• Fantasy

Xena - Padlý anděl (1999) (epizoda)

Bylo vám málo antická mytologie švihnutá hinduismem? Tak do toho prdneme ještě trochu toho židovsko-křesťanského světa. A jako bonus trochu té nekromancie. V této epizodě se zajímavě prolínají dvě roviny, a to svět pozemský (kde se Joxer snad poprvé chová jako člověk!) a záhrobní, ve kterém všechny hlavní postavy prodělají každá hned několik transformací. Celkově vzato je to taková průměrná fantasmagorie.

Rakeťák (2022)

Takhle rozporuplné pocity z filmu jsem už dlouho neměl. Vlastně vůbec nevím, jak ho hodnotit. Vizuálně naprosto strhující, příběhově o něco méně a jako součást světa Příběhu hraček ještě méně. Asi bych hodnotil jinak, kdyby to byl úplně samostatný film, co nemá s Hračkami nic společného, ale tady se nám tvůrci hned v úvodu snaží namluvit, že TOHLE je ten film, který malý Andy sledoval v roce 1995 a z kterého pochází jeho oblíbená postava. A to mě hrozně rušilo. Vůbec na to nedokážu koukat jako na film populární v roce 95 (nejen kvůli lesbické černošce), zároveň mi není jasné, proč když hračky Buzze a Zurga byly přesvědčeny, že Zurg zabil Buzzovi otce / Zurg je Buzzův otec, proč je to tady jinak (přestože zvrat se Zurgem je vskutku nečekaný). Hrátek s časem je tu tolik, že už jsem se v tom začínal ztrácet a příběh má v podstatě úplně jednoduchou strukturu, která se stále opakuje: postava udělá chybu - postava si uvědomí chybu - postava napraví chybu - je na řadě další postava. Trochu smutné je, že nejsympatičtější postava byla robotický kocour (hrdina Buzz? Kdepak). Přesto nemůžu říct, že bych se při sledování nudil. Celkově sečteno, podtrženo, kdyby si to nesnažilo hrát na nějakou souvislost s Příběhem hraček, asi bych dal čtyři hvězdy, tohle jim ale nežeru, a tak nakonec budou jenom tři.

Xena - Série 4 (1998) (série)

Čtvrtá série ve větší míře pracuje s něčím, na co jsme dosud byli u Xeny zvyklí jen okrajově - spousta epizod tu na sebe přímo navazuje. Mnoho epizod je přímo výborných, bohužel od druhé půlky to kazí indické nesmysly, které do světa Xeny prostě nezapadají. Konec série však neúprosně směřuje k napínavému a dramatickému vyvrcholení, Xena se konečně dozví odpověď na otázku, kterou řeší celou sérii: Může změnit svůj osud?

Xena - Déjá vu zas a znova (1999) (epizoda)

A máme tu pohled do současnosti, kde řešíme minulé životy. Kdo byl Xena a kdo Joxer? Je tu pár vtipných momentů, ale celkově je to hodně slabá rekapitulační epizoda. Vlastně vůbec nechápu, co tvůrce vedlo po několika tolik gradujících epizodách zrovna k takovému (zbytečnému) zakončení série.

Xena - Pochod (1999) (epizoda)

Opět se vrací Callisto, aby pořádně zamíchala kartami. I události v Římě nabírají na obrátkách a důsledky pro Xenu i Gabrielu budou vskutku nedozírné.

Xena - Závěrečná řeč (1999) (epizoda)

Xena a Gabriela se opět setkávají s Amazonkami, a tak musí Gabriela vyřešit, jak vyřeší svou novou nenásilnou filosofii jako členka jejich kmene. Více tady také poznáme Bruta - a je to zkrátka sympaťák. :) Nechybí napětí a Xena se několikrát projeví jako vskutku geniální stratég.

Život po večírku (2021)

Docela příjemná komedie. Šel jsem do toho s tím, že to bude jen další netflixovská blbost, ale docela příjemně mě to překvapilo. Hlavní hrdinka je sice zpočátku otravná jako jehovisti, co na vás zvoní při nedělním obědě, ale naštěstí velice brzo zemře a smrt jí přináší mnoho změn. Na scénáři si tady dali opravdu záležet, vtipy fungují a výborně využívají tématu život vs smrt. Zejména v druhé půlce ale bylo už opravdu moc těch až příliš sladkobolných scén.

Xena - Lotra pozná zas jen lotr (1999) (epizoda)

Výborná christieovská epizoda aneb vrah je jeden z nás. Hlavní "záporačka" se ale chová nesmyslně a její bandu "bojovníků" přemůžou i absolutní noobové.

Xena - Karty se obrací (1999) (epizoda)

Tahle epizoda je brutální - od prvního záběru tady teče krev (tu paradoxně v seriálu o princezně bojovnici nevidíme zas tak často). Důsledkem je zajímavý vývoj postavy Joxera, který se tak taky někdy chová normálně a něco dokonce i prožívá. Mimo jiné se tu znovu setkáváme s džiní fanatičkou z osmé epizody této série, která je teď navíc také ještě poblázněná Indií jako Gabriela, takže je z ní ještě větší blbka. Xena s Gabrielou tak řeší v zásadě dvě otázky - může se člověk opravdu změnit (Xena to přece dokázala, tak proč jí nevěří?) a může Gabriela existovat po Xenině boku bez použití násilí? Tedy jednak otázku, která nás provází od začátku seriálu, a otázku novou, s níž přichází čtvrtá série. Závěrečný souboj ve stromoví je úsměvný a porušuje více fyzikálních zákonů než obvykle.

Dorian Gray (2009)

Pro milovníka předlohy dost utrpení. Dorian ani není hezkej a jeho vlasy jsou tu jako pěst na oko. Jednu hvězdu si nejspíš zaslouží Colin Firth, který byl jako Henry výborný, ale jinak je to bída a děs. Film se hrozně snaží být atmosférický, temný a vizuálně explicitní, působí však jenom směšně.