• Krátkometrážní

Andaluský pes (1929)

Očičko, žiletka, měsíc, hodiny přehozené přes židli, ruka prolezlá mravenci a páteři, které za sebou tahá klavír. Zapomeňte na logiku, tady jste ve snech a svém vlastním podvědomí. Surrealistická klasika. Nesnažil jsem se to pochopit a mám takový pocit, že autorům o to nešlo. Nádhera :)

Andrej Rublev (1966)

Andrej Rublev byl nejslavnější malíř ikon vůbec, pravoslavná církev ho dokonce uctívá jako světce. Tento film je jeho životní příběh. Andrej, který zasvětil svůj život umění, putuje světem, poznává lidskou krutost, aroganci, touhu po penězích a marných věcech.... Asi bych se na tento film měl dívat jako na pravoslavnou ikonu, prominout mu statičnost i určitou naivitu ve vyjádření i určitou záměrnou a suveréně působící neobratnost a soustředit se na dokonalost myšlenky. V mnoha scénách fascinující film, v mnoha jiných spíše mlčící podivnost (zvlášť závěr filmu). Rozhodně skvělé dílo, které bych od režiséra Stalkera nečekal.

Animatrix (2003)

Aneb co se do Matrixu nevešlo jako série krátkých filmů v anime stylu. Animace, kresba a atmosféra je perfektní, dějová a myšlenková kvalita jednotlivých příběhů ale dost kolísá. Nejvíc se mi líbilo rozhodně zcela geniální Detective Story a Program. Naproti tomu World record nebo Beyond bylo příšerné. Pokud se vám líbí Matrix, tentokrát spíše jeho svět a filosofie než film jako takový, a pokud vám vyhovuje jeho inspirace anime stylem, rozhodně neuděláte chybu.

Annie Oakley (1894)

Snímek z Edisonova studia z dob, kdy se dotyčný snažil zachycovat filmem zajímavé lidi své doby. Slavná Annie Oakleyová byla proslulá střelkyně, takže tady ji překvapivě uvidíte střílet do terče.

Ano, šéfe! (2009) (pořad) odpad!

Pohlreich, který by mohl sloužit jako ztělesnění snobství a arogance, si stěžuje na sice možná nesnobské, ale celkem neškodné české restaurace a uráží kuchaře. Kdyby to aspoň bylo trochu vtipné. Možná by bylo levnější natočit jedno dlouhé kontinuální pípnutí a se zbytkem pořadu se ne***pííííííp****at, výsledek by byl zhruba stejný.

Antibody (2008)

Vizuálně vynikající krátký film o ženě, která je držena v ponurém vězení a lékařsky zkoumána, protože trpí záhadnou chorobou. Hádá se se spoluvězni ve vedlejších celách, občas ji odvezou na prozkoumání těla. Trochu amatérské (což nemyslím jako výtku), dost depresivní (ty výstřely v sedmé minutě! ale i jiné scény se spoluvězni), parádně gradující, kamerově precizní a výborně provázané, ty skvrny na těle jsou udělané docela hezky - nepochybuju o tom, že je to skvělý film. Nedávám pět hvězd jen proto, že to prostě není můj šálek čaj...ehm, krve; horrory tohoto typu mi prostě nic neříkají, vám třeba ano. Navíc mi to přijde trošku překombinované a ukecané na krátký film. Link: http://vimeo.com/3317200

Antropofág (1980)

Jedna z největších klasik morbidního filmu má sice neuvěřitelně nudný začátek (v prvních padesáti minutách se prakticky nic neděje), ten ale přispívá k vybudování skvělé atmosféry strachu. Morbidit tu je málo, ale jsou výborně podané a dohnané do extrémů (byť gore efekty odpovídají poměrům italské nízkorozpočtové scény osmdesátých let). Tak nějak si představuju napínavý horror. A nevím, proč si všichni stěžují na hudbu, mě se dost líbila. Pět hvězdiček bych dal už za perfektní studnovou scénu. Kanibal v podání scénáristy filmu George Eastmana je perfektně zahraný a ještě líp namaskovaný, přiznám se, že na konci, když bezradně pojídá vlastní střeva, mi ho bylo docela líto. A toho filmu vlastně taky, protože jeho kvality (skvělou atmosféru a brilantní studii myšlení psychopata, IMHO plně srovnatelnou třeba s Osvícením) nejspíš málokdo dokáže ocenit.

Apocalyptica: The Life Burns Tour (2006) (koncert)

Jedna z mých nejoblíbenějších skupin na turné s jedním z jejich nejlepších CD. Atmosféra metalového koncertu je taková normální, o headbanging rozhodně není nouze, prostě video stránka mně nějak extrémně nezaujala (přes kvalitní moderování Eiccy Toppinena). Písničkám, které znám z CD Plays Metallica for four cellos, spíš uškodilo přidání bicích, ostatní jsou ale prostě úžasné. Apocalyptica je rozhodně jedna z nejlepších skupin, které se v oblasti metalu dají najít a tenhle živák to jen dokazuje - i když ještě radši je mám ve studiových verzích.

Apokalypsa (1979)

Rozmáchlý (no dobře, megalomanský) Coppolův epos o beznadějnosti a šílenství války i života, depresivní plavba amerických vojáků, všemocných i bezmocných zároveň, vietnamským peklem. Hrůzy války, válečná nálada a depresivní filosofie, některé pasáže byly naprosto magické (prohledávání vietnamské džunky, ostřelování amerických zákopů, kurýr, závěr), některé trochu nudné (většina v domě francouzských osadníků). Depresivní atmosféra tvořená naprosto šílenými prostředky. Pro mě nejlepší válečný film vůbec. To je Baudelaire? Krutá báseň pro děti. Ale musí vědět, že život je krutý.