• Válečný

Bojiště (1949)

Bol som príjemne prekvapený kvalitou tohoto filmu. Dokonca ani historickej hodnovernosti je málo toho čo vytýkať. Týmto samozrejme oponujem "kolegovi" Orlau32. To že vojaci 101. výsadkovej divízie mali pri nasadení u Bastogne vystroj "každá ves jiný pes" sa zakladá na skutočnosti. Táto jednotka bola na "zaplátanie" diery vzniknutej prekvapivým útokom v Ardenách nasadená tak kvapne, že nemala čas sa ani poriadne vystrojiť. Dokonca mala aj muníciu len tú, ktorú mali vojaci pri sebe. Preto sa vojaci snažili vystrojovať a vyzbrojovať "za chodu" (čo u výsadkárov vôbec nie je neobvyklé). Tieto fakty sa uvádzajú ako v oficiálnej histórii, tak aj v tej neoficiálnej, ktorú tvorí hlavne kniha S. Ambroseho "Bratstvo neohrozených". Celkovo je to pomerne pravdivý príbeh výsadkárov u Bastogne, ktorému nechýba ani drsný vojácky humor či ukážka psychického rozpoloženia vojakov. Myslím, že znesie aj porovnanie s dielom "Bastogne" zo seriálu Band of Brothers, a keď prihliadneme k roku vzniku, tak nedopadne ani tak zle.

Discopříběh (1987)

U obidvoch dielov je u mňa istá (a nie malá) zaujatosť. Chytľavé pesničky Michala Davida, ktoré mi pripomínajú sladké roky "mladosti" a zábery z mesta, približne obdobia z toho keď som tam trávil svoje vojenské mesiace. To je však všetko, dá sa to síce pozrieť x-krát, ale nedá Vám to žiadny silný kultúrny zážitok. Možno je to však tým, že o to tvorcovia ani veľmi nestáli. Chceli nakrútiť oddychový film o mladých, pre mladých, prešpikovaný pesničkami. A ešte niečo - keď som tam už bol (v Plzni), tak som si raz z búdky vytočil 42 53 18... a nič - Eva sa mi neozvala :)

Brady's Escape (1983)

V polovici '70. rokov Brady, bývalý pilot B-17 musí zastreliť svojho starého koňa - Aranku. Pri tejto smutnej úlohe ho spomienky vrátia do vojnových rokov. Bradyho bombardér zostrelia v roku 1944 na Debrecínom a so svojím zraneným kolegom dopadnú na padákoch do tŕstia v Hortobágyskej puste. Obyvatelia pusty im privedú lekára a schovávajú ich pred SS a Gestapom, ktorí na nich usporiadajú lov. Brady od pastierov koní dostane koňa Aranku a časom sa spriatelí s chlapcom Mikim, s ktorým sa rozhodnú prejsť k juhoslovanským partizánom...

Bitva o Okinawu (1962)

Príbeh by bol dobrý, len žiaľ realizácia nevyšla:( Každopádne by tento film stál za remake. Určite viac ako Ten prokletý obrněný vlak.

Orli nad Londýnem (1969)

Náhodou... Dosť podarený príbeh... Len škoda tých vymenených lietadiel... Vlastne, keby boli vynechali letecké zábery, ani by ten film o nič neprišiel. Ďalšia nedomyslená vec bola ten boj s tankmi na začiatku filmu - keby boli mali Spojenci v lete 40' bazooku... Napriek týmto pripomienkam to patrí ešte stále k tým pozerateľnejším "špagetovým" vojnovým filmom.

Hořké vítězství (1957)

Špeciálne vycvičená jednotka britských vojakov v Sev. Afrike, má za úlohu ukoristiť dôležité dokumenty z nemeckého veliteľstva, ďaleko v nepriateľskom zázemí. Po vysadení na padákoch sa im akcia vydarí, ale cesta späť cez nehostinnú púšť je veľmi náročná.

Pravděpodobnost nula (1969)

S obavami som začal pozerať a nakoniec som bol prekvapený. Na to, že je to taliansky film to bolo dosť obstojné. S filmami, ktoré tu vymenoval kolega Karlos80 sa to nedá porovnávať (okrem Bitva u El Alameinu). Súhlasím s výtkami ohľadne nemeckých uniforiem, ale na druhú stranu sa tu nepoužívali "náhražkové zbrane" ako napr. v Poslednom tanku (španielske deriváty Stenganu).

Masakr v Římě (1973)

Hm,mne sa to zdalo dosť nudné... Pozeral som to na pokračovanie, na trikrát. V nižšiespomenutom filme Šarlátový a černý bol Christopher Plummer, ako Kappler omnoho presvedčivejší. Richard Burton bol akýsi zasnený, stále zamyslený...

Bitva o Diên Biên Phu (1992)

Za prvé dve tretiny by som dal s prižmúrením oka *. Až dovtedy je to príliš rozvláčne a podľa môjho názoru zbytočne naťahované. Potom však už udalosti naberajú spád a tá posledná tretina si zaslúži aj ****. Kto však čaká krvavé a akciami nabité bojové scény, bude sklamaný. Napriek tomu neľutujem, že som vydržal až do konca. Dávam priemer - ***