• Thriller

Vojtěch, řečený sirotek (1989)

***** ešte dnes mám pred očami * Blaženkin smútok * čiernobiele labute * Vojtovu živočíšnosť * rybičky * a zasnenú Anežku (z Písku, masa a kostí) *****

Mazaný blázen (1996)

Odzbrojujúco a nad vecou. 2 roky nakrúcania a 7 mesiacov v strižni ako zhmotnenie toho najfarebnejšieho čiernobieleho sna, aký som videl za posledné roky. Je nedeľa, 4 hodiny popoludní a ja už mám dobrú náladu...všetko je otázkou prístupu, že ?!

Astropia (2007)

Nikdy by mi nenapadlo, že sa zamilujem do islandskej Bárbiny. Potenciál dlhodobo kultovej záležitosti paradoxne strácajúcej dych v RPG scénach. Tak či onak, permanentný úsmev a pre tých, čo nevedia, prečo je DVD práve dvd, tu je vysvetlenie: DIE, VIDEO, DIE. Nech žije Playmolas! P.S. Hildur je tak trochu Majka z Gurunu.

Třetí část noci (1971)

S Bohom si nikto z nás nie je roveň..a ak sa chceme pýtať, Bohu sa smú klásť len tiché otázky...a ja by som sa pýtal, akurát neviem ticho...neviem...neviem...

Med (2010)

Film, ktorý (paradoxne) najviac vyniká v scénach, ktoré sú absolútne tiché. V obrazoch, v náznakoch, v pohľadoch, v jednoduchosti elementárneho nádychu a výdychu. Spojenie autor-divák geniálne zafungovalo pri záverečnej scéne - zatvoril som oči a povedal si (ticho, najtichšie): "TERAZ" - a bol koniec. Prenádherný spirituálny zážitok.

Jak jsem strávil tohle léto (2010)

Životná skúsenosť, ktorá každého priemerne citlivého človeka odrovná a na čas sparalyzuje, napriek tomu (a práve preto) obohatí a doživotne bude jednou z najdoležitejších. Takto nejak si predstavujem moderný európsky film.

Červené střevíčky (1948)

Nepreafektovaný, vizuálne brilantný, kompozične novátorský, rozuzlením odvážny a nadčasovo inšpiratívny SKVOST, pri ktorého sledovaní som ani na sekundu nemohol uveriť, že bol natočený v roku 48 ! Resp. áno, na 3min., pri záverečnom (patetickom) prejave B.Lermontova. Odpúšťam. A je mi jasné, Martin, Baz, Miloš, Alan P. a ďalší, od koho ste sa učili. ZÁŽITOK.

X-Men (2000)

X Synonymum pre: SOFISTIKOVANÝ-NADČASOVÝ-MULTIVÝZNAM-ový&ný-ENTERTAINMENT X. Guilty pleasure quotes: X [Cyclops lands the plane abruptly]: Cyclops: Sorry. Wolverine: You call that a landing? X Wolverine: It´s me. Cyclops: Proove it. Wolverine: You are a dick. Cyclops: OK. X Fly´s message to GP: ThanX. Your response (could be/should be): Don´t mention it ! :-)))) X P.S. Málo charizmatické Rogue a Storm ma snáď presvedčia v ďalších častiach, našťastie doktorka Jean Grey ich valcuje jedna radosť.

Příběhy obyčejného šílenství (2009) (divadelní záznam)

Geniálne spojenie autorskej originality a hereckého absolútna. V porovnaní s pre mňa zbytočnou filmovou verziou je tá divadelná oveľa mrazivejšia a úchylnejšia, čím reálnejšia, zároveň oveľa absurdnejšia a tým podstatne zábavnejšia. Označenie KULTové je úplne presné. Autentický divadelný zážitok (videl som 7X) je nenahraditeľný akokoľvek veľká uhlopriečka televíznej obrazovky dojem sprostredkováva, atmosféru totiž nie je možné preniesť z dosiek do TV stopercentne. P.S. Fakt, že Moucha, dokonalý vo svoje bizarnosti, nemá vo filme žiaden priestor, neberiem (vôbec) osobne! "ROLUJ "

Jasná hvězda (2009)

Natočiť BRIGHT STAR chcelo absolútnu slobodu. A tvrdohlavosť autorky. A nebyť jej príznačnej osobitosti, rukopisu, citu pre detail (a tej tvrdohlavosti), šlo by o sentimentálne presladenú love story. Lenže z takej na Vás nedýchne LÁSKA v tej najčistejšej podobe, krehká, intímna, krásna. Cez slová málo chápané, cez chvenie v očiach, cez náznaky v dotykoch, cez pocit len tak si ľahnúť do trávy a dýchať slnko, cez vánok v záclonách..Veľké plátno a žiaden popcorn (nachos) okolo sú nevyhnutnosťou. P.S. Vyjadruje percento (aktuálne 73%) mieru romantického naladenia užívateľov tejto databázy? A myslí si niekto po 2hodinách s Abbie Cornish, že Oscar za najlepší ženský herecký výkon roka 2009 je v správnych rukách? "THERE IS A HOLINESS TO THE HEART´S AFFECTION" (a tí, ktorí si to nemyslíte, myslím tým UŽ a nie ešte, pre tých Bright star určite nie je).