Tajemství staré bambitky 2 (2022)

Kde jenom začít… od pohádky jsem toho moc nečekal, přece jen se jedná o pokračování, které vychází po 11 letech, ale tohle? Opravdu jsem čekal všechno, ale s tím, jak mám rád první díl jsem alespoň trochu doufal a byla to chyba. Začneme splácaným příběhem, který na sebe navazuje nesmyslnými událostmi, které existují, aby mohli posunout dál téměř neexistující děj. Věci se ve filmu prostě nějak dějí bez jakékoliv logiky s očekáváním, že jim to nějak sežerete bez toho, abyste se nad tím zamysleli. Nepomáhá tomu fakt, že se prakticky jedná o okopírovanou jedničku, akorát s prohozeným pohlavím. Film působí jako amatérská práce někoho, kdo má nulové zkušenosti s tím, jak psát kohézní děj. Co se týče hudby, tak beru v potaz, že hudební vkus je subjektivní (i když jak koukám, tak většina lidí tu na hudbu ve filmu sdílí názor), ale opravdu byly zapotřebí 4 písničky, které akorát celý film bolestivě protahovali? A když jsme u bolesti, tak můžu rovnou mluvit o humoru a místo toho, abych vám tu do detailu vysvětloval, jak moc humor nefunguje, tak vám popíšu akorát jednu scénu: Král Jakub a královna Anička jedou zkontrolovat rozpadlý most, potom co k němu dojedou zjistí, že stále není opraven, Jakub sleze z koně a jde ke kraji mostu, kde ještě stojí kus zábradlí o ten se opře a zábradlí se nahýbá tak, že víme že spadne, ale to se stane až po několika dlouhých vteřinách, při kterých sledujeme krále Jakuba jak se snaží o zábradlí opírat, zábradlí spadne a kamera se zaměří na Aničku, která využívá sílu každého vlákna svých obličejových svalů, aby ze sebe vydala ten nejfalešnější smích, co kdy lidstvo slyšelo, ale pozor to ještě nestačilo! Protože kus zábradlí ještě stojí, a tak se o něj Jakub znovu pokouší opírat a celý tento “““VTIP““““ se stane úplně stejně znovu a jako třešničkou na dortu je scéna zakončena dalším nejfalešnějším smíchem v existenci lidstva. A přesně takhle se opakuje spousta „vtipů“, u kterých se mi křivil obličej a během filmu jsem je bohužel musel ještě tak 10x vytrpět. Ve filmu se taky nachází neexistující dramaturgie, díky které se postavy chovají podle toho jak se hodí a například Loupežník Karaba tak střídá roli moudrého otce a neohroženého bojovníka s neschopným blbečkem, takhle bych tu ale mohl jmenovat skoro všechny asi až na Lorence a Ference, kteří, abych byl fér, byli docela fajn záporáci a těch pár vtipů, kterým jsem se zasmál vzešli z nich (i když se taky prakticky jen opakovali). Mohl bych tu ještě hodně dlouho nadávat na skoro každý aspekt filmu, ale na to už opravdu nemám sílu, takže jestli chcete (což nedoporučuji) můžete se přesvědčit sami a na film se podívat. Pokud je JEDNA věc, která si zaslouží pochvalu, tak to jsou kostýmy, které vypadali zajímavě a moderně, ale zároveň do zbytku světa krásně zapadali, to ale bohužel nic nezachraňuje. Jedná se o opravdu otřesné dílo, které si maximálně užijí 3-leté děti, kterým možná právě teď křivdím a ty by film sami vypli a pokusili by se mi sdělit, že si chtějí radši pustit večerníčka. 2/10

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Po štědrovečerní katastrofě „Tajemství staré bambitky 2“ moje očekávání na dobrou českou pohádku byli hodně nízko a s radostí můžu říct, že všechny tyhle nízké očekávání byli odpáleny vysoko do vzduchu asi hned během prvních 10 minut tohoto filmu (ano, až takový to byl rozdíl). Pohádku musím opravdu vychválit, jelikož se nejedná jenom o velmi nadprůměrnou (na dnešní standarty) českou pohádku, ale je to i skvělý film sám o sobě. Až na pár vtipů jsem se moc u pohádky nenasmál, ale to neznamená, že jsem se nudil, protože to, jak živě a hravě se od sebe postavy odráželi mě velmi bavilo a kdybych měl vychválit jednu postavu, tak by to určitě byl sám Krakonoš. Bez toho, abych vám něco prozradil, tak film vzal koncept ducha hor, který byl doteďka (hlavně díky známému seriálu) zobrazován jako moudrý duch a nic víc. Ve filmu je ale Krakonoš zobrazen jako člověk, má svoje názory a reálné pocity a dali mu opravdovou hloubku a toho si velmi cením. Co se týče hlavních postav, tak se nejedná o nic přelomového spíše se jedná až o klišé, které jste nesčetněkrát viděli, ale funguje to jako klasická lekce o chamtivosti a lhaní a víc, než kvalitně provedenou životní lekci od pohádky nevyžaduji. Taky mě místy zaskočila handheld kamera, která překvapivě ze zbytku filmu nevyčnívala a několika scénám přidala na napětí. Efekty, příběh i postavy bych všechny ohodnotil na jedničku, film vám nabídne ponaučení a lekce, co znáte (a užijete si je!) z klasických pohádek a do toho zamíchá zajímavou zápletku a slušně zpracované postavy, které by mohli bez problému konkurovat většině českých filmů, co poslední dobou vychází jak na běžícím páse. Pokud bych měl něco vytknout tak to byl dabing pár lidí, osobně ho dokážu snést, ale místy dabing neseděl a u pár scén kazil i dojem, ale jednalo se jen o pár scén, takže to není nic závažného. Jako česká Vánoční pohádka by si tento film zasloužil 9/10 ale férově sečteno a podtrženo se jedná o velmi solidní 7/10. P.S. Vážím si odkazu na Trautenberka.

Džudžucu kaisen 0 (2021)

Na Jujutsu Kaisen 0 jsme museli čekat skoro bolestivý rok, než se dostal na BluRay a tím pádem i mezi nás. Můžu s klidem říct, že se čekání opravdu vyplatilo. Normálně bych začal s negativy, jenže tady není opravdu nic, takže jdeme na to! Film skvěle stojí na vlastních nouhou, nepotřebujete vidět ani kousek seriálu na pochopení toho, co se děje ve filmu. Všechen potřebný kontext je podán skrze skvělou expozici, která nijak nevyčnívá ze zbytku dialogu. Animace je na božské úrovni, co jiného by se taky dalo čekato od studia MAPPA. Pro ty co neví, studio MAPPA je jedno z nejlepší, jestli ne TO nejlepší animeční studio pod sluncem. Animace je opravdu překrásná a černobílé ilustrace z mangy oživuje dechberoucí a svižnou animací. Mangu ale neoživuje jen výborná animace, ale i naprosto úžasně procítěný dabing (hlavně na straně Megumi Ogaty, dabéra hlavní postavy), který nedává postavám jen hlas, ale také emoci a hloubku a tím přidává celému příběhu vrstvu, která je v manze téměř neexistující. Co se týče soundtracku taky se jedná o pecku, hudba, která na první dobrou zní jako něco co by k filmu vůbec nepasovalo, jenže opak je pravdou, soundtrack až děsivě dobře sedí k filmu a vytváří tak unikátní atmosféru, kterou jinde nenajdete. Příběh je skvělý, od úžasně animovaných a akčních bojových scén, po části, kde film zpomalí a buduje vztahy mezi postavami a místy se mu daří být i překvapivě emocionální. Na to že film trvá 100 minut, je schopný vybudovat pevné a uvěřitelné vztahy od kterých byste čekali, že jsou výsledkem minimálně 10 dílného seriálu. Jedná se o naprosto špičkovou dílo po všech stránkách, animace, dabing, soundtrack a samozřejmě příběh, který by nebyl bez nesmírně talentovaného Gege Akutamiho. Musím se přiznat, že při psaní recenze mám chuť se na to kouknout znova. Doporučuji na 100%. 9,8/10

Jan Žižka (2022)

Po shlédnutí traileru s hodně "zajímavým" hudební výběrem se mi na film ani skoro nechtělo, ale nakonec jsem se přece jen do kina vydal. Film se těžce hodnotí, protože když se na něj koukám nedokážu z hlavy dostat myšlenku, že se jedná o ČESKÝ film a v tom případě se jedná o opravdu povedený kousek (pokud vezmeme v potaz ubohou českou konkurenci), jenže když se na tento film podívám jako na FILM, tak se zkrátka nejedná o nic speciálního. Asi nejepší způsob jak popsat tento film je staré známé "Nenadchne, ani neurazí." Upřímně jsem čekal, že to o čem film bude, bude schrnuto během prvních 20 minut a po časovém skoku uvidíme naše oblíbené bitvy, o kterých jsme se nespočetkrát učili, v plné kráse, toho se ale bohužel nedočkáte. Co mě mrzí nejvíc je to, že se ve filmu nachází bitva, o které by se dalo říct, že využívá "Žižkových strategií" a je úžasná a bezpochyby se jedná o nejlepší scénu z filmu a čekal jsem takovýhle kreativních bitev víc, ale prostě jsem se nedočkal a je to určitě škoda, protože právě v těhlech chvílích film exceloval. Film je o Janu Žižkovi (překvapivě) a tak jsem čekal, že toho jména film využije, ale z nějakého důvodu sledujeme část Žižkova života, o které nikdo nic neví a v tom případě můžete na hlavní postavu nalepit jakékoliv jméno a příběh bude fungovat pořád stejně a to je podle mě kámen úrazu. Kdyby se film odehrával ve smyšlené zemi se smyšlenými postavami tak by pak film byl decentní a napínavý příběh o sběhlém rytíři, jenže film se jmenuje Jan Žižka a já měl prostě pocit že film, o něm ani nebyl. Samozřejmě chápu, že nebylo dost peněz a proto jsme se nedočkli epických bitev jako v hollywoodských bijácích, ale v tom případě se film neměl jmenovat Jan Žižka, protože v tuhle chvíly to nepůsobí jako vášeň udělat film o legendární české postavě, ale jako průměrný středověký rytířský příběh, na který bylo plácnuto jméno Jan Žižka aby natáhl co nejvíce diváků. Doporučuji na 63%. 6/10

Shin Evangelion gekijōban:|| (2021)

Kdybyste se mě zeptali abych vám řekl, jaký je nejkrásnější film, co jsem kdy viděl, bez váhání odpovím: Evangelion 3.0 +1.0 Třikrát za sebou. Tentokrát film začíná přesně tam kde skončil Evangelion 3.33 (Ne)můžeš to vrátit zpět, takže dívat se na tento film bez toho abyste viděli všechny 3 předchozí je hloupost. Překrásný, je opravdu to nejlepší slovo jakým popsat tento film. Animace je překrásná, o první polovině filmu, co strávíme v malebné vesničce by se dalo přímo říct, že žije a z každého snímku by se dal udělat překrásný obraz. V druhé akční polovině filmu je zase ta nejlepší kombinace 3D a 2D co jsem kdy viděl a všechna akce je svižná a dechberoucí. Soundtrack obsahuje, hudbu, která vás rozbrečí i hudbu která řve akcí a napětím. Příběh si mistrovsky vede na všech frontách, tam kde je film pomalejší, zejména první polovina a mi vidíme naše postavy, jak hledají svůj klid a zjišťují co opravdu potřebují, druhá polovina, kde film naopak ani jednou nezpomalí a my jsme svědci nepřetržité, bobistické akce, která směřuje k finálnímu souboji a tam příběh prezentuje svoji nejsilnější stránku, metafory a otázky života, překrásně vykreslené emoce a motivace a nesmírně zajímavá psychologie postav, hlavně Shinjiho otce Genda, kde konečně poznáváme celý jeho příběh. Vše, co se v sérii kdy nakouslo má právě zde své vyvrcholení a až po zhlédnutí čtvrtého dílu si uvědomíte, jak dokonalá tato tetralogie opravdu je. Vše, co na minulých filmech nebylo dobré, tu buď není, nebo je provedeno tak, že si to zamilujete, a to co se minulým filmům povedlo je tu provedeno ještě lépe. Evangelion 3.0 +1.0 Třikrát za sebou, je bez přehánění jeden z nejlepších a nejkrásnějších filmů co jsem kdy viděl, ani jednou mi nedovolil se pohnout z mé židle a mé oči byli přilepeny k obrazovce po celé dvě a půl hodiny, opravdu poutavý příběh plný emocí a akce s koncem, u kterého jsem měl i já na krajíčku. Neshledanou Evangelione. Doporučuji na 100 %. Asi jediný film, kterému kdy dám... 10/10

Evangelion šin gekidžóban: Q (2012)

Evangelion 3.33 (Ne)můžeš to vrátit zpět, má vše, co od kvalitního filmu hledáte, jen budete muset při sledování dávat velký pozor, jenže to není nic těžkého, protože stejně jako předešlé filmy vás i tento uchopí a do závěrečných titulků nepustí. Třetí díl je samozřejmě přímým pokračováním, a proto je nezbytné abyste viděli oba předešlé díly. Tento díl zdaleka nezačíná tam kde minulý skončil, místo toho je nám po Shinjiho probuzení odhaleno, že od konce minulého filmu uběhlo 14 let. Zde vám mnozí řeknou, že právě tady se nachází kámen úrazu tohoto filmu, já ovšem nesouhlasím. Rozhodnutí, přeskočit 14 let (i když bych nesmírně rád viděl co se v tom úseku stalo), respektuji a myslím si, že nabízí unikátní možnosti pro vyprávění, které by jinak nebyli k dispozici. U příběhu budete muset trochu zatnout zuby, nejedná se o nic špatného, ba naopak svojí kvalitou se klidně může rovnat předešlým dílům. Jeho problémem je, že může ze začátku působit hodně zmateně. Z mého pohledu zmatenost příběhu svým způsobem funguje, protože Shinji o ničem neví a o 14letém časovém skoku a všem ostatním se dozvídá nastejno s diváky, jelikož jsme se Shinjim na stejné lodi, všechna ta zmatenost nám pomáhá se opravdu dostat do jeho kůže a film tak dosahuje podivně zajímavé a záhadné atmosféry toho co se ještě dozvíme. Tento film se na první pohled může zdát jako ta černá ovce této tetralogie, ale tento film je naprosto nezbytný pro čtvrtý film, stejně jako předchozí, je zmatený ale všechen ten zmatek využívá ve svůj prospěch a film má tak, alespoň pro mě, nejzajímavější příběh ze všech ostatních, ale samozřejmě ne nejlepší. I jako u předešlých dílů, je tu vše. Nadupaná a výborně animovaná akce, rozvoj a psychologie postav, zmatený ale velice poutavý příběh a soundtrack, který byl pro mě absolutním vrcholem filmu a doteď si nějakou tu skladbu pustím, protože využití piana v tomto soundtracku mělo za následek vznik několika výborných kousků hudby. Doporučuji na 100 %. 9/10

Evangelion šin gekidžóban: Ha (2009)

Znovu se jedná o jeden z nejlepších filmových kousků tohoto žánru. Evangelion 2.22 (Ne)můžeš pokročit, je přímým pokračováním filmu Evangelion 1.11 (Ne)jsi sám, takže je logicky i potřeba vidět první díl pro pochopení všeho co se v tomto filmu udá. Jedna z věcí, která je na tomto filmu excelentně provedená je určitě prvních 30 minut. Během této doby nám film nejen představí pár nových postav, ale také nám podá perfektní obraz o tom, jaké vztahy mezi nimi a našimi protagonisty jsou. Stejně jako prvních 30 minut je i posledních 30 minut jedním z nejlepších akčních vyvrcholení, které jsem kdy viděl, ale o tom už vám nic víc neřeknu. Dříve než si toho všimnete, příběh rychle přejde z masakrování Andělů na masakrování mysli našich postav a my se nejen dozvídáme více o jejich minulosti, mentalitě, motivacím ale také poznáváme jejich pravé tváře, ať už se nám líbí nebo ne. Evangelion 2.22 (Ne)můžeš pokročit, je film plný akce a výborně napsaného psychologického dramatu a pokud jste si po prvním díle mysleli, že lepší už to být nemůže, dejte na mě, že po zkouknutí druhého dílu se váš názor rychle změní. Tento film opravdu disponuje vším, co solidní a kvalitní film může nabízet, skvělý spád příběhu, výborná a velmi plynulá akce, skvělý dialog mezi postavami, který prohlubuje příběh, mistrovská animace a skvělý soundtrack který si po zhlédnutí budete ještě dlouho broukat. Pokud jste byli fanoušci prvního filmu tenhle si zamilujete ještě víc, i když se to může zdát jako nemožné, tento film je skoro po všech stránkách ještě lepší než první díl. Bohužel se zde stejně jako v prvním díle nachází tzv. „Fan Service“, scéna nebo situace, ve které je postava v odhalujícím nebo kompromitujícím záběru. Zde už ale nebyl tak „chytře“ zakomponován do zbytku příběhu, spíše naopak od něj odvracel pozornost, protože se místy s těží ignoroval. Naštěstí se nejednalo o klíčové scény filmu, a tak i na menší vyrušení nijak nezkazily celkový dojem. Jak už jsem řekl, mistrovská animace, excelentně zpracovaný dialog a postavy, plynulá a poutavá akce a skvělý soundtrack. Až na pár much se znovu jedná o dílo, které je o kousek blíž dokonalosti. Doporučuji na 100 %. 9,5/10

Evangelium: 1.11 Monstrum (2007)

Film, který na první pohled vypadá jako klasická akční bojovka s monstry, ale ve skutečnosti se jedná o poutavé a excelentně zpracované psychologické drama, které vám při sledování nedovolí ani mrknout. Mrzí mě, že lidé tomuto filmu nedají šanci, protože na první pohled vypadá jako "pohádka", jenže si troufám s klidem říct, že tento film je v každém ohledu lepší než jakékoliv hrané filmy tohoto žánru, jako například Pacifik Rim, nebo třeba Godzilla. Evangelion 1.11 (Ne)jsi sám, příběh o 14letému klukovi jménem Shinji Ikari, který jednoho dne dostane od svého otce, se kterým se už tři roky nesetkal, dopis, ve kterém stojí, aby přišel do centrály organizace NERV. Po příchodu zjistí, že musí pilotovat bojového robota „Jednotku 01“, aby zachránil Tokio 3 před útokem jednoho z Andělů. Chtěl bych povídat o příběhu dál, ale věřte mi, že film v sobě skrývá mnoho zvratů a překvapivých událostí a budete mi ještě děkovat že jsem přestal tady. Z toho, co jsem řekl se může zdát, že se opravdu jedná pouze o další akční film, kde se roboti a monstra bezhlavě masakrují uprostřed nablýskaných velkoměst, jenže divákovi je brzy odhalen i vnitřní boj Shinjiho, kvůli tomu, že si neuvědomuje svojí vlastní cenu, že věci dělá kvůli lidem okolo, a ne kvůli sobě a to, že mu chybí mateřská láska, kterou naposledy pocítil od své matky, než tragicky zahynula. To, co ale z tohoto filmu dělá mistrovské dílo, nejsou jen expertně animované scény, ale také místa, kde film zpomalí a my poznáváme ostatní, excelentně napsané postavy jako třeba přátelskou, ale i seriózní a nelítostnou kapitánku Misato Katsuragi, která se Shinjiho ujme, Rei Ayanami, záhadná ale podivně milá pilotka, se kterou se Shinji spřátelí, Ritsuko Akagi, zajímavá a rázná hlavní vědkyně „Projektu E“ a samozřejmě, Gendo Ikari, hlavní velitel organizace NERV a otec Shinjiho, který bohužel otce jen vzdáleně připomíná. Tohle všechno byl pouze základní popis postav, které toho ovšem skrývají mnohem víc. Tento film si v každé kategorii vede na výbornou a negativa se hledají opravdu těžce, kdybych měl, ale něco vypíchnout byl by to asi tzv. „Fan Service“, v japonských filmech a seriálech se jedná o častou věc, scéna nebo situace, ve které je postava v odhalujícím nebo kompromitujícím záběru. Pár takových scén se tu najde, ale jsou tak dobře zakomponovánu do zbytku příběhu, že si jich většinou ani nevšimnete. Jedna scénu tu trochu vyčnívá, ale absence jakéhokoliv sexuálního napětí mě utvrzuje v domnění, že v sobě skrývá nějakou metaforu nebo jiný význam. To, ale už musíte posoudit sami a opravdu mi věřte, když řeknu, že tento film za to vážně stojí. Doporučuji na 100 %. 9/10