Akta X - Průbojný (1996) (epizoda)

Jeden z najlepších záporákov, ktorému som od začiatku prial iba rýchlu smrť. To jeho vplyvu sa dostane aj Mulder, no napokon, ako inak, tento boj vybojuje.

Inside the Labyrinth: The Making of 'The Silence of the Lambs' (2001)

Veľmi komplexný dokument o nakrúcaní jedného z najlepších thrillerov všetkých čias. @WolfR trefne uvádza, že je podobne mrazivý ako film, aj keď je tam časť,  kde zainteresovaní hovoria, že aj nakrúcanie takého hororu môže byť "fun"! 😁

Mlčení jehňátek (1991)

I'm having an old friend for dinner... posledná hláška filmu ho dokonale vystihuje. Thriller tak výnimočný, tak čierno humorný, tak dusný, tak drsný, tak výborne vyskladaný s dokonalými hereckými výkonmi Anthony Hopkinsa a Jodie Foster... že lepšie sa už nakrútiť asi nedal. Dôkazom toho je aj jeho predchodca The Manhunter, ktorý postavu Hannibala Lectera tak výborne nevystihol.

Jeden svět nestačí (1999)

Sophie Marceau je jedna z najzmyselnejších bond girls. A Pierce Brosnan tu zahral svoj priemer,  ani nenadchol, ani nesklamal.

Leonard Cohen: I'm Your Man (2005)

Od dokumentu o takom umelcovi, ako je Leonard Cohen, by som čakal oveľa viac. Škoda nevyužitej šance.

Červený drak (1986)

Atmosférický, ponurý a napínavý kúsok, na ktorom je významne vidieť rukopis Michaela Manna. Zo všetkých 4 filmov o Hannibalovi Lecterovi je asi najslabší,  ale nevadí, výborne naladí na zvyšok - The Silence of the Lambs, Hannibal aj Red Dragon.

Bio Ráj (1988)

Silu tohto filmového drahokamu vyjadruje asi najviac záverečná scéna,  keď sa už muž Totò Di Vita pozerá na vystrihané scény bozkov z mnohých čiernobielych filmov a dojme ho to rovnako, ako diváka. Táto scéna so Jacquesom Perrinom sa nakrúcala podľa Giuseppeho Tornatoreho len dvakrát. Druhýkrát sa musela preto, že sa Perrin prvý raz natoľko rozplakal a rozcítil, že to bolo nepoužiteľné do filmu. Strihačom tohto momentu na plátne je sám režisér, ktorý na túto rolu oslovil samotného Federica Felliniho. Ten ponuku zdvorilo odmietol s tvrdením, že strihačom by mal byť niekto neznámy. Aby to diváka nevyrušovalo. Napríklad samotný Tornatore. V tej dobe ešte málo známa osobnosť talianskeho filmu. Tornatore ponúkol divákovi ódu na filmové umenie, ódu na staré kiná, sicílsky vidiek, jednoducho ľudský príbeh plný dojatia, dobroty, lásky a nádeje. A v kombinácii s nadčasovou hudbou ďalšieho génia Ennia Morriconeho ide o nezabudnuteľný zážitok.

Un sogno fatto in Sicilia (2000) (TV film)

Taliansky režisér Giuseppe Tornatore sa zdôveril divákovi, prečo ho tak film fascinuje. Dokument jednak obsahuje úžasné momenty z jeho tvorby, ktorá ako on hovorí - nie je o nostalgii za niečím, čo bolo a už nebude. Ale v minulosti hľadá odpovede na súčasnosť. Výstižným momentom je aj tvrdenie o jeho milovanej Sicílii a Sicílčanoch. Majú len jednu zásadnú dilemu, či ostať,  alebo odísť. Presne ako Totò Di Vita, keď dospeje v Cinema Paradiso. 🇮🇹

Talk show Milana Markoviče (1993) (pořad)

Túto reláciu som mal ako tínedžer veľmi rád,  pozeral som ju spolu s rodičmi. Pre nich to bol vtedy taký pozitívny ostrov deviácie, pretože neznášali HZDS, Mečiara a typ správania a politiky, ktorú zosobňoval. Pamätám si raz, ako sa v debate bavili s Figeľom o rodine, deťoch,  o tom, že je konzervatívec. Má 4 deti. A Markovič na to - to ste robili len štyrikrát? 🤣 Aké je smutné,  čo sa s Markovičom stalo postupom času. Hoaxer, konšpirátor atď. Škoda,  možno za to nemôže, neviem... Áno,  bola to taká lacnejšia forma zábavy,  ale patrila do svojej doby a splnila svoj účel. Čokoľvek,  čo nasralo Mečiara,  plnilo svoj účel. 😊✌️

Rodina Sopránů - Bezpracný zisk (2002) (epizoda)

Meadow je v tejto časti neuveriteľne protivná a do tej Európy by sa mala asi naozaj upratať. Adriana La Cerva si narobí poriadne problémy,  keďže sa stretávala s agentkou FBI. Dostane ponuku,  ktorá by sa v jej situácii nemala odmietať.