• Krátkometrážní

V čísle 9 - Bernie Clifton's Dressing Room (2018) (epizoda)

Téma vývoje humoru (obecně, nejen 80. léta vs. současnost) mě dosti zajímá. A určitě i Steva s Reecem, když došlo na návrat Ligy Gentlemenů po 12 (?) letech. A byl to povedený návrat nejen s ohledem na vývoj postav (hlavně Pauline a Olie), ale i na nový materiál, kdy Gatiss zahrál (a velmi pravděpodobně i napsal) vůbec svůj nejlepší výkon - ve scénce vyvolávače z Binga.

The Goodies (1970) (seriál)

Svého času velmi populární. Mnohem více než například Pythoni, se kterými se Goodies velmi dobře znali z dřívější doby. Goodies mají imo i o něco blíže ke Goonům (Sellers a spol) než Pythoni, díky čemuž byli často nesprávně označováni za "dětský pořad". Zajímavý je i stejný start Goodies jako u Pythonů, kdy jim byl přiřazen pořad a pořádně nevěděli o čem bude. Proto taky ústřední téma Goodies - agentura pro všechno. Pythoni spolu vydrželi jen 3 sezóny, ale jejich trvající popularita byla zapříčiněna úspěchem v Americe. Goodies na obrazovkách vydrželi přes 10 let. Jejich odchod od BBC k ITV však pravděpodobně vedl k tomu, že od odvysílání posledního dílu (1982) nedošlo na BBC do dnes (2017) k repríze původních řad. Autoři museli odkoupit zpět práva, aby mohli sami vydat seriál na DVD, protože BBC se k tomu prostě neměla. ___ Humor je to starší a pro dnešní mladší generaci už asi příliš cringy. U toho, co jsem viděl, jsem se dobře bavil. Nejen u nejznámější epizody Kitten Kong, ale například u tématických fiktivních reklam á la Česká soda.

Charlie Brooker’s 2016 Wipe (2016) (TV film)

Charlie si sice lehce ulehčil práci, tím že témata osekal a naprostá většina se týkala Brexitu a Trumpa. O to více přidal na glosování a famózním soundtracku.

S čerty nejsou žerty (1984)

S hrůzou jsem si uvědomil, jak moc je Adélka podobná Amy Schumer. Brr.

Mum (2016) (seriál)

Aniž bych to během sledování tušil, tak autorem tohoto díla je Stefan Golaszewski - jeden ze čtveřice Zbabělců (Tom Basden, Tim Key a Lloyd Woolf). ___ [spoiler] (Opravdu čtěte až po zhlédnutí, mohlo by to změnit váš pohled a to opravdu nechci.) Což zpětně vysvětluje, proč je naprostá většina postav napsána tak stereotypně a veškeré zápletky jsou vlastně jen různorodé variace na Keep calm and put the kettle on. [/spoiler]

The Frost Report (1966) (seriál)

Více vzpomínaný bývá Frostův dřívější pořad That Was The Week That Was (aka TW3), jakožto pravděpodobně první politická satira na televizních obrazovkách vůbec (díky předchozímu úspěchu Beyond the Fringe na divadelních prknech). Ale já dříve koukl na díly Frost Report. Jednak pro kratší délku (kromě delšího pilotu Autorita) a především kvůli obsazení. Frostovi a koproducentovi Gilbertovi se totiž podařilo dát dohromady Barkera s Corbettem a Cleesem. Frost vždy rozebírá jedno téma a pomocí hodících se citátů ukazuje na absurdnosti a nelogičnosti, které o tématu byly napsány/vyřčeny. To doplňují skity výše zmíněného tria, "Morrisovské voiceovery" politiků a na závěr tématické písně Julie Felix a Toma Lehrera. ___ Pořad asi nebyl zrušen kvůli blížícím se volbám, jako tomu bylo u TW3, ale kvůli neudržitelnosti tohoto týmu pohromadě. ___ Kdyby dneska Frost přišel do BBC, nemusel by na formátu nic měnit. Tak nadčasové to bylo. Však si to srovnejte s podobnými pořady dnes typu LastWeek Tonight with John Oliver.

Úkolář (2015) (pořad)

Zmutovaná TV verze Edinburského vystoupení Alexe Horna, lehce připomínající český Boj o Koláč (not really). Asi nebylo překvapením, že nejvíce nápaditým "soutěžícím" byl Tim Key. Ten měl ale velkou výhodu ve znalosti formátu, jakožto dlouholetý kamarád Horna. Úlohu televizního porotce po Alexovi převzal Greg Davies. Spolu s Timem v první sérii soutěží ještě Frank Skinner, Josh Widdicombe, Roisin Conaty a Romesh Ranganathan. ___ Jak se nepovedla americká verze, tak naopak upozorním, že existují i vcelku zdařilé verze z Dánska a Norska.

Top Gear: Bolivia Special (2009) (pořad)

Takhle nějak by to vypadalo, kdyby Steve Zissou točil "dokumenty" o autech.