Narnie, Hobbity a další filmy podobného ražení, o celosvětovém bídném zpracování Verneova díla nemluvě.

Naisu no mori: The First Contact (2005)

Surrealismus je vždycky pro sledujícího trochu složitý, stejně jako každé jiné abstraktní umění. Můžete si říct, že to pro vás asi úplně nebude, ale ke shlédnutí by vás mohlo nalákat to, že si z toho můžete vzít jen tu komediální stránku a zbytek brát jen jako divnej film, který pobaví svou formou a po jeho shlédnutí si říct "ti japonci jsou ale stejně blázni", protože vynechat ho, by byla chyba. Nemusíte se bát, na začátku vás to hned nehodí do prapodivnosti, ale postupně vám představí začátky několika povídek, nebo spíš vyjádření, ze kterých je film složen a které v průběhu filmu střídavě pokračují a narozdíl od uměleckých filmů, je to pojaté humorně, takže si nebudete připadat jako člověk, co měl něco pochopit, ale nestalo se tak a hlavně, nebude se nudit.

Batman (2022)

Když jsem poprvé slyšel o tom, že se natáčí nový Batman a hlavní role je obsazena Robertem Pattinsonem začal jsem se velmi obávat, že nás tu čeká nová inkarnace Schumacherova průšvihu a po Nolenovi začne další trojice, které sérii stáhne zpět do bláta. Opak je ale pravdou. Jedná se vlastně o noir detektivku s akční vložkou, která zase mění koncept toho, jak jde filmy s tímto hrdinou točit a výborně tak doplňuje Jokera od Todda Phillipse. Pomalé tempo, celková atmosféra, hra se stíny a hudba se vám od začátku zaryje hluboko pod kůži a bude vás držet po celou dobu.  Tohle je prostě filmařina jako řemen.

Hadí oči (1998)

Tak trochu opomíjený film, tak trochu v posledních letech opomíjeného Briana de Palmy. Film začíná dlouhou scénou bez střihu, ve které exceluje Nicolas Cage se svým výrazem v roli křivého poldy, který se nechtěně stane součástí spiknutí a atentátu. Film vlastně odpovídá ostatním thrillerům o spiknutí v době vzniku, ale nad produkci té doby ho dostává vynikající nasnímání, dobrým nápadem a taky Cagem, který po dlouhé době dostal roli, která mu absolutně sedí. Příjemně utíkající nálada se v půlce změní na akčnější podívanou, která mu ale už tolik nesluší. Konec odpovídá filmům té doby s malou tečkou, která ukazuje, že na začátku byl opravdu výborný nápad.