• Válečný

Hoří v Paříži? (1966)

Prekvapujúco dobrý film. Miestami svojom štýlom pripomínal "Najdlhší deň" - príbeh sa skladá z mozaiky rôznych príbehov účastníkov. Veľmi oceňujem, že tvorcovia sa snažili aj čo sa týka použitej vojenskej techniky, bonbónikom bol záber na francúzske tanky R-35/H-35. Nevadila mi ani dlhá stopáž, naopak ľutoval som, že je už "koniec".

The Password is Courage (1962)

Príbeh o britskom vojnovom zajatcovi, ktorý sa neustále snažil robiť problémy svojim väzniteľom, až nakoniec zorganizoval útek z tábora...

Operace Valkýra (2004) (TV film)

Veľmi zaujímavý film, ktorý sa snaží pridŕžať sa skutočným faktom. Napriek tomu, že predstavuje Stauffenberga - hrdinu, tvorcovia neprepadli prílišnému idealizovaniu a ukazujú aj chyby, ktorých sa on a organizátori atentátu a prevratu dopustili. Sebastian Koch bol veľmi presvedčivý, vyzeral ako keby bol skutočne nemeckým dôstojníkom od narodenia. Z rovnakého dôvodu mi vo filme "chýbal" ďalší podobný typ - Thomas Kretschmann. Podľa mojej mienky by sa bol určite lepšie zhostil úlohy von Haeftena (Stauffenbergovho pobočníka) ako romantický Hardy Krüger Jr.. Rovnako po stránke pôvodnej techniky bol film veľmi hodnoverný. Celý čas sa v ňom "preháňajú" originálne KDF-ka, Horchy, Ople Blitz a dokonca aj lietadlo Ju52m3 "Tante Ju" (aj keď s chybným výsostným označením na krídlach). Celkové hodnotenie je 4,5 , ale zaokrúhlim na celé hore...

Desátník a ti druzí (1965)

Film, ktorý je doteraz v Maďarsku akýmsi kultovým filmom. Podľa hodnotenia maďarskej stránky filmklub (niečo podobné ako csfd) je to 10. najlepší film všetkých čias, s hodnotením 4,65 z 5 (314 hlasov). Na imdb.com dostal hodnotenie 9,3 (320 hlasov). I keď podľa žánru je to komédia, sú v nej aj pomerne vážne pasáže, ktoré pripomínajú krutú realitu tých dní. Možno je to tým, že pôvodne to mala byť dráma, tvorcovia však nevedeli, ako bude prijatá verejnosťou (bolo len 20 rokov po vojne), preto žáner "zľahčili".

Jen počkej...! (1969) (seriál)

Parádny seriál. Pačil sa mne (a stále sa mi páči), môjmu otcovi a mame, a teraz je z toho unesený aj môj štvorročný syn. Dokonca som mu teraz našiel ďalšie dve pokračovania na ruskom webe - 19. a 20. diel! Nakrútil ich syn režiséra Viačeslava Koťjonočkina a venoval ich pamiatke svojho otca. Kto by si myslel, že je to len napodobnenina a slabý odvar tých pôvodných dielov, tomu prezradím, že sú určite lepšie, ako napríklad 17. a 18. diel a kvalita sa blíži k tým dielom zo začiatkov.

Trosečník (2000)

Ďalší film môjho obľúbeného "pána herca" Toma Hanksa, ktorý rokmi zreje, ako dobré víno. Excelentne zahratý príbeh človeka, ktorý je v dobách, keď sme úplne zhýčkaní modernou civilizáciu, odkázaný na seba. Napriek tomu, že skoro celý film vidíme len jeho, vôbec si to neuvedomujeme. Ku koncu si dokonca ani veľmi nevšímame tých ostatných. Neviem inak hodnotiť, ako *****

Vichry války (1983) (seriál)

Tento seriál som videl niekedy v polovici 80. rokov na rakúskej TV stanici ORF. Podľa toho som ho aj pôvodne hodnotil ***. Teraz som ho však dopozeral v češtine a okamžite som ho prehodnotil maximálnym počtom hviezdičiek. Veľmi dobre odvedená práca tvorcov. Pomocou fiktívnej rodiny námorného dôstojníka Henryho spoznáme príčiny, dôvody a pozadie vypuknutia 2. svetovej vojny a môžeme spolu s nimi prežiť jej udalosti až do vstupu USA do konfliktu. Jediné čo sa tvorcovia "kopli" bolo zobrazenie sovietskych vojakov. Ich uniformy a hodnostné označenia v roku 1941 boli úplne iné ako tie, do ktorých ich obliekli. Tie na hercoch zodpovedali stavu na konci vojny. Samozrejme nehovorím o v seriály použitej bojovej technike, čo je samozrejmé, že sa len ťažko dá zabezpečiť pôvodná, z toho obdobia. Tu však išlo o fakty spojené s 2. svetovou vojnou a tie sa tvorcom podarilo divákovi priblížiť. Je to akýsi "dejepis vo filme". Pokračovanie seriálu s názvom "War and Remembrance" je nemenej zaujímavé a je škoda, že sa u nás nevysielal.

Nebeští jezdci (1968)

Film o hrdinoch, ktorí sa vôbec necítia byť hrdinami. Istým spôsobom boli hrdinami aj tí, čo ho nakrútili. Neviem a ani ho nemienim porovnávať s Tmavomodrým světom. Obidva vznikli v iných dobách, za iných podmienok. Ja to beriem tak, že sa navzájom dopĺňajú a snažia sa vyrovnať dlh tým skutočným hrdinom - našim vojnovým letcom. Napriek tomu im stále ešte dlhujeme...

Priťaženije (2017)

Málokedy píšem komentár, ale tento film si to zaslúži. Bol som veľmi prekvapený, čo dokázali Rusi nakrútiť. Jediná brzda v sledovanosti tohoto filmu bude, že ho nakrútili Rusi. Známy, ktorému som o ňom hneď referoval, keď sa dozvedel, že je ruský, hneď prehlásil - to asi nepozriem. Vďaka jednoduchým dialógom som titulky potreboval čítať len sporadicky. Dávam 4 hviezdičky, tú jednu odoberám, kvôli trochu dlhej minutáži.

Za hranicemi (2011)

Príbeh skupiny švédskych vojakov v čase 2. sv. vojny, ktorí sa dostali za líniu hraníc s okupovaným Nórskom.