Dalších deset minut (2002)

Príjemne strávených 90 minút. Jednotlivé poviedky pomaly plynú, nikam sa neponáhľajú. Musím však upozorniť, že táto zbierka nesadne každému. Ale v tomto prípade predpokladám, že divák už tak trochu vie, do čoho ide a nečaká návaly adrenalínu. Ako u každého podobného projektu, i tu je problémom nevyváženosť jednotlivých poviedok, no ako celok to na mňa pôsobilo dobre, keďže lepšie časti dokázali vyrovnať tie horšie. Vyzdvihnúť musím najmä poslednú poviedku, ktorá dokázala byť zároveň vtipná i veľmi, veľmi smutná a rozhodne sa zapísala do môjho top 10. Dal by som štyri hviezdičky, no za niektoré "nepodarky" dávam lepšie tri. Tie "nepodarky" radšej nebudem špecifikovať, nech si každý urobí názor sám. Môj verdikt: jednoznačne pozrieť, no neočakávať priveľa.

Kafe a cigára (2003)

Bez príbehu, bez začiatku a konca, bez vzájomného prepojenia. Nudných 90 minút, ktoré vás buď znechutia hneď na začiatku alebo uspia do príjemnej pohody, ktorá zaváňa až trestuhodným ničnerobením. Pokiaľ vás dokáže uspokojiť pohľad na dvojicu ľudí, ktorí za stolom vedú nezmyselné reči, máte sa na čo tešiť :) Pre mňa príjemná pohodička pri káve, na ktorú asi nikdy nezabudnem. Zoberte si z práce voľno, pripravte plnú kanvicu tej najhoršej kávy (fajčiari môžu pridať spaľovač tabaku) a pohodlne sa usadte. Reality show začína..

Mrtvý muž (1995)

V záplave kladných hodnotení a nadšených výkrikov sa cítim mierne nesvoj. Videl som každý jeden Jarmuschov film, no práve Dead Man mi príde ako čistý priemer. Áno, nechýba úžasná hudba či atmosféra, ktorá by sa dala krájať, no chýba niečo, čo by tieto dve chutné ingrediencie spojilo. Ale nechcem haniť, jednoducho sa to netrafilo do môjho vkusu. A keď už som tu, nemáte niekto tabak?

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Po dopozeraní som nemal slov. Úchvatý zážitok, ktorý som absolútne nečakal. To, že Jarmusch natočí "normálny" film som považoval za rovnako pravdepodobné ako zmŕtvychvstanie Ježiša Krista (ehm.. t.j."nepravdepodobné"). A stalo sa. Keby len stalo, ide o skĺbenie atmosféry Jarmuschových "podivností" s príbehom a celkovým poňatím, ktorý je schopný stráviť aj bežný divák. A najzaujímavejšie je, že filmu to prospelo a sklamaný nebude ani zaritý Jarmuschov fanúšik, navyknutý na poriadnu dávku atmosferickej dekadentnej nudy. Vtipné, pútavé, napínavé, dojímavé. A tá hudba, tá hudba!

Gran Torino (2008)

Pre mňa osobne obrovské prekvapenie a jednoznačne najlepší americký film roku 2008. Na začiatku som mal trochu pochybnosti, keďže zatrpknutý americký veterán a patriot je, mierne povedané, klišé. Po dvadsiatich minútach ma však film zhltol a rozžutého vypľul až pri záverečných titulkoch. Myslím, že najlepším indikátorom dobrého filmu je, keď na konci ostanete nemo sedieť a vypliešťať oči na pomaly plynúce titulky. Stalo sa.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Woody Allen sa vrátil, omladol a ukázal, že aj jeho stokrát opakovaný námet môže byť stále príťažlivý. Film je, trochu nečakane, plný vášne a pseudointelektuálne dialógy ustúpili čisto "animálnym" emóciám (veď pochopíte). Javier Bardem a Penelope Cruz excelujú a rola šialenej umelkyne Penélope dokonale sadne. Scarlett Johansson, na ktorú to Woody pôvodne celé napasoval, hrá až druhé husle, no to filmu nič neuberá na príťažlivosti. Z celého snímku som mal úžasný pocit a vedomie, že môj obľúbený Woody ešte nepatrí do starého železa, ma nesmierne teší. A garantujem vám, že po zhliadnutí dostanete silné nutkanie ujsť do Španielska :)

Přepadení v Pacifiku (1992)

Na tomto som vyrastal a keď som sa (ako filmový snob) odhodlal po rokoch na repete, zistil som, že tento film milujem stále. Nič zložité, iba čistá akcia, výborné hlášky, slušné herecké výkony a samozrejme Reibeck a jeho bujabéza :-D Priznávam, že tá posledná hviezdička je z nostalgie..