Příběh z Bronxu (1993)

Taká tá pohodovejšia, rodinná gangsterka s minimom brutality, ktorá neohúri, ale ani nesklame. Hlavným ťahákom filmu je skvelý casting, dobre vyrozprávaný príbeh a výborný soundtrack, ktorý umne dotvára atmosféru 60tych rokov v New Yorku. Horšie je to so scenárom, ktorý miestami škrípe, a pripomína presladené a zidealizované "V siedmom nebi". Spomenúť musím aj slabšie výkony Lilla Brancata a Taral Hicksovej (tú musí bolieť krk ešte dnes, z toho neustáleho otáčania sa za ním). Na druhej strane ale treba uznať, že čo do výzoru, lepšieho herca do role De Nirovho syna vybrať nemohli... ten chalan akoby mu z oka vypadol. Aj napriek spomínaním nedostatkom ide o kvalitný film, ktorí si užijú aj tí, čo gangsterky nevyhľadávajú.

Vetřelec ³ (1992)

Po opätovnom zhliadnutí (tentokrát som si dal predĺženú verziu) musím hodnotenie znížiť zo 4/5 na 3/5. Sú tam záchvevy Fincherovej geniality, má to výbornú atmosféru, casting a sľubný rozjazd, ALE... zráža to debilný scenár v druhej polovici filmu (hlavne to miš-maš finále v labyrinte chodieb) a slabé vizuálne efekty Votrelca. Neviem, či v tej dobe ešte Fincher nemal také slovo, a tak nemohol natočiť film, ktorý chcel (a z ktorého by sme zaručene padli na zadok), alebo skrátka ešte nebol tak dobrý, ako o pár rokov na to, keď natočil jeden z najmrazivejších filmov histórie. No faktom je, že Votrelec 3 je žiaľbohu Fincherov najslabší film. Čo ma ako fanúšika tohto vesmírneho univerza, mrzí dvojnásobne.

Johnny a Amber: Pravda, nebo lži (2021) (seriál)

Tento komentár bude trochu jednostranný, uznávam, no z jednoduchého dôvodu... o tom akí sú muži zlí k ženám sa rozoberá tak dlho a tak často, dokonca sa o tom nakrúcajú desiatky filmov ročne, preto myslím, že to nemusím rozpisovať aj tu. Nejde ani tak o dvoch ľudí, a ich súkromný život, ako o to, čo tento proces (a jednoznačné víťazstvo Deppa) znamená pre budúci vývoj nie len v Hollywoode, ale celkovo vo svete. Nie je žiadnou novinkou, že posledných cca 10 rokov sa svetom, ako nákaza, šíri novodobá (toxická) vlna feminizmu. A jedným zo spúšťačov bola aj táto kolosálna, pripravená lož Amber Heard. Odvtedy bola "girl power" na dennom poriadku. Výsledok procesu ju trochu pribrzdil, a snáď je to prvý krok na ceste k normalizácií (feministiek). Nehovoriac o tom, že sa konečne začalo (celosvetovo) riešiť nemysliteľné... že aj ženy týrajú mužov (a to hlavne psychicky). No pre mňa osobne je najdôležitejšie poodhalenie toho, aké nebezpečné a manipulatívne vedia niektoré ženy byť. Johnny Depp to zistil tým horším spôsobom. Preto nech je aj tento dokument mementom pre nás chlapov, aby sme na rozmýšľanie používali vždy ten správny orgán. Kvalita dokumentu je slabšia, ale hlavná pointa je dôležitá. Bohužiaľ aj v tomto prípade sa mainsteamové média, ako aj tvorcovia tejto mini-série stavajú na stranu ženy, a to napriek tomu, že jej bola jasne dokázaná vina, vo všetkých bodoch. Hrôza. Kto chce vidieť pravdu, nech si pozrie nejaký vycuc zo súdneho procesu na youtube... z mainstreamu sa k pravde nedostanete.

Konec světa (1999)

Premiéra v slovenských kinách bola 30.12.1999 so slovenskými titulkami (Tatrafilm).

Stigmata (1999)

Premiéra v slovenských kinách - 30.12.1999 (Tatrafilm).

Nabídka (2022) (seriál)

Tento seriál je splnený sen každého kinofila, a zároveň zhmotnenou nočnou morou každého filmového producenta (odteraz mám k tomuto povolaniu väčší rešpekt). Najsilnejšou stránkou seriálu sú jednoznačne scenár, dramaturgia, a hlavne postavy a herci, ktorí ich skvelo hrajú. Všetci do jedného boli úžasní, no najviac ma bavil Matthew Goode. Jediné, čo musím vytknúť, je to prehnané tlačenie modernej agendy (v tomto prípade ženskej emancipácie). Uberá to na čaru a uveriteľnosti a hlavne...už to začína byť otravné :). Ak toto, a ešte pár detailov dám bokom...jedná sa o jeden z najkvalitnejších seriálov (alebo skôr mini-sérií), aké som kedy videl. Bože!, kiež sa raz dožijem podobného, kvalitného seriálu, mapujúceho tvorbu mojich najobľúbenejších filmov - Pán Prsteňov, Matrix a Votrelec, či legendárneho Titanicu J. Camerona. No ešte zaujímavejšie by bolo vidieť "making of" filmu "Horizont udalostí". Zasvätení určite vedia prečo :)

Krvavá řeka (1991) (TV film)

Slovenský názov - Krvavá rieka (STV).

The Last of Us - Long Long Time (2023) (epizoda)

Zatiaľ čo v hre bol Billov príbeh a jeho orientácia podané s citom a veľmi umne, tu skrátka cítiť (a koniec koncov aj vidieť), že sa brutálne tlačí na pílu. Neexistuje aby vyše hodinová epizóda bola celá o tom, ako si dvaja gayovia v pokoji nažívajú vo svojom hniezdočku lásky. Toto nie je romantický film pre Krista. A niečo mi hovorí, že práve ich orientácia bol dôvod, prečo sa im venovalo toľko času, nakoľko neverím, že ešte niekedy dostaneme podobnú epizódu, ktorá sa bude venovať hetero páru (napríklad zaujímavý vzťah Tess a Joea by si podobnú epizódu zaslúžil oveľa viac,,ale viete čo ? Majú smolu ! Lebo nie sú gay). Týmto sa jedná o jasnú agendu a to skrátka vo filmoch, hrách..atď, neznesiem. Neil Druckmann (známy to provokatér) pri prvej hre ešte nemal také právomoci, ale postupne sa zbavil "nežiadúcich" kolegov v Naughty Dog, a nakoniec si presadil svoje (viď TLOU Part: Two a z časti aj Uncharted 4). A zdá sa, že mu to nestačilo, a v seriály sa chce vybúriť ešte viac. Asi ma komplex spasiteľa. Anyway... a teraz to myslím v dobrom... spamätajte sa ľudia. Lebo čo tu tak čítam komentáre, tak tie nenávistne pochádzajú (už štandardne) od malej skupiny sfanatizovaných deciek, či "umelcov v najlepších rokoch", čo majú potrebu automaticky hájiť všetko, čo je gay. A robia to takým štýlom, že sú ešte horší, než ten najhorší homofób. Nenávisť plodí len ďalšiu nenávisť. Ak chcete byť akceptovaní, naučte sa akceptovať. Umelým navyšovaním skóre a nadávkami si rešpekt, ani pochopenie nezískate.

Babylon (2022)

Tak toto bol zážitok. Piatu hviezdu zatiaľ nedávam, nakoľko podobné "artovejšie" drámy, nie sú diela, ktoré by som vyhľadával. No už len myšlienka, že mám chuť to vidieť znova, vypovedá o mnohom. Úžasní herci, ešte úžasnejšie kulisy, dlhé a komplikované zábery, neskutočné finále a k tomu zakomponovanie jediného muzikálu (nie som fanúšik tohto žánru), ktorý mám rád - Spievanie v daždi. Piata hviezda je na spadnutie. P.S. - Ostal som v šoku, keď som zistil, že tento film nie je ani len nominovaný na Oscara v žiadnej z hlavných kategórií. Film, ktorý bol priam zrodený na to, aby vyhral sošku za najlepším film, réžiu, scenár, aj herecké výkony... nechápem