• Romantický

Opravdová láska (2020)

Typická novodobá romantická "dráma", ktorej jedinou prednosťou bolo umelecké prostredie. Isaiahove obrazy neboli vôbec márne, hoci tá plastickosť tvárí bez detailov sa mi až tak nepáčila (ale vždy lepšie ako tie moderné abstraktné maľby). Čo sa týka príbehu, nebolo to nič extra. Klasický scenár: náhodné stretnutie, iskra, sex, vzťah, rozchod, znovu stretnutie, znovu iskra, ... atď. Dialógy slabučké, dráma žiadna. Takže max 2* (aj to najmä za to prostredie umenia, výstav a maľovania).

12 nezdolných sirotků (2021)

Typický športový šablónovitý príbeh o outsideroch, ktorí sa vďaka svojmu odhodlaniu a tréningu dostali na úroveň ostatných a dotiahli to až k triumfálnym úspechom. Takže z tohto pohľadu to nebolo nič unikátne originálne, ale zato keď to pojmem ako sociálnu drámu, tak to stálo za to. Svojich charakternom mi to pripomínalo film McFarland, ale toto malo predsa len intenzívnejší dosah. Akurát tie dialógy mohli byť trochu lepšie - tam vidím obrovské rezervy. Ale každopádne, ako motivačný film á la Disney to fungovalo na výbornú. Tesné 4*.

Náš přítel (2019)

Táto téma už začína byť vo svetovej kinematografii prakticky klišé, aj keď uznávam, že si rozhodne zaslúži pozornosť. Nebola to typická citová vydieračka (čomu som v podstate rád), ale na druhú stranu, to nebolo ani nič extra výnimočné, čo by nejako obzvlášť vynikalo medzi filmami s touto rakovinovou témou. Avšak to, čo vynikalo, boli vynikajúce herecké výkony ústrednej trojice! Čo sa týka kompozície s početnou retrospektívou, to sa mne osobne zrovna nepozdávalo. Dialógy priemerné, dejovo silné, no spomínaná kompozícia tomu skôr uškodila ako pomohla. 3* sú tak akurát! (ale uznávam, že som čakal od tohto filmu viac)

Late Night (2019)

Nebolo to zlé, ale svojim charakterom mi to až príliš pripomínalo film The Intern, akurát prostredie módneho on-line shopu nahradilo zákulisie talkshow. Inak, to bolo do veľkej miery veľmi podobné, a dokonca mi to občas prišlo ako taká vykrádačka. Napokon bolo tým najlepším z celého filmu postava Molly Patel, ktorá mi tam prišla ako jediná vtipná. Ostatní boli akoby komparz a ani sa nečudujem, že si pani Newbury nepamätala ich mená. Keby som predtým nevidel The Intern, tak by sa mi to páčilo zrejme odosť viac. Takto je to kdesi na hranici 2 a 3 hviezd.

Historias lamentables (2020)

Ako som tak sledoval Historias lamentables, ihneď som si spomenul na argentínske Relatos salvajes, ktoré boli praktický na rovnakej kompozičnej vlne ako tento španielsky súbor 4 poviedok. Keď to však porovnám, tak Argentínčania to zvládli oveľa lepšie. Na španielskom prevedení mi akosi prekážala tá neskonalá absurdita, do ktorej to bolo celé ladené. A pritom po scenáristickej stránke tie poviedky mali potenciál na to, aby to do toho absurdna padať nemuselo. Najviac sa mi páčila poviedka č. 4 o alibi na mieru, to bolo skutočne vybavené! Tie ostatné sa pohybovali kdesi na hranici priemeru. Dávam 3*, ale ani o tých nie som až tak úplne presvedčený...

Ben Is Back (2018)

Hm, zo začiatku ma to bavilo a pôsobilo to relatívne tajomne a zaujímavo. Ale keď sme postupne zistili, čo je Ben zač, a dej sa začal koncentrovať okolo ukradnutého psa a pátraní po ňom, tak aj môj záujem prudko začal upadať. Zrazu sa to zmenilo na nejakú narko-drámu, ktorá priniesla rozvrat do relatívne pokojnej rodinky na čele s oddanou matkou Holly. A to je tak vlastne všetko, okolo tohto sa to celé točilo. Nič extra, ani po scenáristickej, ani po kompozičnej stránke,...

David (2020)

Keď som zazrel, že v tom hrá Will Ferrell, tak bez váhania som sa na to vrhol. Popis k filmíku nevyzeral síce nejako oslnivo, ale vkladal som do Willa veľké nádeje. A napokon z toho bolo dosť veľké sklamanie. Žiadny ironický humor, vlastne keď sa to tak vezme, tak žiadny humor... Pointa slabučká. A celkovo ten koncept mi prišiel ako z nejakého študentského krátkometrážneho filmu, na ktorom bolo treba preukázať kompozíciu, strih a postprodukciu.

Prachy na rozjezd (2021)

Téma startupu sa postupne dostáva výrazne do popredia aj v kinematografii, a hoci takýchto filmov ešte veľa nebolo, tak za každým je to rovnaká šablóna - akurát samotný startup je rôzny. Táto mexická komédia bola na môj vkus až príliš teatrálna, presne v štýle, ktorý moc nemusím... Áno, bolo tu zopár vydarených scén a hlášok, aj koncept ušiel, ale v konečnom výsledku to nedosiahlo ani len hranice priemeru. Tak dúfam, že keď sa opäť objaví tento motív v ďalšom filme, tak to bude viac zaujímavé a menej teatrálne. Za toto max 2*.

Život ve škole (2019)

Vynikajúci námet s dokonalým potenciálom, ale tá realizácia ... veľká bieda! Aj keď obdobných filmov už bolo viacero, predsa len, potenciál imigrantskej mládeže "stratenej generácie" sa tu núkal viac ako kdekoľvek inde. Postavy študentov aj pedagógov boli viac než reprezentatívne, takže určite bolo na čom stavať. Ale nejako sa to nieslo stále v tej istej slučke, a celé to bolo stále o tom istom, bez nejakého poriadneho vývoja, posolstva či pointy. Na viac ako 2* to veru nie je!! Veľká škoda premrhaného potenciálu...

Plevel (2018)

Fíha, tak to bolo celkom milé prekvapenie. Mám rád filmy zo školského prostredia o problematickej mládeži, ktorá sa oveľa ťažšie motivuje. Ale od tohto som akosi podvedome až tak veľa nečakal. A napokon dosť vydarený film - najmä vďaka postave extrovertného Waela, ktorý bol svojim spôsobom na tom dosť podobne ako tie odvrhnuté nonkonformné deti, takže sa niet čo diviť, že si spolu tak sadli. Beztak vydarený príbeh ešte vylepšila aj tá retrospektívna línia o Waelovi v detstve, ktorý to rozhodne nemal jednoduché. Jediné, čo mi na tomto filme tak trochu prekážalo, boli niektoré príliš absurdné Waelove "metódy", hoci napokon slávili svoj úspech. 4*