• Krátkometrážní

Nadměrné maličkosti - Případ mediálního trpaslíka (2004) (epizoda)

Dejdar jako majitel bulvárního časopisu se soudí s pornohercem, ztělesněným J. A. Náhlovským, o urážku na cti. V mnoha směrech trefnější satira, než by si část českých hvězd byla ochotna připustit.

Nahá jsi krásná (2009) (pořad) odpad!

To myslíte vážně? Úplná, navíc odporná blbost. Přitáhnou do studia nějakou ženskou a chvilku ji přesvědčují o tom, že je krásná (přičemž není ani nahá, ani krásná) a že správné oblečení určitě zakryje zbytnělé adipocyty (nezakryje). Rádoby kontroverzní titul má asi nalákat pár nadrženců - pokud patříte mezi kandidáty na ně, opravdu není o co stát. Je to v podstatě totéž, co starší Vypadáš skvěle, jen o něco odpornější a rádoby víc šokující. Ach jo...to jsem si myslel, že po Rodinných poutech už televize (tím nemyslím Primu, ale televizi jako takovou) nemůže klesnout hlouběji... Varování: i deset minut z tohoto pořadu může způsobit noční můry, nespavost a záchvaty exhibicionismu...

Nahá mezi kanibaly (1977)

Přesně po tomhle jsem vždycky toužil :-) Z dosud viděných kanibalských horrorů (nechci být neskromný, ale to znamená všechny krom toho merdoso Natura contro, které nemůžu sehnat) je toto ten nejujetější :-) Co se konečně dalo čekat, když spojí své síly věhlasný magor Joe D'Amato, softpornová hvězda Emanuelle a kanibalárnová žánrová schémata? Pravda, d'Amato natočil spíše porno v kanibalských kulisách než klasickou kanibalárnu. První třetina filmu se odehrává ve New Yorku, respektive v Emanuellině posteli, a dějově se točí kolem příprav na expedici novinářky Emanuelle na (s)expedici za kanibaly a budování vřelých vztahů mezi členy výpravy. Asi jediné, co je na této části dobré, je krom černobílého snuffu - někde jsem slyšel, že skutečného, ale to asi těžko - úvodní sekvence v blázinci. Pak se přesuneme do Amazonie (mimochodem, celé se to natáčelo v Itálii, v Laziu... tak ať zde tolik přemnožení kubrickovci pořád nemachrují s tím, že v Olověné vestě dotyčný namaskoval Anglii za Vietnam - D'Amato to uměl taky, dokonce věrohodně namaskoval Lazio za Brazílii, což je nepochybně náročnější). Po přesu nu do džungle se ještě pořád nic moc neděje, jen trochu pohlavně stýká (systém každý s každým) a pak pobíhá džunglí a pluje po řece někam do pryč, pak tam teprve (asi deset minut před koncem) přijdou kanibalové a trochu si povraždí a poznásilňují. Ovšem romantická scéna, kde dvě šaty nemající dámy v paprscích slunce a držíce se za haxny vstupují do vody (nejspíš plné piraňí), opravdu nemá v kanibalárně co dělat. Nutno říct, že na Lauru Gemser se zcela nepochybně dá dívat, ale holt pokud čekáte kanibalský horror a dostanete porno, je to mírné zklamání. Na druhou stranu musím taky říct, že pokud nebyla má očekávání splněna, je to výlučně moje chyba - měl jsem čekat spíš porno než vražednou kanibalárnu, a byl bych uspokojen. Po čistě technické stránce je film rovněž zajímavý. Naprosto odporné herecké výkony (i na úroveň porna) , nikomu nevadí, že v jednom záběru jsou jedni komparsisté a v následujícím úplně jiní - totéž platí o dekoracích a technické kvalitě vůbec, Ed Wood byl proti d'Amatovi Tarantino. Debilní scénář (d'Amato neuměl ty erotické scény ani nějak inteligentně zakomponovat do filmu), jinak to docela ujde. Kupdivu docela slušná kamera a gore efekty, i když těch není tolik, kolik bych chtěl (rozřezaná ňadra 2x, odřezání hlavy a posléze pyje v úžasném černobílém provedení, jedení mossssssssssssssssssků, rozříznutí těla strunou), čekal jsem něco podstatně horšího, ale taky něco podstatně morbidnějšího. Celkový verdikt... no, něco mezi odpadem za totální příšernost a čtyřmi hvězdičkami za příjemnou ujetost, dávám dvě a připojuji nejšílenější dialog, jaký se v kanibalárně kdy vyskytl - nálseduje okamžitě poté, co Emanuelle vysloví svůj záměr putovat za kanibaly. Představte si u toho nadržený ksicht Laury Gemser a posléze sex na pilíři mostu :-) - Maybe I am crazy. But now I want to make love. - Right now? - Right now!

Náhražka (1961)

Název znamená "Náhražka". Jugoslávská groteska o tvoru (kdyby to bylo podstatně lépe nakreslené, mohl bych ho označit za člověka), který má úplně všechny plážové potřeby nafukovací: gril, matraci, udici, ženskou. Ukáže se, že s nafukovací ženou jsou ještě větší problémy, než s nenafukovací. Silně mi to připomínalo jeden díl Krtečka, ale nemůžu si vzpomenout, který to byl, navíc téma je prostě i na těch pouhých deset minut příliš dlouhé, roztahané, nafouknuté. Vysloveně debilní animace a hudba, odporně infantilní kresebný styl (= všechno je převedeno do zaoblených pastelově zbarvených trojúhelníků, je to ještě nechutnější než Disney) v kombinaci s neinfantilním, ale stejně dementním tématem. Ta jedna hvězdička je za jistou nafukovací parybu, která je na celém filmu asi jediným vtipným prvkem.

Napoleon (2002) (seriál) odpad!

Clavier jako Napoleon? To je snad vtip. Historicky neuvěřitelně nepřesné drama o francouzském císaři, fakt, že bitva u Slavkova se natáčela v Maďarsku mluví sám za sebe :) I když třeba Malkovich jako Talleyrand nebyl špatný, dávám odpad, protože takhle by opravdu historický film vypadat neměl.

Na stromě (1971)

Nejspíš nejabsurdnější Funésova komedie. Auto, v němž shodou okolností jede bohatý průmyslník, mírně hipízácký stopař a jeho kamarádka, sletí z útesu a přistane na košaté pinii. Několik dní jsou na stromě, dohadují se, vymýšlí plány útěku - a těchto několik dní zobrazuje přítomný film. Úžasná atmosféra a herecké výkony všech zúčastněných, scénář nemusí být všem po chuti, jeho humor je spíš situační než hláškový, a navíc opravdu velmi ujetý, ovšem to mně ani trochu nevadí (scéna se zrcátkem rules :), navíc scénky s reportérem, četníkem a ožralým farářem jsou opravdu geniální). Není to pro každého a je to trochu jiné, ale pro mne je to spolu s Pošetilostí mocných možná nejlepší film s Funésem. Budu vám v tom souboji klidně dělat sekundanta, pokud si jako zbraň zvolíte minomet.

Na špičce celerové příšery (1979)

Nějak začínal i Burton. Jednoduchá animace infantilních kresbiček tvoří mírně paranoidní horrorovou šílenost. Hudba je sice úžasná, přesto tato kratičká blbůstka není nijak zvlášť zajímavá.

Náš vůdce (2008)

Normálně to nedělám, ale napřed se zastavím u dabingu, se kterým jsem tento film omylem viděl (i když, vzhledem k tomu, že originál je v nejodpornějším myslitelném jazyce jsem asi o nic nepřišel) - kupodivu nedopadl tak tragicky, jako jinak dopadá téměř vždy, mimo jiné jistě i díky i nad očekávání skvělému dabérskému výkonu Ivana Trojana v hlavní roli - pro role diktátorů má tento herec neuvěřitelný talent. ||| Film o týdenním školním projektu, majícím vysvětlit žákům klady demokracie. Oblíbený učitel Wenger (a zase - proč všudam cpou oblíbené učitele?) má dělat školní projekt o autokracii a rozhodne se studentům takovou malou školní pokusnou totalitu předvést. Jejich organizace se nazve Vlna a má vše, co má správná organizace mít: logo, pozdrav, uniformu, nepřátele a především vůdce. Projekt se mu ale začne mírně vymykat z rukou a dojde k ... Hodně neobvyklá analýza totalitního systému na prostředí, které je už sice velmi otřepané, ale v kombinaci s tématem působí inovativně a je zpracováno velmi nadprůměrně. Ale ještě jsem se nezmínil o konci. Označil-li jsem kdysi za nejpřekvapivější a nejgeniálnější konec kingovského thrilleru Mist, je tomuto snímku Vůdce vážným konkurentem. Po pravdě, nedokážu si představit depresivnější a tragičtější závěr. ||| Přes mírně násilně popsané poměry ve škole (i když jsou docela reálné), přestože osobní život postav má až rušivě velkou úlohu, a především přesto, že (spoiler) přerod Vlny ze školního projektu na obecné hnutí je v tomto pojetí zcela nelogický (endspoiler) a Vlně chybí ideály a myšlenky,což je nezbytná podmínka, přesto všechno, se mi pojetí filmu hodně líbí. Film není technicky nijak geniální ani svým pojetím a zpracováním nepatří do zlatého fondu světového filmu. Přesto je to rozhodně hodně nadprůměrná studie totalitalitarismu i školství, o který by byl svět podstatně ochuzen, kdyby nevznikl.

Náves (2006) (seriál) odpad!

Zatím nejpříšernější viděný český seriál. Možná je neobjektivní hodnotit po dvou viděných dílech, ale víc bych nezvládl.

Návrat k rozumu (1923)

Zrod filmového dadaismu, zajímavá obrazová sekvence. Pokud by u podobných filmů měl smysl popis děje, vypadalo by to asi takhle: hřebíky, zrnění, špendlíky, rýsováčky, negativy, cosi, žárovky, cosi, cosi, cosi, lunapark, ufo, cosi, tma, cosi, cosi, lampy, cosi, cosi, spirály, cosi, papír, vlas, drát, cosi, cosi, cosi, cosi (spoiler alert ), cosi co se sype, divná mřížka, stíny, cosi, cosi, kozy :-) Vše mimochodem rotuje, ubíhá, tak jako nelítostný, prchavý život... (endspoiler) Pěkná klavírní hudba Donalda Sosina, jinak mne nijak zvlášť neoslovilo. Dadaismus ve smyslu Tzary a jemu podobných mi to nepřipomíná obsahem ani formou, od dadaismu bych čekal spíše trhané cáry myšlenek, generující v hlavě náhodná čísla, a ne tyto poměrně ucelené záběry. Výtvarně je to docela podobné Ruttmannovým Opusům. Emak Bakia je mnohem zajímavější. http://www.youtube.com/watch?v=dNYhgcV3o-E