• Životopisný

Lolita (1997)

Viděla jsem v době vzniku a do teď se mi vybavuje ta spalující vášeň. Zcela souhlasím z komentářem novoten.

Ženy v pokušení (2010)

Podle mě nejlepší komedie od dob Samotářů, v poslední době překonaná snad jen Teorií tygra. Nemá to žádnou chybu. Pokaždé, když slyším v rádiu průvodní písničku Slunce v duši, v duchu se narovnám a "vypnu hruď", takový na mě má vliv Eliška Balzerová...

Takoví normální Američané (2013) (seriál)

Ona nejvíc miluje rodnou matičku Rus, on miluje jí. Oba jsou výborní špioni. Do cizích kůží (osob) se převtělují mistrovsky, jako chameleoni. Do děje jsou zakomponované písničky, které formou klipového sestřihu vypráví. Herci nemluví, slova písně mluví za ně - opravdu podmanivé. Seriál řeší americké hodnoty, ruské hodnoty, studenou válku, propagandy, rodinu, výchovu dětí a přátelství. Kde končí přetvářka a začíná přátelství? Jak se z toho všeho nezbláznit? Musí se to dozvědět naše děti? Budou nás nenávidět? Co kdybychom se vrátili? Co kdybychom přeběhli? Nejlepší TV show o špionech z USA, z VB jsou to pro mě pořád MI5 (Spooks od 3. serie)

Pýcha a předsudek (2005)

Začátek byl slibný, ale nakonec mě tato adaptace nijak nenadchla, zcela jistě vinou Matthewa Macfadyena. Colin Firth jako Darcy ve mně umí rozdmýchat romantické pocity o moc lépe, celých 5 hodin. Ostatní herci, výprava, kamera, hudba, vše OK.

Stardust (2020)

Johnny Flynn v rozhovorech říká, že je to malý film. Nemáme čekat Bohemian Rhapsody nebo Rocketman. A to je podle mě klíč k tomuto filmu. Je to jen o pár týdnech pochybností umělce, který chtěl být slavný, ale nešlo to tak, jak by si přál. Proč tedy tvůrci dali do popisu "životopisný"? Proč na začátku filmu titulek "What follows is (mostly) fiction"? Nejhorší scény jsou ty, kde Flynn jako Bowie není upřímný, kdy hraje někoho dalšího (při rozhovorech s producenty). Nejlepší je vše od posledního rozhovoru na balkóně, tj. poslední třetina. "It´s not really so hard... if you can´t be your self, be someone else!" Film je pro mě za 3*, čtvrtou přidávám za všechny ty otázky, co ve mě vyvolal. Co by se stalo se s všemi těmi "hate" reakcemi, kdyby film nebyl o Bowiem, ale o fiktivní hvězdě? Asi by nebyly žádné. Zkusili to tak ve Velvet Goldmine, i když bylo každému jasné, kdo je kdo. Netuším, zda to mělo nějaké právní dohry. O Bowiem doporučuji dokument BBC Sound and Vision https://youtu.be/bXf_4rrq0co