Přízeň krále (2021) (seriál)

Jeden ze seriálů, který mne dost iritoval. Hlavně casting hlavní role. Celý špatně. Park Eun-bin je krásná a dobrá herečka, ale výstavní Korejka: jemné rysy, hubená, maličká a droboučká. Působila tam jak pěst na oko. Snažila se, snažila, ale nevyšlo to, boj byl předem prohraný. Mezi těmi vysokými muži by nedošlo jen slepci, že princ není Vlasta, ale Vlasta (pardon, neubránila jsem se citovat klasika) ....tedy, že princ není ON, ale ONA (a to píšu s plným vědomím toho, že korejští muži/herci mají často hodně ženské rysy). Také dívat se, jak si její osudová láska tak dlouho myslí, že je blázen a zamilovaný do muže, bylo utrpení. A když se s tím vyrovná a je za to rád, tak úplně otočit a říci mu, že je to zase jinak? Kruté. Div, že zůstal normální a zamilovaný. Co by se stalo, kdyby mu to řekla o pár dílů dříve? Třeba ve chvíli, kdy se jí vyznal? Stejně o tom věděli všichni na královském dvoře (tedy kromě hlavních záporných postav - pardon za SPOILER a ironii) …No, scénárista by si s tím musel trochu víc pohrát, a přišel by o to „dramatické“ odhalení v lese. Toto se prostě nedá přehlédnout ani u červené knihovny. Pozitiva: pseudohistorické prostředí, hudba lepší průměr, princ Hjun, překvapivě logicky zvládnutý závěr a tlačítko „fast forward“ v aplikaci Netflix.

Městečko na pobřeží (2021) (seriál)

Tentokrát jsem byla nejvíce zklamaná ze scénáře, ale i tak si odnáším jen positive vibes. Slečna zubařka a pan Hong jsou skvěle napsaní. Správně nadávkované informace o ní, abychom pochopili, proč je jaká je. Je ovlivněná svou minulostí a svým okolím, ale ne nepřístupná. Spíš je to taková maska, které se postupně zbavuje a ukazuje jaká opravdu je. Osvěžující byla její přímost, žádné kličkování - když má pocit, že o ní má pan Hong zájem, tak se ho prostě zeptá. A její schopnost omluvit se, když ujede. On s druhými komunikuje lehce provokativně a s drobnou ironií, ale je vidět, že má lidi rád. Ta jeho genialita a všeumělství pobaví. Vedlejší postavy mne v tomto případě tolik nechytly, jen její nejlepší kamarádka a režisér. Ostatní postavy z městečka jsou tam jen pro uspokojení korejského humoru a dotlačení hlavních hrdinů do situací, do kterých je scénárista neumí dostat jiným, lepším způsobem. To, co se odehrálo v posledních dvou dílech bylo moc uspěchané, vhodnější by bylo zpracovat závěr do více dílů. A samozřejmě si odškrtněte Korejci oblíbenou osudovost, je tam. Ale největší devizou je nacastování Shin Min-ah a Kim Seon-ho. Jsou spolu tak úžasní. Jejich interakce, to vzájemné popichování, je tak okouzlující a pozitivní. A i to její dětinské chování, když je zamilovaná, se dá přehlédnout, protože je tak kouzelná. Ale Kim Seon-ho je prostě top. Nejde z něj spustit oči (áách), ale hlavně je skvělý herec. Jeden z mála asiatů v K-dramatech, který opravdu hraje (většina z nich jen umí zamilované/smutné/neutrální pohledy do kamery). Výborný byl už ve Startupu, ale tady měl pro sebe 16 dílů a skvělou roli, které dal maximum. Hrozně ráda bych ho viděla také v jiné roli, třeba záporné nebo akční, ale obávám se, že jsme o jeho talent přišli, vzhledem k té aféře, které čelil. Ztracená důvěra se zpět získává těžce a dlouho, a on už není nejmladší…no, uvidíme. Závěrem: Chápu, ta nižší hodnocení a nebýt úžasné ústřední dvojice a jejich hereckých výkonů (a lokace! To zaplivané městečko s červeným majákem zářilo), šla bych také níž, ale nemůžu, oni dva mne donutili všechna negativa zapomenout.

Nově psané dějiny (2019) (seriál)

V romantických K-dramas musíte akceptovat žánr, tj. patetická korejská červená knihovna. Já to udělala a toto je jeden z nejlépe zrobených K seriálů poslední doby. Pozitiva: Scénář je opravdu skvělý, pěkné využití tématu historiček na královském dvoře, což tvůrcům umožnilo dostat je všude tam, kde to bylo pro romantický děj potřeba, a to zcela přirozeně. Ale nejen to, během 20-ti dílů se dozvíte něco o královském dvoře, lékařství atd. (což je pro K-dramas typické – většinou tam přihodí něco navíc: zajímavé prostředí, důležité společenské téma k zamyšlení atd.). Historickou autentičnost neposuzuji, je to červená knihovna, a navíc, nejsem korejka. Hlavní postavy jsou skvěle napsané, sledujete jejich přirozený vývoj v souladu s tím, jací jsou a co se jim přihodí (což je velká vzácnost). Na první pohled se může zdát, že si Goo Hae-ryung vychovává „mužského primitivečka“ ke svému obrazu, ale není tomu tak. Vychovávat ho nemusí, on už je: vnímavý, pozorný, používá mozek, dosaďtesidalšísuperlativa…..jen se potřebuje naučit interakci s lidmi a ženami, a v tom si ho Hae-ryung tak trochu povodí, to jo 😊A princ Yi Rim? Nejvíc mne bavilo, jak vlastně dělá všechno správně, pro svojí rodinu a lid….v americkém seriálu, by mu za jeho činy „tleskalo celé letadlo“, ale v korejském dostane buď huláka nebo výchovný pohlavek. Jak osvěžující! Vedlejší postavy, také výborné. Budete se těšit i na ně a zajímat se o jejich „osudy“. Casting je skvělý. Všichni mezi sebou mají tu správnou chemii. Shin Se-kyung dobrý výkon a i když nejsem úplně přesvědčená o hereckých schopnostech Cha Eun-woo, tak i přesto je v té roli okouzlující. Hudba? Nádhera. Zajímavé a poutavé hudební motivy, které si zapamatujete a budete se k nim chtít vracet. Všechno ostatní také na jedničku (samozřejmě v typickém módu K-dramat). Negativa: Ano, je to trochu dlouhé a pak ten podivný korejský/asijský dětinský humor, který my Evropané většinou moc nechápeme (eunuch, služka, parta historiků). Ale. Pokud jste znudění z anglo-americké produkce a máte rádi romantiku (oni ji ti Korejci fakt umí skvěle), pak neváhejte a pusťte si to.