Smršť (2024)

Veľmi zaujímavý počin a to som predlohu nečítala. Možno lepšie, možno nie. Možno sa na ňu dám, aj keď to nie je celkom môj žáner. Výborná atmosféra filmu Vás nepustí ani na chvíľku a občasné bizarné vsuvky napovedajú, že možno nič nemusí byť ako sa javí. Podľa mňa bola záverečná pointa celkom jasná a vysvetľujúca alebo mám len prílišnú predstavivosť. Obraz Andreja Dúbravského a odkaz na Bebjakov film Marhuľový ostrov bola len čerešnička na torte a moje srdce zaplesalo.

Kde zpívají raci (2022)

Dušu pohládzujúci zážitok je tento film. Knihu som čítala dávnejšie, ale nie dosť dávno, aby som si nepamätala všetko, čo bola aj škoda trošku:) Myslím, že nikto neoľutuje, keď si najprv pozrie film a až potom prečíta knihu na doplnenie podrobností. Vo filme je ale naozaj všetko kľúčové zachytené. Atmosféra zodpovedá knihe, herecky aj réžiou zvládnuté na jednotku. Celé je to podčiarknuté titulnou piesňou Taylor Swift.

Merlí (2015) (seriál)

Výborný, i keď starší seriál, ktorý by si zaslúžil viac pozornosti. Natrafila som na neho cez Netflix, kde sú aktuálne 2 série spin-offu (Merlí. Sapere Aude ) nejak som sa namotala a potom som si pustila aj originál (Merlí). Odporúčam začať tým originálom, ale spin-off obstojí aj sám o sebe. Páčil sa mi scenár s naozaj minimom nezmyslov a vystihnuté boli aj problémy pubertiakov, ktosi by povedal, že nič svetoborné, ale spôsob akým je to podané stál za videnie. A to nehovorím o hudbe, často znela klasická hudba, ktorá tam zapadala ako -však viete. Za mňa asi top španielsky (keď chcete tak katalánsky) seriál. 7/10 bodov.

Hodně štěstí, pane Veliký (2022)

Milé, vtipné, citlivé, úprimné. Veľa konverzácie, ešte viac odvahy v podobe osobných až filozofických konverzácií, často zaháňané predstieraným vtipkovaním našich dvoch hlavných postáv. Máme tu dvoch úplne cudzích ľudí, ktorým by sa cesty nikdy neskrížili, keby nešlo o biznis. Či chcú alebo nie, vzniká medzi nimi istý vzťah taký či onaký, ale je to vzťah so všetkým, čo k tomu patrí. Od úvodného zoznámenia, prvotných rozpakov, budovanie dôvery až príde konflikt, následne hádka a udobrenie. Pani Nancy (Emama Thompson) vyvedie z rovnováhy aj skúseného borca a komédia je na svete, ale je za tým viac. Najlepšia obrana je niekedy útok, ale keď sa jej podarí prelomiť škrupinu pozlátka, príde pravá dráma, ktorá vďaka tvorcom našťastie neprejde do žiadneho klišoidného záveru. Ľudia sú komplikovaní a nikdy ich nesúďme zvonku. 8,5/10 ♥

Zranitelná srdce (2022)

Mierne nadpriemerný Netflix počin s podtitulom "when not real love became real". Bolo to predvídateľné, ale na upršané sobotné popoludnie to ušlo. Nič extra som od toho ani nečakala a dostala som fajn odreagovanie. Až po dopozeraní som zistila, že hlavná hrdinka je skôr speváčka ako herečka a to mnohé vysvetľuje. Jej výkon ma zo začiatku iritoval, ale potom som to pustila z hlavy a užila si "romantiku", ktorú naozaj nepozerám často :D. 3,5/5