Není čas zemřít (2021)

Moje očekávání se bohužel minula s realitou. Bondovky vždy byly o střetnutí šarmantního gentlemena  s geniálním padouchem, který se pokoušel změnit chod dějin. Vždy na pozadí lepší společnosti s decentním humorem, strhující akcí a smyslem pro drama. Craiga jsem v jeho prvních bondovkách sice moc neuznával - působil trochu hrubě, moc brutálně a společensky neobratně. Čas ale dokázal divy a myslím si, že se konečně po těch letech dokázal se svou rolí pořádně zžít a docela věrohodně ji podat. Vytknul bych ale možná až příliš přehnané akční scény, které působí dojmem více jako Mission Impossible než jako klasická bondovka. Aby nebylo mého stesku málo, tak by stálo za zmínku, že se klasický formát začíná pomalu ale jistě rozpadat a troufnu odhadnout, že se jedná o poslední bondovku ve smokingu s motýlkem. Nemám nic proti moderním společenským trendům - ale bylo by mi líto, kdyby se ze značky 007 stala akční "komiksová" franšíza, která by už neměla koule.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, tenhle film skrývá jednu docela silnou myšlenku. Když si odmyslíme všechny ty krásné video efekty a bohužel nepříliš originální dějovou linii o záchraně světa, zjistíme, že hlavní poselství je o tom, že každý člověk má svobodu volby - Žít podle očekávání druhých (doslova jako NPC) anebo se vydat opravdu vlastní cestou. Někdy mám pocit, že tohle chápe snad jen hrstka lidí a zbytek jen každodenně šlape v zaběhnutých stereotypech. Za originální poselství si podle mě opravdu zaslouží 5 hvězdiček.