Big Hit (1998)

Nepočítajúc úvodnú prestrelku, rozjazd je pomerne pomalý, chudobný na akciu a na napredovanie deja, no bohatý na zábavu vyplývajúcu zo spoznávania naozaj pestrých postáv, na prvý pohľad tvoriacich nerozlučnú partiu. Pochvala scenáristovi za to, že si uvedomuje hranicu medzi 'absurdne vtipným' a 'trápnym' a pokiaľ sa dobre pamätám, ani raz ju neprekročil (aj keď to je určite vec vkusu). S príchodom rodičov (približne v polovici) začne film naberať na obrátkach a mení sa v zbesilú jazdu, ktorá vám dostane do krvi adrenalín a zároveň vás skvelo pobaví. Prestrelky a autonaháňačky, vyrovnávanie účtov, plus milé požmurkávanie na divákov, ktorí by náhodou zabudli, že stále sledujú akčnú komédiu (viď. napr. "najlepší zákazník" počas záverečného súboja). Možno nie vrchol, no určite ukážkový zástupca svojho žánru.

Loupež po italsku (2003)

Scenár sa vydáva zlatou strednou cestou - nepôsobí tak priblblo, aby ste nad ním krútili hlavou, no zároveň príbeh ani zbytočne nezamotáva (a že u lúpežného podžánru sa zamotávať dá...), takže vo výsledku máme dočinenia s perfektnou oddychovkou. Akcia je zvládnutá slušne, Powellova nadupaná hudba - ako vždy - robí svoje a zlodejskú partu nielenže tvoria pestré a obľúbeniahodné postavy, ale väčšinu z nich aj stvárňujú tak charizmatickí herci (Norton, Statham), že sa to proste nedá nežrať.

Terminál (2004)

Rád by som strhol dvadsaťpercentovku za tragický dabing Hanksa, ktorý marí tak 50% jeho skvelej hereckej kreácie, ale... nejde to. Klasická šablóna, kde si najprv obľúbime hlavného hrdinu, aby sme sa neskôr spolu s ním podkýnali o polená, ktoré mu scenár hádže pod nohy, a držali mu palce v láske. Doteraz to väčšinou fungovalo a v budúcnosti ešte určite fungovať bude, hlavne v kúzelnom svete Stevena Spielberga. Jeho tvorbu ešte nemám napozeranú natoľko, aby som dokázal byť kritickejší či porovnávať, navyše Catherine Zeta-Jones to sekne a Williams so svojou hudbou či Kaminski so svojou kamerou skórujú, takže... 75%... kým si to nerozmyslím. ;)

xXx (2002)

Spolupráca mien Rob Cohen a Vin Diesel začína byť v mojich očiach takmer taká záruka spokojnosti, ako Tim Burtom + Johnny Depp. Asia Argento v roli X-girl veľmi poteši, hlavne ak máte jej otca v rebríčku najobľúbenejších režisérov. :) No a Vin je zrejme jediný chlapík, ktorému som ochotný zhltnúť takéto bláznivé kúsky a nielen že nad nimi nekrútim hlavou, ale skvelo ma bavia. Komu to nestačí, má tu ešte pár fakt dobrých hlášok, českú tlmočníčku pilotujúcu lietadlo a šialeného záporáka, ktorý chce zničiť celý svet, ale v prvom rade Prahu. Aká to pocta! :)

Jackie Brown (1997)

Čakať od toho niečo na spôsob PULP FICTION alebo KILL BILL je nezmysel. Proste sa jeden výnimočný režisér po obrovskom úspechu rozhodol, že si sfilmuje knihu svojho obľúbeného spisovateľa. Opäť tu máme comeback prachom zapadnutej hviezdy, opäť tú máme skvelé herecké výkony (QT holt vyžmýka z každého maximum a zdá sa, že všetci sa pri tom ešte sakramentsky bavia) a nejakú tú hlášku. A tiež pár veľmi silných scén - smrte niektorých postáv (pôsobivé sú hlavne preto, že všetky postavy sú natoľko sympatické, že jednoducho nejde si ich neobľúbiť). V čom ale vidím problém je, že u Tarantina som si (a zrejme nielen ja) zvykol na maximálne pohodlie. PULP FICTION je chronologické puzzle, ktoré do seba zapadne bez toho, aby ste museli vyvinúť nejakú "extra" snahu. A navyše sa na konci (aspoň pri prvom zhliadnutí) cítite ako v nebi. To iste platí aj o KILL BILL... kým tu sa treba sústrediť, inak vám záver preletí jedným "uchom" dnu a druhým von. Ak ale máte radi retro-kriminálky alebo ste proste die-hard fan Tarantina (a rozchodíte, že Quentin je tentokrát možno oveľa vážnejší, ako sa patrí), sklamanie zrejme nehrozí.

Rychle a zběsile (2001)

Pôvodne som tu mal 100% a obhajoval som si to dobrou náladou, v ktorej ma film zanechal, ale... ruku na srdce, nič netreba preháňať. :) Samozrejme za ostatným si pevne stojím - závodným scénam niet čo vytknúť, Vin Diesel sa sem hodí parádne a keď sa nám začne rysovať nejaká tá myšlienka, motivácia postavy alebo psychológia, neohŕňame nos, ale žerieme to aj s navijákom. A neviem prečo, ale ten záverečný drag cez železničnú trať milujem... "I live my life a quarter mile at a time. Nothing else matters: not the mortgage, not the store, not my team and all their bullshit. For those ten seconds or less, I'm free. "

Ti druzí (2001)

Oveľa menej strašidelné, než sa môže zdať z väčšiny komentárov. Na druhú stranu atmosféra je poriadne mrazivá, prostredie maximálne neútešné (zatemnený viktoriánsky dom a jeho zahmlené okolie) a tá pointa je fantastická (a všetko po nej tak krásne dáva zmysel). P.S.: Scéna s Grace v lese je jednoducho fantastická a ak podobne natočia SILENT HILL, jeden z mojich filmových snov sa splní...

Tajemné okno (2004)

Bol by to hrozne priemerný thriller, keby v tom nehral Johnny Depp a keby to nemalo taký zaujímavý záver. Aj keď v momente odhalenia pointy budete na rozpakoch, nasledujúce minúty su veľmi príjemne mrazivé (čo sa nedá povedať napr. o minútach po odhalení pointy OSADY), čo určite stačí na tú štvrtú hviezdičku. Slová Morta Raineyho to presne vystihujú: "The only thing that matters is the ending. It's the most important part of the story. And this one, is very good. This one is perfect."

Z pekla (2001)

Pôsobivá výprava, fungujúca temná atmosféra. Možno trochu horší scenár, ale Depp a príjemne smutný záver to dosť vynahrádzajú.

Kurýr (2002)

Paráda. Maximálne nadupaná a príjemne "nehollywoodska" akcia, jednoduchý príbeh hnaný dopredu zbesilým tempom a (s prihliadnutím k žánru a k stvárňovanej postave) excelentný Statham. Bez neho by aj trojhviezdičkové hodnotenie pokrivkávalo, no takto nemám žiadne výhrady. Tešme sa na dvojku...