• Romantický

Anaarkali of Aarah (2017)

Téma filmu bola super, no po scenárisickej stránke to bolo akosi slabšie. Vzhľadom k danej zápletke som čakal niečo oveľa dramatickejšie. Dejovo to nebolo na zahodenie, len tomu chýbal taký väčší dôraz na niektoré kľúčové situácie. Film samozrejme najviac pozdvihla fantastická Swara Bhaskar, ktorá zahrala hlavnú postavu Anarkali výborne. Je to kus charizmatickej ženy! Originalite tohto filmu zaiste pridali aj piesne so šteklivým podtónom, ktoré sa len tak v indickej kinematografii nevidia. Len škoda, že tomu chýbala väčšia dramatizácia, hoci záverečná pointa vcelku potešila.

Ana de día (2017)

Hneď v úvode prichádza prvotná dilema, ktorá predstavuje obrovský potenciál pre zápletku. A potom ... nič. Naozaj, celý potenciál bol absolútne spláchnutý, keď sa original Ana rozhodla ujsť a žiť nový život kdesi v barcelonskom kabarete. Tak si človek povie, že veď OK, možno to má nejaký zámer, ktorý sa rozvinie v pokročilej fáze filmu. Ale bohužiaľ, táto dejová rovina zostáva v tomto časopriestore, a tak bol potenciál dokonale premrhaný. A tak jediným pozitívom celého filmu zostáva herečka v hlavnej úlohe Ingrid García Jonsson, ktorá pôsobila príjemným dojmom. Inak nič...  P.S. Ten koniec mohol byť radšej na začiatku, možno by to malo úplne iné grády!

Another Mother's Son (2017)

Nikdy ma akosi nenapadlo, že Channel Islands boli počas WW2 okupované nacistami. Hoci je ostrov Jersey len 22 km od brehov francúzskej Normandie, akosi mi nikdy nedošlo, že až tam dosiahli chápadlá rozpínavej Tretej ríše. Už len z tohto pohľadu to bol základ pre rozhodne zaujímavý film. Príbeh samaritánky Louisy Gould a jej súrodencov bol silno humanitárny. Riskovať všetko pre nejakého cudzieho ruského vojaka, to musela byť riadna dávka odvahy. Možno bola Louisa príliš zaslepená odhodlaním a neuvedomila si konzekvencie. Každopádne, jej príbeh je skutočne pôsobivý a musím uznať, že aj filmové spracovanie bolo vydarené a pôsobilo to vcelku realisticky. (pozor spoiler!) Aj keď mi bolo veľmi ľúto toho konca... Za dobrotu, do koncentráku!

Bába z ledu (2017)

Preboha, to bola ale nehorázna nuda. A to podľa popisu znelo vcelku lákavo. Mám rád rodinné drámy, kde sa v návale zlosti a zlomových situácií odkrývajú skutočné povahy postáv. Dúfal som, že toto bude niečo na ten spôsob. Ale to bolo márne čakanie na to, kedy sa to konečne rozbehne a príde nejaký zásadný zlom alebo nebodaj pointa. Žiadna dráma, žiadna komédia, ani len kvalita v dialógoch alebo čokoľvek, čo by tento film potiahlo aspoň k priemeru. Takže napokon sa z toho vykľul jeden z tých preceňovaných filmov, ktoré mne osobne nedali dokopy vôbec nič. 1* akurát tak za herecké výkony, inak niet čo vyzdvihnúť.

Babumoshai Bandookbaaz (2017)

Tento žáner síce nepatrí medzi moje obľúbené, ale občas si doprajem aj niečo takéto, na prestriedanie. Prvá polovica filmu bola dosť nezáživná a v podstate sa tam nič zlomové nedialo. Potom však prišiel zásadný zlom v deji a od tej chvíle sa akoby vrece so zlomami roztrhlo, zároveň to však chytilo konečne aspoň nejaký lepší spád. Osobne nemám nič proti tomu, keď má film viacero nečakaných zvratov, ale toto sa mi predsa len zdalo už prehnané. Aby sa pomaly každých 5 minút menili pomery medzi postavami, to už bolo také prehnané tlačenie na pílu. Škoda toho, lebo to finále samé o sebe bolo parádne. Ale to všetko, čo tomu predchádzalo, bolo zbytočné chodenie okolo horúcej kaše...

Badrinath Ki Dulhania (2017)

Už filmový predchodca v podobe Humpty Sharma Ki Dulhania ma akosi neoslovilo, no a inak to žiaľ nebolo ani pri Badrinath Ki Dulhania. V prvej polovici som si akosi vytvoril averziu voči všetkým hlavným postavám, ktorých správanie mi išlo dosť na nervy. Po zlomovom okamihu síce išla kvalita o niečo vyššie, ale už to bolo akosi poznačené tou slabšou dejovou líniou zo začiatku. Samotná zápletka a pointa však vôbec neboli na zahodenie, ale tie postavy a ich hlúpe správanie v niektorých momentoch vo mne vyvolávalo miestami až odpor. S touto zápletkou a námetom by sa podľa mňa dalo vytvoriť aj niečo lepšie. Ale aspoň soundtrack to zachránil!

Balu Mahi (2017)

Scenár ako vystihnutý z hollywoodskej romantickej komédie, ale napriek tomu ma tento film zaujal. Veľkú zásluhu má na tom samozrejme extrémne sympatická Ainy Jaffri, ktorá bola v úlohe Mahi skutočnou femme fatale. Čo sa týka deju, tak to bola v mnohých ohľadoch taká klasická šablóna, ale ústredná dvojica Balu & Mahi výrazným spôsobom ťahali celkový dojem o kus vyššie. Len škoda tých niektorých hlúpych zvratov, ktoré pôsobili dosť neprirodzeným dojmom. No a samozrejme tie scény prenasledovania Balua rodinou Mahi pôsobili často hrozne absurdne a trápne. Škoda toho, lebo takéto niečo je skôr na škodu ako na úžitok. Ale celkovo, fajn prezentácia a nebyť tých spomínaných nedostatkov, tak by z toho boli kľudne aj 4*.

Bareilly Ki Barfi (2017)

Tak toto vyšlo! Síce bol dej miestami dosť predvídateľný, ale aj tak sa mi koncept tohto filmu naozaj veľmi páčil. Zápletka ako zo Shakespera (práve on tak zbožňoval zámeny identít a postáv), takže aspoň to nebola tá klasická šablóna ako pri nespočetnom množstve súčasných romantických komédií. Ako veľké plus hodnotím taký ten príjemný dôvtip, ktorý našťastie nezachádzal do extrému zvaného trápnosť. Romanticko-dramediálna zápletka bola v tomto prípade nadmieru vydarená, rovnako aj výborné dialógy. Dokonca aj postavy boli veľmi sympatické, najmä Chirag (Ayushmann Khurrana). Do toho skvelé piesne a príjemné prostredie Bareilly. Takže celkovo to bolo pre mňa skôr milé prekvapenie. Nebyť tej čiastočnej predvídavosti, dal by som aj plný počet.

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Tak to už áno! Doteraz som o tejto bizarnej postave menom Barry Seal veru nepočul, a tak som nevedel do čoho vlastne idem. Napokon však musím uznať, že jeho životná cesta bola poriadne zaujímavá a vo filmovom prevedení to pôsobilo veľmi pútavo. A to aj vďaka kvalitne vyváženej kombinácii drámy, thrilleru, krimi a svojského dôvtipu.To všetko zakomponované do prostredia letectva, drog, peňazí a tajných politických šachov - a parádny film je na svete. O latino-amerických Contras som už čosi čítal, no o tom ako v tom celom miešal karty Barry (ale aj jemu podobní), som veru netušil. Naozaj pozoruhodné! Tou svojou flexibilitou mi Barry tak trochu pripomínal Franka Abagnala (sfilmované v podobe Catch Me If You Can). Tom Cruise zahral vynikajúco. Pre mňa zatiaľ jeden z TOP filmov roku 2017.

Behen Hogi Teri (2017)

Žiadne veľké očakávania som nemal, keďže úroveň väčšiny indických komédií je ťahaná dole prílišnou teatrálnosťou a infantílnymi reakciami postáv... No napokon sa z Behen Hogi Teri vykľul celkom pozerateľný film, a čo je najdôležitejšie - bez zbytočného teátra. Už samotná ústredná téma rakhi so sebou prináša pútavý základ príbehu, ktorý sa napokon v príjemnom tempe rozvíja a rozvetvuje, až sa napokon v dôsledku niekoľkých náhod a klebiet zamotáva a komplikuje. No na môj vkus až príliš - napríklad tá gangsterská vsuvka tu bola viac než zbytočná. Dialógy žiaľ taktiež neboli silnou stránkou tohto filmu. Ale aspoň hlavné postavy Gattu a Binny (v podaní Rajkummara a Shruti) a príjemný soundtrack to čiastočne vynahradili. Je to tak na hrane 3 a 4 * (ale keby sa prikloním k 4*, nebolo by to fér k ostatným filmom, ktorým som dal také vysoké hodnotenie).