• Romantický

Hledači ohně (2015) odpad!

Nú-Dá! Ale že totálna. Ak by sa ma niekto spýtal, že o čom bol tento film, asi by som nemal ani čo k tomu povedať. Bol proste O NIČOM. A pritom to zo začiatku malo celkom dobrý nábeh na nejaký zaujímavý film, hlavne som si robil veľké nádeje pri pohľade na to výborné herecké obsadenie. Ale napokon totálne sklamanie... Fakt, nehorázna nuda, nič iné. P.S. Jediným pozitívom bolo azda to, že raz za čas sa pred kamerou mihla Anna Kendrick.

Room (2015)

Som bol zvedavý čo si pre nás Lenny Abrahamson prichystá tentokrát, pretože jeho predchádzajúci film Frank ma fakt zaujal. Čo sa týka Room, prvá polka vynikajúca, ale druhá už odosť slabšia. Veľmi sa mi však páčila tá prvotná línia sveta uzavretého v jedinej miestnosti. Všetko mimo tejto miestnosti sa malému Jackovi zdalo ako fikcia, a pre jeho matku bolo fakt ťažké mu vysvetliť princíp niečoho, čo bolo pre jej syna totálnou neznámou. Potom prišiel cca v polke ten obrovský zlom, a akosi potenciál začal rýchlo upadať - rovnako aj moje prvotné očarenie. Ale aj tak, rozhodne zaujímavý filmík. Abrahamson má teda rozhodne čo ponúknuť.

Člověk (2015)

Pekný dokument o ľuďoch, ľudskosti a živote na tejto planéte. Vysoko realistická mozaika ľudí z rôznych kútov sveta. V podstate taká skromná zbierka názorov obyčajných prostých ľudí, ktorí nie sú na prvý pohľad ničím výnimoční, ale spôsob akým si pred kamerou vylievajú srdce a prezentujú svoje myšlienky z nich robí vzácne bytosti, ktoré majú čo tomuto svetu povedať a za ich slovami (resp. životnými skúsenosťami) sa skrývali naozaj krásne myšlienky a posolstvá. Spektrum tém fakt obrovské, až mám pocit, že zbytočne to bol až príliš široký záber - z tohto pohľadu by bolo menej asi naozaj viac. Ale nepochybne to bol naozaj úchvatný naratívny zážitok doplnený zaujímavými leteckými zábermi rôznych scenérií. P.S. Keby každá z tém dokumentu dostala jednu vlastnú seriálovú epizódu, mohol by to byť perfektný cyklus o ľuďoch.

Malý princ (2015)

Exupéryho malé veľké dielo "Malý princ" snáď nikdy nezovšednie, a ja osobne mám túto útlu knižočku tiež vo veľkej obľube. Trochu som sa obával trochu inšieho konceptu, keďže tento film síce zohľadňoval idey slávneho diela, avšak prostredníctvom iného príbehu - konkrétne nevšedného priateľstva malého dievčatka zahľadeného do štúdia a starého letca plného spomienok a ideálov o svete. Ale práve táto línia nás preniesla k samotnému Malému princovi, a neskôr aj k rozvíjaniu ideí v modernejšom poňatí. Myslím, že to bolo naozaj výstižné a tá "planéta" biznismena dosť pripomínala našu planétu, ktorá sa ocitla v temnote chamtivosti, vypočítavosti, povrchnosti a stelesneného materializmu. A samozrejme proti tomu krásny idealistický kontrast (bohužiaľ vysoko naivný) reprezentovaný dievčatkom, letcom a Malým princom. Len škoda, že náš svet zostane aj tak v temnote (resp. ponorí sa ešte do väčšej) a povrchné materialistické ideály tu budú stále na prvom mieste. Ale to už odbieham od filmu ako takého, ktorý hodnotím vysoko pozitívne, najmä pre jeho nesmrteľné idey, skrytú symboliku a silné posolstvá. Správne vidíme len srdcom. To podstatné je očiam neviditeľné...

I Smile Back (2015)

Waw, Sarah Silverman ma naozaj prekvapila. Že dokáže zahrať takúto roztržitú utrápenú ženu utápajúcu sa v krutých depresiách, to som fakt milo prekvapený, keďže ju skôr poznám z úplne iných filmových žánrov. Zahrala to naozaj vynikajúco, a napriek tomu, že film nie je nič prevratné, tak práve vďaka Sarah to malo aspoň akú takú úroveň. Smutný pohľad na človeka, ktorý už viac nedokáže plávať nad hladinou a začne sa čoraz viac topiť v depresiách - až to napokon prichádza až do veľmi zúfalých situácií s ešte zúfalejším riešením...

Love (2015)

Láska? Ani by som nepovedal... Skôr len túžba vrcholiaca v sexuálnom akte. Lebo keby sa tak veľmi ľúbili, tak asi by nemali potrebu podvádzať. Ale dajme tomu, že "stalo sa". Film rozhodne odvážny, miestami až pornografický, čo ma zas až tak nebralo. Oveľa viac sa mi však páčila tá poetickosť a vnútorný monológ Murphyho, ktorý balansoval medzi intimitou lásky na jednej strane a živočíšnou sexuálnou túžbou na strane druhej. Ale v podstate dominantnou črtou celého filmu je egoizmus, ktorý je napokon pretavený do vlastného uspokojenia a ľahostajnosti voči citom druhých.

Atlantic (2014)

Na môj vkus príliš poetické, ale tá marocká pobrežná atmosféra a idea celého filmu ma celkom bavila. Len škoda, že po epickej stránke to nebolo nič extra, a myslím že práve tá epickosť tomu veľmi chýbala. Fettah bol sympatická postava, no a niet krajšej motivácie ako Láska - aj keď niekedy musí človek dať do stávky aj vlastný život. Kostra príbehu fajn, ubrať trochu tej poetiky, pridať epiky - a mohlo by to byť fakt aj na viac ako len 2* (bohužiaľ).

Převrat (2015)

Hmmm, scenáristov už zrejme omrzela Afrika, a tak vsadili na JV Áziu - konkrétne na Kambodžu. Na tom by nebolo nič zlé, keby to nepôsobilo tak strašne absurdne. Ale odhliadnuc od tej absolútnej nelogiky, treba uznať že to malo aspoň celkom dobrý spád a v podstate to spĺňalo všetky črty thrilleru. No nemôžem si pomôcť, v mnohom mi to prišlo totálne prehnané a pri pohľade na niektoré absurdné scény som len nechápavo krútil hlavou... Preskakovanie a prehadzovanie detí z budovy na budovu, beh naprieč neznámym mestom s famóznou orientáciou lepšou ako mali miestni, no a samozrejme nespočetné uhýbacie manévre v každej nebezpečnej situácii, a to ešte nehovorím o neľútostivých rebeloch, ktorí bez milosti strieľali každého kto im prišiel do rany (vrátane miestnych), ale tých ktorých v podstate prenasledovali po celý čas filmu, tak na nich si asi šetrili krutosť na neskôr (napriek viacerým šanciam na likvidáciu). Ja neviem, asi som náročný, ale toto nie je ani na 2*.

Experimenter (2015)

Námet perfektný, ale to prevedenie v podobe akéhosi hraného pseudo-dokumentu ma vôbec nezaujalo, keďže popri tom ústrednom vedeckom jadre tam bolo aj kopu zbytočnej omáčky. Oveľa viac by som určite ocenil, keby to bolo formátovo čisto dokumentaristické. Sociálno-psychologické experimenty dokážu byť naozaj nesmierne zaujímavé, a Milgramove sociálne experimenty nie sú žiadnou výnimkou. Darmo, väčšina ľudí sú proste ovce bez vlastnej vôle a rozhodovania. Nuž, aspoň teda väčšina z nás sme veľmi prispôsobivé tvory.

Santa (2014)

Nemôžem si pomôcť, ale mňa to fakticky bavilo a vôbec mi to neprišlo ako nejaká klišovitá blbosť za akú to niektorí považujú. Aj keď treba uznať, že najmä prvá polovica bola skvelá, potom to akosi začalo upadať. Dvojica Santa & Antoine bola fakt podarená a práve ten záporný Santov charakter ma na tom celom bavil najviac. Francúzi majú dobré komédie, toto bolo miestami síce absurdné, ale v konečnom dôsledku milé a úprimné, presne tak ako to mám rád. Aj keď to bola pre väčšinou skôr priemerná blbosť, ja nemôžem inak ako 4*. Nebyť tej občasnej absurdnosti a záverečnej klišovitosti, tak by bol snáď aj plný počet.