Třetí skoba pro Kocoura (1983)

Třetí skoba je typický čtyřhvězdičkový film. To znamená, že je dobrý, dokonce víc než dobrý, úspěšný, vydobyl si stálé místo v TV a časté reprízy, ale nemůže pochopitelně dostat 5* jako třeba Spalovač mrtvol nebo Markéta Lazarová. Letní filmy v exteriérech mě vždycky bavily, tento je navíc dobře zahraný i zrežírovaný, tak je 4* strop zcela na místě. Atmosférou a kriminální zápletkou tak trochu připomíná seriál Území bílých králů.

Partička (2011) (pořad) odpad!

Jestliže je tohle výsledek naší touhy a víry v lepší zítřky na kulturní frontě v roce 1989 a stav českého humoru a televizní zábavy, potom pán Bůh s námi! Pokud si zasloužím trest, že to hodnotím na základě pouhých vteřinových upoutávek a žádný díl jsem ani neviděl, pak Pomo do toho. Hrdinsky ho přijmu

Jumanji (1995)

Na americké filmy s drzými fracky nemám nervy, ale tady to absolutně neplatí. Jumanji je vynikající nápad, který nepředbíhá realizaci. Všechno tady funguje jak má. Film má vysoké tempo, spád, úžasné efekty i herecké výkony. Režisérovi zde evidentně rostla s jídlem chuť, kterou zúročil v Jurkém parku 3

Jsou hvězdy, které nehasnou (2002) (pořad)

Zcela zřetelně vidím, jak maličký Vládík baví celou rodinu, až se babičce třese brada. Ve školce už uměl Sodomu a Korna, v osmé třídě na horách už zcela exceloval a mejdanem na gymplu měl jeho kumšt kulminovat, ale zároveň skončit, protože puberta jeho hlásek nevyřešila. Kdyby tuhle pokleslou exhibici dávala Nova, ani bych nemukl, tam jsme zvyklí na daleko těžší kalibr trapnosti, ale že tohle pištění jako když ho někdo drží za koule vysílá v atraktivních časech ČT, to je Nejasná zpráva o konci světa

Špinavé ulice (1973)

Vlivem deficitu způsobeného totalitním embargem jsem poznal tvorbu mistrů jako je Scorsese spíše v obráceném pořadí a nejspíš jsem nebyl sám. V případě tohoto díla je to spíš dobře, než naopak. Mafiánské a gangsterské filmy mám moc rád a často přemýšlím, kde se bere ona gloriola, která činí z vyděračů, raketýrů, násilníků, zlodějů a vrahů obecně oblíbené a skoro kladné hrdiny. Ve Špinavých ulicích jsem tuto gloriolu nenašel. Hnusné, fádní a uřvané prostředí, (jakkoliv je Scorsesemu vlastní) a od začátku nesympatické postavy mi nedávají jinou možnost hodnocení, přestože mám Martina Scorsese a Harveye Keitela ve svých topkách..

Banánové rybičky (1999) (pořad) odpad!

"A můj syn (nebo manžel) se na mně podíval a řekl:".. následuje vtipný bonmot a pohyb hlavou nikoliv nepodobný rozkuráženému krocanovi. A já jsem se na ty drůbeží pohyby chviličku díval a okamžitě jsem to přepnul. Bože, takovou ztrátu soudnosti snad nemají ani naši američtí bratři a to už je co říct

Ostrov pokladů (2007) (TV film) odpad!

Jestliže se Robert Louis Stevenson po Sovětské adaptaci obracel v hrobě, po téhle se tam už mrská jako ryba. Pravda, němečtí herci(?) nevypadají jako mužíci, nezpívají Kaťušu, zato scénarista a režisér se vyřádili, jen co je pravda. Skoro bych tipoval, že se tohle dílo rodilo kdesi na pivních slavnostech po mnoha tuplácích bavorského piva. Jistě, výprava je mnohem lepší - zdá se, že film točili v opravdu tropickém prostředí nebo alespoň v Tropical Island a ne kdesi v Bajkalsko - Amurské magistrále, to však není důvod diferencovat hodnocení, protože obě adaptace jsou venkoncem stejný hnus.

Vánoce s Alžbětou (1968)

Protože je Karel Kachyňa můj velký oblíbenec a jeho tvorbu mám v malíčku, k tomuto filmu jsem se dostal až nedávno. Nemyslel jsem si, že z těch několika málo filmů, které jsem od něj neviděl, může být některý, který patří k tomu nejlepšímu, co natočil. Vánoce s Alžbětou se tak netváří, ale ve skutečnosti je to velký film. Z prostého a fádního příběhu je vytěženo maximum. Psychologie postav je nejen famózně napsaná, ale i zahraná. Dialogy se sypou jako písek, stejně jako bezvadný střih a perfektní kamera vykresluje zmáčenou atmosféru víc než dokonale. A nad tím vším stojí perfekcionalista Kachyňa!

Cesta do středu Země (1999) (TV film)

Ta jedna hvězdička je za snahu autorů a za to, že jsem se díval po očku od počítače a jakési naivní očekávání a lenost mě nepřiměli, abych to někam přepnul. K tomu abych zasedl a díval se naplno jsem však nenašel jediný důvod..