Holky z fildy (2009)

Nepřímá úměra dotažená až k dokonalosti! Totiž čím více absolvují ony rádoby emancipované a sebevědomé ženštiny vzdělávacích institutů závratných výšek a čím více jim přibývá lejster a diplomů, tím více tlachají a plácají kraviny a jsou samy sebou utopeni v bezradnosti, jak kapka v moři.. Při pohledu na jejich životy mi napadá jedno - deprese a prázdnota..

Kytice (2000)

Snová vize každé klasické předlohy je velice individuální a éterická záležitost a je nabíledni, že si jí vytváří každý čtenář ve svém nitru, považuje jí za svůj duševní majetek a těžko se smiřuje s vizí někoho druhého. Tím neochotněji s vizí umělce, pokud se zrovna nepřiblíží té jeho.. Nechci ani domyslet, co by s Kyticí provedl kdokoliv jiný, než takový mistr kompozice, dynamiky a bizarního oka, jakým je F.A.Brabec. Kritizovat technické disciplíny by proto bylo ode mne ještě větší odvahou, než od režiséra Kytici natočit. Malé zklamání je pro mě jindy skvělý Karel Roden, který svojí trapnou artikulací a frázováním svou postavu degradoval na komickou a to v básni, která by měla být ta nejděsivější a role Polednice, která má sice plachetku, hnáty křivé, ale měla by být malá a Polívka má bezmála dva metry. Jistě se dočkáme dob, kdy bude hrát Popelku, Barunku nebo Marušku Kudeříkovou..

Zorro: Meč a růže (2007) (seriál) odpad!

Když se pokusím akceptovat (alespoň teoreticky) telenovely vznikající v amazonské džungli jako součást světového filmového umění (opravdu jen teoreticky!), patří Zorro k těm nejhorším..

Vím, že jsi vrah... (1971)

Film nedosahuje kvalit trilogie s majorem Kalašem, ale i tak důstojně reprezentuje českou školu filmové detektivky. Profil vraha je slušně psychologicky vykreslený a přesvědčivě zahraný. Scéna ve vaně je velmi sugestivní a sama Alena Vránová na ní vzpomíná nerada. Jiří Adamec se do role vraha položil tak dokonale, že jí málem utopil doopravdy. Se stejnou vervou se dnes položil do potápění české televizní zábavy v seriálové tvorbě. TV Nova tím však zajistil pestré koláče sledovanosti..

Čas dluhů (1998)

Pokud šlo ještě vyvařit z hrnce s visačkou Čas sluhů něco poživatelného, mělo se to stát, dokud byla voda ještě teplá a ne za téměř deset let.. Vznikla tak jen nastavovaná kaše, kdy chyběl čerstvý základ a nepomohly ani přísady jako Taťána Vilhelmová, Lucie Bílá a Jiří Lábus. Kaše se houlá v ústech, je mazlavá a stydne na talíři.. Další gradování manželství Milana a Dany je neúnosné a nezachránila by ho ani účast Útvaru rychlého nasazení, či pohřební služby.. Potom mne ovšem napadá Válka Roseových anebo se myšlenek na pokračování radši vzdát…

Čas sluhů (1989)

Jelikož mám kladný vztah k ženskému pokolení, nebudu zde rozvádět úvahy o nezničitelných bestiích jako je Dana a jelikož jsem lidumil nebudu blahořečit svaté inkvizici, že podobné mrchy upalovala na hranicích, protože tak činila i s nevinnými.. Každopádně obdivuji půvabnou Irenu Pavláskovou, že vstoupila jako mladá režisérka a žena na tenký led tohoto společenského tématu a dokonce svým debutem, velice zdařilým. Škoda, že jeho aplaus zanikl v řinčení klíčů sametové revoluce, což bylo vzhledem k odvážnému scénáři více než symbolické. Výkon Ivany Chýlkové, Karla Rodena a hudba skupiny ZOO posouvají film do kvalitativně vysokých hodnot a i po několika projekcích z něj stále mrazí.. Často se bavím myšlenkou, jak by se s Ivanou Chýlkovou, pokud by taková byla v civilu, vypořádal její současný partner, Jan Kraus :-)

Mlha (2007)

Kdysi jsem se rozhodl sbírat zfilmované romány Stephena Kinga. Stále víc si však připadám jako houbař, který na konci lesa zjistil, že má skoro celý košík plný prašivek, vesměs nepoživatelných a někde mezi nimi se krčí pár hříbků. A dnes jsem našel pořádně zapařeného satana!! Velké očekávání zůstalo hluboko v mlze a zůstalo rozčarování, rozpaky a zhnusení. Jednu hvězdičku dávám za brilantní sociologickou studii chování vzorku amerických obyvatel mnoha vrstev a na horor, thriller, Kinga a Darabonta mi už žádná nezbývá.. Mám jen dvě starosti: Že mi moje Topka zahltí poštu, protože jsem s ní snad poprvé v rozporu, a jak se v následujících dnech vyhnu několika lidem, kterým jsem film na základě hodnocení vychválil a doporučil..

Mlha (1980)

Koktejl namíchaný z béčkových scén, hororových klišé, trochou Kinga a navrch bílá pěna tísnivé atmosféry. Pokoušel jsem se ho zamíchat, ale ingredience se mi nespojily a jejich hranice zůstaly dobře patrné. Ano, ve filmu jsou slabší místa, ale přece jen převládají ty carpenterovsky hororové a kvalitní o jeho typické děsivé hudbě ani nemluvě. Přesto však Mlha není horor, po kterém bych se bál jít v noci do hlubokého lesa nebo na hřbitov..

Collateral (2004)

Nejsem takový znalec, abych hledal důvody pro stržení hvězdičky v drobných technických nuancích.. Michael Mann je prostě mistr a všechno si jako vždy uhlídal. Poměrně běžný příběh je rozveden do kvalitních dialogů, které vyvažují slušné akční scény natolik, že drží diváka v napětí. A jestliže použil digitální kameru pro dokonalejší prokres nočního města, jistě věděl proč a kvalitě to rozhodně prospělo. Otázkou je, zda neměl do role nelítostného nájemného zabijáka Vincenta obsadit někoho drsnějšího, přestože jí Tom Cruise zvládl výtečně. S jeho zženštilým ksichtíkem by však měli maskéři méně práce, kdyby hrál Amélii z Mortmartru, než brutálního vraha..

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump je tak krásný a dokonalý film, že nemám čas, chuť, ani pomyšlení přemýšlet o manipulaci s divákem a jeho citovém vydírání. A pokud ano, tak v úplně jiné rovině: Který tvůrce, ať už slavný, či bezejmenný se o to nesnaží? Který nehoří touhou diváka ohromit, rozesmát, rozplakat? A asi žádný nechce prvoplánově diváka unudit, otrávit a uspat.. Zbývá tedy hovořit o míře talentu, odvahy, štěstí, aby vznikl film, jako je tento. A pak se milerád dávám k dispozici a nechám se vydírat! Forrest Gump je úžasný film, který si sotva která televizní stanice dovolí vysílat v jiném, než hlavním večerním čase i po patnácti letech…