Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Farma s bláznivými občánky v pruhovaných pyžamech a palčivý zápach z hořících odpadků jsou jen špetkou z mnoha případů, kdy si naivní dětská mysl překroutí nechutnou realitu. Škoda, že snímek stejně tak překrucuje i některé německé reálie a fakta vůbec. Přesto dokáže dojmout a to především v devastujícím závěru.

Manželské etudy po dvaceti letech (2006) (seriál)

Sledovat nevyzpytatelné osudy několika rodin v rozmezí pětadvaceti let je silně inspirující. Vzhledem k až schématicky podobným začátkům byste očekávali i podobný vývoj. Ten je ale mnohdy velice různorodý. Dojemná kolekce životních příležitostí, snů a plánů, které se většinou proměnily v něco úplně odlišného.

Manželské etudy (1987) (seriál)

V předrevolučním Československu se šestice novomanželských párů potýká s nástrahami, které umí připravit jen sám život. Poučný cyklus, jež s sebou nese mnoho trpělivosti tvůrců a odvahy aktérů a získává si tak můj hluboký obdiv.

Najal jsem si vraha (1990)

Aki Kaurismäki vede nepřítomný pohled Jeana-Pierrea Léauda vstříc těm nejabsurdnějším situacím. To vše je provázeno groteskním humorem a skvělými dialogy oproštěnými od jakékoliv vaty. Ač se na první pohled nemusí zdát, tak velice optimistické a především osobité dílo.

Once (2007)

Velice rád bych uvěřil této sentimentem protkané hudební videonahrávce. Bohužel mě jímá podezření, že jsem byl oklamán. Příběh, který se skutečně stal? Ale jděte. Myslím, že též mám do konce roku vystaráno, pane Spielberg.