Knight Rider - legenda se vrací (2008) (TV film)

Auto vynikající, ostatní? Katastrofa. Děj naprosto o ničem, snad 10 minut se člověk díval jen na auto, bez jakéhokoliv děje, bezduché dialogy, téměř žádná akce, nudné honičky. Téměř hodinu jelo auto jen v noci kamsi, po Route 66, no to snad ani není možné ne. OBčas se přebarvilo, občas něco kváklo. To dělá aji náš Favorit. Opravdu jsem čekal víc. K tomu ani nemá cenu něco psát, propadák prostě. Val Kilmer jediný trošku zachraňuje tenhle dlouho očekávaný a velmi nadsazený seriál. Nechápu,proč zas NBC blbne:D Ale David Hasselhof je pořád proutník, jako za mlada. Slabé po všech stránkách.

Kung Fu Panda (2008)

Obézní panda se valí a valí a valí. Po grafické stránce velice dokonalé dílo, skládám kompliment DreamWorks, po scénáristické stránce a po stránce zpracování už to tak dokonalé není. Začíná to efektně, ale děj se ztrácí někde za půlkou filmu, ztratíte tu nit a těžko se hledá, už to není tak dobré. Dokud byla Panda neohrabaný tajtrlík, sumo akorát v tibetském stylu, všechno bylo vtipné, ale jak se z ní stává mrštná laň, ztrácí to kouzlo. A když se štěstím vše dobře dopadne, musím si říct, že je to pro děti a ti se na to museli neuvěřitelně moc těšit, protože ta Panda je sice velká a tlustá, ale roztomilá. Umění kung fu je tajemství vesmíru. Sympatická pětice různorodých bojovníků a vyžraný zástupce ohroženého druhu a skvělá grafika, to je Kung Fu Panda.

Labyrint lží (2008)

Špionážní představení měl pod palcem slavný a všemi opěvovaný Ridley Scott. Což je samo o sobě zárukou dobrého pokoukáníčka. Když se k tomu přidají herci filmem protřelí jako Leonardo DiCaprio či Mark Strong, film rozkvete jako pomněnka. Osobně mám špionážní filmy rád, jsou totiž plné techniky, různých vychytávek a nejnovějších vymožeností, sledování satelitem je samozřejmostí a to, že si mohou přečíst, kolik máte na vašich hodinkách již v dnešních dobách otrlého diváka nepřekvapí. Ale co je na tomto filmu výjimečné? Jsou to dialogy, skvěle propracované, film je jimi prošpikovaný od začátku do konce a důležité je, že se člověk nenudí. Možná je zde méně vražd a výbuchů než v normálním snímku z konce 90. let, ale poněvadž je důraz kladen na jazykovou stránku, film se mi velice líbil. Leonardo se před svým šéfem Russellem nestydí a řekne mu, co si myslí, a to velice zajímavou formou. Mark Strong předvedl jedno ze svých nejlepších představení a byl snad ještě lepší než DiCaprio, protože takhle si představím jordánského šéfa rozvědky. Elegán, nekompromisní, ale se smyslem pro spravedlnost, i když si z Lea udělal legraci. A protože jak režiséř, tak herci potvrdili své kvality, mohu jen Labyrint lží doporučit. Srovnání s Nepřítelem státu či se Spy game plně podporuji a na filmovém poli je to důstojný protivník.

Let's Dance 2 (2008)

NEdosahuje kvalit jedničky, kromě choreografie, která je ke konci opravdu povedená, ze začátku nic moc, tak film nemá co nabídnout. Škoda, že to má takovou vzestupnou tendenci, kdyby si držel film stejnou kvalitu od začátku, hned by byl ve výšinách hodnocení. Zajímalo mě, jak se tvůrci poperou novou výzvou. Channing Tatum, ten kdyby se tam neobjevil, tak se na to snad ani nedívám, předvedl parádní představení, naneštěstí moc krátké. Chápu, že někomu, kdo je poněkud starší, tenhle kousek sedět nebude, protože není stavěný na takovou muziku, na takový život a styl, jakým se dneska mladí vyjadřují. Příběh je postaven tak nějak divně, nemá řád a hlavní představitelka furt jen něco řeší, skoro ani necvičí a na konci předvedou v dešti takové kousky jo. Ale ten závěr byl parádní z tanečního hlediska. U filmu si člověk odpočine, potěší oko a nemůže čekat nic extra. Pohledná dvojice protagonistů na tanečním parketě předvádí to nejlepší, mimo ně už je to horší. PRostě americký film s průměrnými herci a výbornou choreografií. A hudba byla taky slabší než minule, výrazně, to bych vytknul. Taneční film s horší hudbou, to se dělá špatně.

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

Mohutná propagace, oslavné sonáty, plná multikina a výsledek? Podprůměrný animák, který se ani nezmohl na to, soutěžit o tu čest, o nominaci na Oscara. A důvod je prostý, jednoduchý: příběh nemá co nabídnout. Madagaskar 1 měl nápad, určitý rámcový příběh a hlavně tučňáci byli dokonalí velitelé toho všeho humbuku kolem. Ne tak v Madagaskaru číslo 2. Kdo zde bude hledat hýčkání oka, technickou dokonalost a lahůdku na nudné odpoledne, bude zklamán. Snad jen armáda opičáků pod vedením tučňáka generála a létající hybrid z hvězdných válek stojí za zmínku. Pro děti ujde, pro dospělé (již se za velikého považuji) ztráta času.

Máj (2008)

Možná příliš nahoty a sexi scén je někde na škodu, ne tak v tomto snímku. Alespoň mužská část publika ocení eroticky laděné scény a krásná ňadra Sandry Lehnertové. V příběhu je vylíčena Jarmila jako trošku lehká dívka, nevím, jestli by byl Karel Hynek Mácha s tímhle zpracováním spokojen, ale film určitě nebyl psán výhradně v jeho stylu. V dnešní době jsou potřeba i jiné prvky, které se musí do děje zapracovat, aby uspokojily oko náročného světaznalého diváka. Návaznost na Kytici je zde partná od začátku filmu, je to takový alegorický snímek, který klade důraz na efekty, strašidelnost, dlouhé monology plné smutku a vážnosti. Vypravěč Jan Tříska si vzal velké sousto a zhostil se ho nevídaným způsobem. Poklonu musím složit hudbě, která je vážně skvělá a je na ni evidentně kladen velký důraz. Z uměleckého hlediska je to zajímavý a podle mě nedoceněný film, poněvadž pokud člověk nezná předlohu a není umělecky laděn, nebude se mu film líbit, bude se mu znát bez příběhu, netvárný a zdlouhavý.

Max Payne (2008)

Chladným New Yorkem se prochází MaX PaYne, ničí vše živé, on sám téměř nezraněn, rozsévá smrt. Aspoň tak jsem myslel, že vypadá předloha, tedy počítačová hra. Zfilmovanou verzí je panák, co si hraje na Ramba a všude kolem vidí jen ďábelská stvoření, ale stále platí, že rozsévá smrt a je téměř nezraněn. Od adaptací PC her nečekám nikdy přespříliš, už u Hitmana jsem nebyl nadšený. Tohle bylo ještě horší, bohužel mnohem horší. Sníh zde padal na NY jak v Sin City, dojem strachem prošpikovaného města se absolutně nedařil hlavně kvůli velice špatně napsanému scénáři, který nevyužil předlohu a úplně pokřivil obraz diváka na Max Payna. Herecké výkony, k tomu se nemá cenu vyjadřovat. Nechápu, proč se Moore nevyžíval ve zpomalených záběrech, které jsou pro tento žánr tak dokonalé a např. ve Wanted byly zpomalené záběry využity na 100%. Obohatilo by to film a pozvedlo na jinou úroveň a přitom je to tak typické pro hru Max Payne, kvůli tomu jsem ji hrál, protože to bylo vážně dobré. Olga Kurylenko se zde jen mihla, ale kdyby se zde účastnila více a nechali bychom zemřít Milu Kunis, tak bych se na to díval s větším elánem. Boreček Max Payne zase zaleze na dlouhou dobu do díry.

Mejdan v Las Vegas (2008)

Cameron Diaz není nejmladší, už je to postarší panička, ale pořád bych ji do té postele bral. Umí to prostě rozjet. Předvedla to i v téhle romantické komedii. Ashton Kutcher, ten se na takový typ role rozhodně hodí, mnoho ho naučila jistě i o dekádu starší Demi Moore, takže asi ví, jak sbalit starší lady. Je to jednoduše hezoun a ten boduje. Příběh je jiný, není standartní. V dnešním světě už standartem, kterých je mraky, neuspějete. Důležité je předvést něco nečekaného, neobvyklého a strhujícího. Částečně se to povedlo i téhle dvojici nepřátel. Dělat si naschvály je přirozené. Mejdan v Las Vegas se vlastně ani v LV neodehrává, jen tam ta katastrofa začne. A shrnutí? Příjemné posezení v kině, pro nenáročného diváka. Pro filmového fanatika obrovská ztráta času a peněz. Raději ji mohl koupit tu Kamasutru, klidně aji dvě, že Nathalie?

Monstrum (2008)

Vzrušivě a zajímavě, netradičně je lepší slovo, natočený film. I když kvalita z té kamery nebyla z kategorie neoslnivějších, nehledal bych zde nedostatek. Snímek je prostě tak pojatý, na žádnou skvělou kameru se tu nehraje, těžko by dostala nominaci na Oscara, ale film má jiná esa v rukávu. Reálie z krizové situace a boj o život na hranici smrti, balancování mezi nebem a peklem na pozadí obřího a nepopsatelného, vymyšleného a zanimovaného monstra. Když přiletí hlava Sochy svobody před vás, asi to vzbudí trošku pozornost. Katastrofický scénář od tvůrců Lostu, no říkal jsem si, co to zas bude za kravinu, když Lost tak zmrvili, ale překvapilo mě to. Vlastně ani o montrum nejde, mohlo to být klidně zemětřesení, až na závěrečnou, velice levnou sekvenci, kdy apokalypticky umírá vše, co má nohy a běhá to. Musím na to do kina, pak to bude to pravé ořechové, správný zvuk to chce. For Renton: v kinorip verzi jsem to viděl a dívat se na to dá, i když zrovna jsem nad tím nejásal, to je jasný. Občas tam někdo projde a tak že, s tím se počítá.

Odpor (2008)

Válečné drama pojaté netradičním pohledem, pohledem Žida a jeho komunity. Prokáže odvahu, trpělivost a nesmírnou touhu po svobodě. Daniel Craig, známý James Bondů, se role zhostil parádně, až jsem tomu nevěřil. Já si vždy myslel, že kromě Bonda toho moc zahrát neumí, ale opak je pravdou. Důležitým článkem je i Liev Schreiber. Oba drží film na pěkných 4 hvězdách. Možná slabších, ale ta čtyřka tam pořád svítí. Skvělé kostýmy, dobové udělátka a život v lesích. Asi to pár peněz stálo, ale výsledek je ucházející. Akorát nevím, jak moc spokojen byl Craig s tím jeho metrosexuálním vzhledem a známým pečováním o své nehtíky a pokožku. Gáž dostal nejspíš skvělou, jinak by se neobětoval, ale stálo to za to. Jen závěrečná pasáž je poněkud taková až moc americká a typicky šťastný konec se shledáním obou bratrů je kýčovitý.